Ο Φοίνικας νίκησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Παναθηναϊκό με 0-3 σετ (22-25, 23-25, 22-25)

Τεράστια νίκη για το «Πειρατικό»

• Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου, 2019 - 20:55
  • /   Eνημέρωση: 12 Νοε. 2019 - 21:00

Μία μεγάλη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του το «Πειρατικό» όπου το απόγευμα της Δευτέρας επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 0-3 του Παναθηναϊκού. Το συγκρότημα του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν καλύτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μία δίκαιη νίκη που τον στέλνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League, διατηρώντας  το αήττητο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε ο κ. Παβλίσεβιτς καθώς είδε τον Παναθηναϊκού να ξεφεύγει στο σκορ με 9-5 κι 11-8. Όμως με μεγάλη προσπάθεια κι επιμονή η ομάδα της Σύρου με κορυφαίους του Μήλη, Στερν και Λινάρδο, μείωσε αρχικά και ισοφάρισε σε 12-12 για να περάσει μπροστά στο σκορ με 13-14. Παρά την προσπάθεια των παικτών του κ. Ανδρεόπουλου, οι Συριανοί είχαν τις δικές τους απαντήσεις κι έφτασαν στην επικράτησε του πρώτου σετ με 22-25. Το δεύτερο σετ είχε πάνω – κάτω  την ίδια εικόνα  Παναθηναϊκός και Φοίνικας εναλλάσσονταν στο σκορ καθώς ήταν μέχρι το τέλος του ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο Στερ ισοφάρισε σε 21-21 και ο Σβετιτσιάνιν μετά το πολύ καλό σέρβις του Μήλη το «Πειρατικό» πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-22. Ο Πανταλέων με μπλοκ σταμάτησε τον Στερν και ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-25 κι έδωσε και το δεύτερο σετ στην ομάδα του.

Το τρίτο σετ ήρθε σχετικά πιο εύκολα για τον Φοίνικα, όπου οι παίκτες του κ. Παβλίσεβιτς έλεγχαν τον ρυθμό. Όποτε ο Παναθηναϊκός κατάφερνε να μειώσει ή να ισοφαρίσει το σκορ ήταν καθαρά από λάθη των Συριανών. Όποτε η ομάδα του Φοίνικα πατούσε… γκάζι, οι Συριανοί ξέφευγαν στο σκορ. Ο Μήλης πήρε την τελευταία επίθεση κι έκανε το 23-25 και το 0-3, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα σετ

1ο σετ

Ο Σβετιτσιάνιν ανοιξε το σκορ στο ματς μετά από φάση διαρκείας 0-1. Ο Πελεκούδας πήρε το μπλοκ άουτ για το 1-1. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου 1-3. Μπλοκ του Ανδρεόπουλου πάνω στον Μήλη 3-3. Ωραία προσπάθεια από τον Στερν πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων 3-4. Άσσος από τον Στάροβιτς 5-4. Ο Στάροβιτς στην κόντρα έκανε το 7-5 για τον Παναθηναϊκό. Λάθος από τους Συριανούς 9-5 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τους παίκτες του να μην τελειώνουν τις φάσεις. Ο Στοΐλοβιτς μείωσε σε 9-6 για τους Συριανούς. Άσχημη η επίθεση του Λινάρδου 11-6 και οι γηπεδούχοι στον +5. Ο Μήλης πήρε τον πόντο σε διαγώνια επίθεση και μείωσε σε 11-7. Άσσος από τον Λινάρδο 11-8. Ο Σβετιτσιάνιν πήρε εύκολα το πόντο μετά το πολύ καλό σερβίς του Λινάρδου 11-9.  Καλό σερβίς από τον Μήλη και ο Σβετιτσιάνιν έκανε το 12-11. Με σερί 1-6 ο Φοίνικας μείωσε σε 12-12 και με το ωραίο πλασέ του Στέρν έκανε το 12-13. Ο Μήλης με εντυπωσιακό καρφί έκανε το 13-14. Ο Στάροβιτς έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Ο Μπουτσούλιεβιτς  έκανε το 18-19 για το «Πειρατικό».  Ο Στέρν έκανε δυνατό σέρβις και ο Σβετιτσιάνιν έκανε το 19-22. Ο Μιχαΐλοβιτς με ωραία επίθεση στην ευθεία το 20-23. Μπλοκ πάνω στον Στοΐλοβιτς από τους παίκτες του Παναθηναϊκού 21-23. Ο Μήλης το 21-24. Ο Στέρν ήρθε από την πίσω ζώνη για να τελειώσει το σετ παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων κάνοντας το 22-25 και το 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Ο Ράγκελ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους μετά την άσχημη υποδοχή από πλευράς Φοίνικα. Ο Σβετιτσιάνιν με ωραία προσπάθεια έκανε το 2-3 και ο Μήλης με μπλοκ ισοφάρισε σε 3-3. Ο Στάροβιτς με επίθεση στην ευθεία το 4-3. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-8. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις του Λινάρδου 10-8. Ο Στάροβιτς μετά από φάση διαρκείας το 11-8. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ 11-9. Άουτ πέρασε η μπάλα στην προσπάθεια του Πελεκούδα 11-10. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ 11-11- με τους Συριανούς να τρέχουν σερί 0-3. Ο Σβετιτσιάνιν το 14-13. Ο Στοΐλοβιτς μετά από φάση διαρκείας το 14-15 και ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ. Ο Ράνγκελ ισοφάρισε με προσπάθεια πρώτου χρόνου 15-15. Ο Μήλης μετά από φάση διαρκείας το 16-16. Ο Λινάρδος με μπλοκ έκανε το 16-17. Άουτ το σέρβις του Σέρβου του Φοίνικα 17-17. Πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων ο Στέρν 18-17 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Πανταλέων με μπλοκ πάνω στον Στερν έκανε το 20-19. Ο Μήλης το 20-20. Ο Ράπτης το 21-20. Ο Στέρν ισοφάρισε σε 21-21. Ο Σβετιτσιάνιν με ωραίο τελείωμα μετά το καλό σέρβις του Μήλη το 21-22 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Στο φιλέ το σέρβις του Ράπτη 22-23. Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Φοίνικας να πάρει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, καθώς τον Στερν τον σταμάτησε ο Πανταλέων 23-23. Ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-25 και το «Πειρατικό» έκανε το 0-2.

3ο σετ

Ο Μπουσούλεβιτς με ωραία επίθεση έκανε τα 1-1. Ο Μήλης πήρε τον πόντο για το 1-3. Άσσος από τον Στερν 2-5. Ο Στοΐλοβιτς σε δεύτερο χρόνο το 3-7 Ο Μήλης μετά από φάση διαρκείας έκανε το 3-8 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μένει πίσω με διαφορά πέντε πόντων. Με δύο μπλοκ του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 5-8. Νέο μπλοκ του Ράνγκελ πάνω στον Στερν 6-8 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μήλης το 6-9. Στην κόντρα επίθεση ο Έλληνας διαγώνιος έκανε το 6-10. Άσσος από τον Μπουσιούλεβιτς 6-11. Ο Λινάρδος με ωραία επίθεση το 8-12. Μπλοκ του Μούχλια 10-12. Κακή υποδοχή από τον Βελούδη κι έρχεται ο Ανδρεόπουλος για το 11-12. Μπλοκ του Μήλη 11-14. Ο Στερν με διαγώνια επίθεση το 11-15. Ο Μήλης το 13-16. Ο Σβετιτσιάνιν πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-18.  Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην προσπάθεια του Στοΐλοβιτς 16-18. Ο Στάροβιτς μετά την κακή υποδοχή του Βελούδη το 19-19, με τους γηπεδούχους με τρέχουν ένα σερί 3-0 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ αφού είδε την ομάδα του να χάνει την διαφορά που είχε στο σκορ. Ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 19-20. Ο Μήλης τελείωσε με ωραίο πλασέ τη φάση για το 21-22. Άσχημο σερβίς από τον Λινάρδο 22-23. Ο Μήλης πήρε την κόντρα μπάλα και τελείωσε τη φάση κι έκανε το 22-25 και το 0-3.