Το Φιλώτι επικράτησε στον τελικό των παγκορασίδων με 3-0 σετ επί του ΑΣΕ Νεωρίου και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου

Έγραψαν ιστορία οι αθλήτριες του Γ. Δερμάτη

• Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 26 Ιουν. 2019 - 19:00

Το πρώτος τους πρωτάθλημα στο βόλεϊ και συγκεκριμένα στην κατηγορία των Παγκορασίδων πανηγύρισε στην Σύρο το Φιλώτι. Η ομάδα της Ορεινής Νάξου επικράτησε στον τελικό με 0-3 του Νεωρίου στο final four των παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Αθλητικού Κέντρου του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης. Σε μία εποχή… ακατάλληλη για τελικούς και ιδιαίτερα για το κλειστό της Σύρου, αφού αθλητές και φίλαθλοι… έσκασαν από την ζέστη. Τα μισά κλιματιστικά δυστυχώς ήταν χαλασμένα και κανείς δεν μπήκε στον κόπο να τα επισκευάσει ή να ζητήσει να τα επισκευάσουν. Όπως ενημερωθήκαμε σε ερώτηση που κάναμε τα κλιματιστικά είναι εδώ και πολλά χρόνια χαλασμένα – από την προηγούμενη δημοτική αρχικά δηλαδή περισσότερα από 6 χρόνια – όπου κανείς όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν ζήτησε να επισκευαστούν τα κλιματιστικά.

Παρά την αφόρητη ζέστη όπου λίγο ήθελες να πάθεις… θερμοπληξία, οι αθλήτριες έδιναν τον δικό τους… αγώνα, βγάζοντας μία πάρα πολύ καλή και δείχνοντας σε όλων τον κόσμο πως το μέλλον κυρίως του γυναικείου βόλεϊ θα είναι σπουδαίο. Τόσο οι αθλήτριες από την Νάξο όσο κι από την Σύρο έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό προσφέροντας πλούσιο θέαμα στους αρκετούς φίλους του αθλήματος που βρέθηκε στην κλειστή αίθουσα του αθλητικού κέντρου του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης.

Τώρα όσον αφορά τον τελικό της διοργάνωσης η ομάδα της Νάξου απέδειξε πως είχε το καλύτερο σύνολο αφού επικράτησε τόσο στον ημιτελικό επί του Ποσειδώνα Τήνου με 3-0 όσο και κόντρα στον ΑΣΕ Νεωρίου με το ίδιο σκορ. Μάλιστα το συγκρότημα του Γιώργου Δερμάτη δεν έχασε ούτε σετ, αφού και στα δύο ματς που έδωσε πήρε καθαρές νίκες.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Νεωρίου στο πρώτο σετ μπήκε μουδιασμένο, αιφνιδιάστηκε από το Φιλώτι κι έμεινε από την αρχή με μεγάλη διαφορά πίσω στο σκορ. Όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια ήταν δύσκολη να επιστρέψει. Στο δεύτερο και τρίτο σετ η ομάδα της Σύρου ήταν καλή, έπαιξε κοιτάζοντας στα… ίσα την ομάδα του Φιλωτίου και τα έχασε στις λεπτομέρειες. Μάλιστα στο δεύτερο και το τρίτο σετ είχε καταφέρει στην αρχή να πάρει κάποιες διαφορές στο σκορ με 4-5 πόντους, όμως το Φιλώτι είχε τις απαντήσεις και τελικά ήταν αυτό που έφτασε στη νίκη και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Του φιλμ του τελικού

Η Καλκάνη με άσσο έκανε το 0-4 για το Φιλώτι στο πολύ δυνατό ξεκίνημα της ομάδας της Νάξου στο πρώτο σετ. Επίσης με δύο άσσους από την Σαρλάνη έγινε το 1-8. Λάθος από την Ρούσσου 1-9. Η Σαρλάνη με δύο συνεχόμενους άσσους έκανε το 1-11. Έξυπνα η Καλκάνη πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-12. Η Ρούσσου διεκδίκησε τη μπάλα στο φιλέ και βγήκε νικήτρια κι έτσι το Νεώριο μείωσε σε 4-12. Πάλι η Ρούσσου το 6-13. Λάθος από το Φιλώτι και την Φραγκουλοπούλου  7-13. Πίσω από τα τρία μέτρα η Ρούσσου πήρε έναν δύσκολο πόντο 8-15. Άσσος από την Στεφανάκη 10-15. Η Σαρλάνη με τη βοήθεια κι από τον… φιλέ το 10-16. Η Κάτρη πήρε το μπλοκ άουτ 11-17. Η Επίθεση της Καλκάνη βρήκε στόχο και το σκορ έγινε 12-18. Διπλό λάθος από την Κάτρη και το Φιλώτι άνοιξε και πάλι τη διαφορά καθώς το σκορ έγινε 12-20. Η Καλκάνη χωρίς πρόβλημα για το 13-22. Η Φραγκουλοπούλου το 16-24 και το 0-1για το Φιλώτι έγινε μετά το λάθος της Μιχαηλίδη (16-25).

Το δεύτερο σετ για ένα πολύ μεγάλο διάστημα ήταν.. ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Η Καλκάνη έκανε λάθος και το σκορ στο ξεκίνημα του σετ έγινε 2-2. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις της Ευκαρπίδου 3-3. Μπλοκ από την Ρούσσου 4-3. Λάθος έκανε η Καλκάνη και το Νεώριο στο +2 (5-3). Άσσος από την Κάτρη 7-3. Η Καλκάνη η οποία ήταν και η καλύτερη αθλήτρια τόσο του τελικού όσο και του Final Four έκανε το 8-4 μειώνοντας για την ομάδας της. Η ίδια με άσσο έκανε το 8-5. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια της Φραγκουλοπούλου 11-6. Άσσος από την Ρούσσου 12-6. Η Ψαρρά με άσσο μείωσε σε 12-8 για την ομάδα της Νάξου. Η Φραγκουλοπούλου το 12-9. Η Σαρλάνη μείωσε σε 13-11. Άσσος από την Ψαρρά κι έτσι διαμορφώθηκε το 15-13. Διπλό λάθος από το Νεώριο και οι τυπικά φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 15-15. Η Καλκάνη μετά από φάση διαρκείας έκανε το 15-16, βάζοντας το Φιλώτι για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο δεύτερο σετ.  Άσσος από την Σαρλάνη 16-18. Η Καλκάνη έδωσε.. αέρα πέντε πόντων 16-21 στην ομάδα της. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις της Κάτρα 19-23. Η Φραγκουλοπούλου το 19-24, όμως το Νεώριο προσπάθησε για την ανατροπή και με την Ρούσσου μείωσε σε 22-24. Η Φραγκουλοπούλου όμως έδωσε ακόμη έναν  πολύτιμο πόντο στην ομάδα της έκανε το 22-25 και το Φιλώτι το 0-2 στα σετ.

Με άσσο από την Μιχαηλίδη (1-0) ξεκίνησε το τρίτο σετ, όπου το Νεώριο το ήθελε για να μειώσει στο σκορ, αλλά και το Φιλώτι για να κατακτήσει το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Λάθος από την Σαρλάνη 2-2 και η Ρούσου από το κέντρο έκανε το 7-4. Η Ρούσσου με άσσο έκανε το 9-5 και η Φραγκουλοπούλου μείωσε σε 9-6. Η Σ;αρλάνη το 10-7. Άσσος από την Φραγκουλοπούλου η οποία είχε πολύ καλά σέρβις και το Φιλώτι μείωσε σε 10-9. Η κ. Κούτρα κάλεσε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στις αθλήτριες της αφού είδε τη διαφορά των τριών πόντων που είχε το Νεώριο να γίνεται ένας. Η Ρούσσου έκανε το 15-12 καθώς το Φιλώτι δεν κατάφερε να βγάλει την άμυνα. Η Φραγκουλοπούλου μείωσε σε 16-14 και με άσσο η Ψαρρά έφερε το σετ στα ίσα 16-16. Πέρασε η επίθεση της Μιχαηλίδου για το 17-16. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση της Σαρλάνη 18-18. Άσσος από την Μιχαηλίδου 19-18. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην προσπάθεια της Κάτρεη 19-20. Η Καλκάνη έκανε το 19-22 και το άστο σέρβις της Κάτρη (21-25) έδωσε το πρωτάθλημα στο Φιλώτι, όπου όλες οι αθλήτριες και το τεχνικό τιμ πανηγύρισε έξαλλα τον πρώτο τίτλο της ομάδας της Νάξου.

ΑΣΕ Νεωρίου - ΑΜΣ Φιλωτίου 0-3

Τα σετ:  (16-25, 22-25, 21-25)

Διαιτητές ήταν οι: Βρούτσης και Συρίγος

Σημειώτρια: Ευφροσύνη Κασσιανού

ΑΣΕ ΝΕΩΡΙΟΥ (Κούτρα) : Μιχαηλίδου, Αλουσαϊ, Λέστου, Παράβαλου, Ευκαρπίδου, Στεφανάκη Γ., Κάτρη, Στεφανάκη Μ., Θεοδώρου, Ρούσσου, Γαδ (λ)

ΑΜΣ Φιλωτίου (Δερμάτης): Ψαρρά Α., Χελιώτη, Βόμβα, Ψαρρά Μ., Καλκάνη, Φραγκουλοπούλου, Βασιλάκη Ε., Ρότσι, Σαρλάνη, Βασιλάκη Μ., Σαντοριναίου, Καραπάτη, Μουστάκη, Βασιλάκη Α.

Η τρίτη θέση στον Α.Ο. Θήρας

Η ομάδα της Σαντορίνης μετά τη νίκη της επί του Ποσειδώνα Τήνου με 3-0 σετ στον μικρό τελικό, κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των Παγκορασίδων. Το συγκρότημα του κ. Κατικά ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε όλες τις απαντήσεις που χρειάστηκαν στην… αντεπίθεση του Ποσειδώνα. Η ομάδα της Τήνου πάλεψε κυρίως στο δεύτερος σετ, όπου και το έχασε στις λεπτομέρειες. Η ψυχολογία στο τρίτο σετ ήταν καθαρά στην ομάδα της Σαντορίνη, όπου δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Η Αναστασιάδου μείωσε σε 6-4 για τον Ποσειδώνα Τήνου. Η Νταϊλανι το 7-4 με ωραία επίθεση. Η Γιαβραδέλη το 7-6 μετά από φάση διαρκείας και ωραίες άμυνες τόσο από τον Α.Ο. Θήρας όσο και από την Τήνο. Η Τσαϊλάνι το 11-6 και η ομάδα της Θήρας μετρά σερί 4-0. Άσχημη επίθεση από την Νταϊλάνι 12-9. Η ίδια όμως έκανε το 14-10 στη συνέχεια του ματς. Άσσος από την Φύτρου 17-13 και ο κ. Αλτουβάς κάλεσε τάιμ άουτ. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις της Μεταξά 19-14. Μπλοκ από την Μπάγια στην Τάτση 20-14. Μείωσε η Γιαβραδέλη σε 20-15 για τον Ποσειδώνα Τήνου. Η Νταϊλάνι με τη βοήθεια της τύχης το 23-15. Η ίδια έκανε με άσσο το 24-15. Η Γιαβραδέλη με άσσο μείωσε σε 24-17 όμως  η Γλέζου πήρε την επίθεση κι έκανε το 25-17 και ο Α.Ο. Θήρας το 1-0 στα σετ.

Η Αναστασιάδου το 2-5 για τον Ποσειδώνα Τήνου ο οποίος μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ. Μείωσε σε 4-6 η Γλέζου. Άσσος από την Σουράνη 4-8. Νέος άσσος από την Σουράνη 4-9 και ο κ. Κατικάς κάλεσε τάιμ άουτ. Η Νταϊλάνι με άσσο μείωσε σε 6-9 και Μουχαντρί στη συνέχεια έκανε το 8-10. Η Φύτρου με πλασέ το 11-13. Άσσος από την Μουχαντρί 12-13. Η Φύτρου με έξυπνο πλασέ το 14-13, όμως η ίδια στη συνέχεια με το λάθος που έκανε έδωσε το πόντο στην ομάδα της Τήνου για το 14-15. Η Γλέζου το 16-15 και η Μουχαντρί στη συνέχεια με επίθεση από το κέντρο έκανε το 19-19. Η Νταϊλάνι πήρε μία δύσκολη επίθεση όμως κατάφερε να πάρει τον πόντο για το 20-19. Η Μπάγια το 22-20 και με το έξυπνο πέρασμα της Φύτρου το σκορ έγινε 23-21. Η Αναστασιάδου ισοφάρισε σε 23-23, όμως η ίδια με το λάθος που έκανε έδωσε το πόντο στον Α.Ο. Θήρας για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Η Τάτση με άσσο έκανε το 1-2 και η Φύτρου το 3-3 με επίθεση από την πίσω ζώνη. Φιλέ από την Γιαβραδέλη και το σκορ έγινε 5-4. Η Τάτση μείωσε σε 7-6 και η Μπάγια με πλασέ το 10-6. Η Νταϊλάνι με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο το 12-6. Η ίδια με άσσο έκανε το 13-6. Με άσσο της Μπάγια διαμορφώθηκε το 15-7 και η Νταϊλάνι με επίθεση στην κόντρα στη συνέχεια έκανε το 16-7. Η Φύτρου το 21-11 και η Νταϊλάνι το 24-17. Η Μπάγια με έξυπνο πλασέ έκανε το 25-18 και ο Α.Ο. Θήρας με το 3-0 κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία των παγκορασίδων.

ΑΟ Θήρας - Ποσειδώνας Τήνου 3-0

Τα σετ: (25-17, 25-23, 25-18)

Διαιτητές ήταν οι Συρίγος και Βρούτσης

A.O. Θήρας (Κατικάς) : Μπάγια, Μπουρίκα, Τσαλάϊ, Γλέζου, Φουστέρη, Νταϊλάνι, Μουχαντρι, Φύτρου, Ζαγκάνι (λ)

Ποσειδώνας Τήνου (Αλτουβάς): Μεταξά, Γιαβρεδέλη, Τάτση, Βλαχάκη, Τάτση Ε., Αναστασιάδου, Ζενουνι, Σουράνη, Ντουρουντού.