Το Σάββατο στις 19:00 ο Φοίνικας θα προσπαθήσει να επικρατήσει και στη Βόχα του Παμβοχαϊκού

Ταξίδι για την πρόκριση

• Παρασκευή, 5 Απριλίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 5 Απρ. 2019 - 17:01

Με την ελπίδα να τελειώνει τη σειρά των αγώνων με τον Παμβοχαϊκό θα αναχωρήσει την Παρασκευή ο Φοίνικας Σύρου. Το «Πειρατικό» είναι μία νίκη μακριά από την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Volley League, κι αυτό γιατί το απόγευμα της Τετάρτης επικράτησε του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ. Το παιχνίδι μόνο εύκολο δεν ήταν για τον Φοίνικα κι αυτό γιατί το σκορ είναι… παραπλανητικό. Όπως πολύ σωστά τόνισαν μετά το τέλος της αναμέτρησης τόσο ο Ράτκο Παβλίσεβιτς, αλλά και ο Κώστας Δεληκώστας (προπονητής Παμβοχαϊκού) το παιχνίδι ναι μεν έληξε με 3-0 όμως θα μπορούσε εύκολα να είναι και 0-3. Τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες κι αυτό φαίνεται κι από τα σετ  (25-22, 26-24, 30-28) τα οποία ήταν γεμάτα. Βέβαια μέσα σε όλα θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα… άγχους, καθώς πάντα ο γηπεδούχους σε τέτοιες περιπτώσεις αγωνίζεται με την ψυχολογική πίεση ώστε να κρατήσει την… έδρα. Αυτό δίνει την ευκαιρία στον φιλοξενούμενο να διεκδικεί με μεγαλύτερες αξιώσεις, αλλά και σε πολλές περιπτώσεις να κατακτά τη νίκη. Είναι πολλά τα παραδείγματα σε τέτοιους αγώνες, αυτό είδαμε και στο ματς με του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ, που η Ένωση έβαλε τα δύσκολα στους πρωταθλητές.

Από εκεί και πέρα σε καλή κατάσταση είναι αρκετοί παίκτες του «Πειρατικού» κι αυτό το έδειξαν κι απέναντι στον Παμβοχαϊκό. Ο Θεόδωρος Βουλκίδης, ο Βραζιλιάνος Εβάντρο, αλλά και ο Καϊσλασάλο –από τα μέσα του δεύτερου σετ – ήταν οι παίκτες που έδωσαν ουσιαστικά τη νίκη στον Φοίνικα.

Τέλος αγωνιστικά προβλήματα για τον Ράτκο Παβλίσεβιτς δεν υπάρχουν, αφού έχει στη διάθεσή του όλους τους αθλητές και το Σάββατο στις 19:00, ο Φοίνικας θα παίξει με στόχο τη νίκη, αφού το άγχος πλέον έχει μεταφερθεί στην ομάδα της Βόχας.

Βήμα… παραμονή από Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Το πρώτο βήμα για την παραμονή του στην Volley League έκανε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νικώντας με 3-0 σετ την Κομοτηνή στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι άουτ της Volley League.

Ο Εθνικός θέλει ακόμα δύο νίκες για να κλείσει το κεφάλαιο της παραμονής. Το επόμενο ραντεβού είναι στη Κομοτηνή το προσεχές Σάββατο. Οπως και στους δύο αγώνες της κανονικής περιόδου ο Εθνικός δεν επέτρεψε στην Κομοτηνή να μπει στον αγώνα και με τους Ριζόπουλο, Κοντοστάθη να κρατούν την υποδοχή και τους Νικολακάκη, Γκμίτροβιτς να κάνουν τη διαφορά στην επίθεση.

Η Κομοτηνή όπως φαίνεται και στα στατιστικά υστέρησε στη μάχη του φιλέ καθώς ο Φερέλ αγωνίστηκε τραυματίας και ο Χριστόφας αποσύρθηκε από ην ενεργό δράση μετά από τροχαίο που είχε πριν λίγες μέρες με τη μοτοσυκλέτα του χωρίς ευτυχώς να έχει γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά.

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-21

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Νικολακάκης 14 (12/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 14% άριστες), Στρούγκαρ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 17 (14/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στίγγας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (6/9 επ., 71% υπ. - 29% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Βλαχόπουλος.

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Δαλδαβερένης 1 (1 άσσος), Φέρελ 3 (3/9 επ.), Μπουφίδης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σβέτσοφ 13 (13/30 επ., 22% υπ. - 11% άριστες), Δαλακούρας Α. 12 (9/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 20% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 67% υπ. - 0% άριστες), Ανδρεάδης, Γκόνας 2 (2 άσσοι), Καβαρατζής 1 (1/4 επ.), Μπανιώτης.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 7 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Νίκησε και πάλι την Κηφισιά ο Παναθηναϊκός

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ στην Κυψέλη στον πρώτο αγώνα της Α΄ φάσης των πλέι οφ 1-8 που έγινε στο γυμναστήριο του Πανελληνίου κάνοντας έτσι το 1-0 στις νίκες. Οι πράσινοι χρειάζονται άλλη μία νίκη για να περάσουν στα ημιτελικά περιμένοντας το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ - Ηρακλής.

Η Κηφισιά δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή της, ούτε και τον ρυθμό άλλων εμφανίσεων. Παρόλα αυτά στο 1ο σετ έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-13, αλλά η Κηφισιά με σερί 7-0 μείωσε 21-20 χωρίς να υπάρχει συνέχεια.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-16 αλλά η Κηφισιά ισοφάρισε 20-20 και όλα κρίθηκαν στην... παράταση όπου ο Παναθηναϊκός με τον Πανταλέων και τον Γιορντάνοφ έκανε το 30-28 κάνοντας το 3-0 σετ.

Γενικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα μία μέτρια μέρα των ακραίων του και αυτό είναι φυσικό από την κόπωση των προηγούμενων ημερών. Το παιχνίδι το σήκωσαν οι έμπειροι αθλητές όπως ο πασαδόρος Γιάκομπσεν, ο Γιορνάνοφ και οι δύο κεντρικοί Πανταλέων, Πελεκούδας.

Παναθηναϊκός – Κηφισιά 3-0

Τα σετ: (25-23, 25-20, 30-28) σε 88'

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά Λ.