Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1, όμως ο Φοίνικας πήρε ένα σετ που ίσως στο δεύτερο ματς παίξει κάποιο ρόλο

Διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση

• Πέμπτη, 21 Νοεμβρίου, 2019 - 19:30
  • /   Eνημέρωση: 22 Νοε. 2019 - 20:00

Με αρκετά προβλήματα ολοκληρώθηκε ο πρώτος ημιτελικός μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Φοίνικα Σύρου για το League Cup. Στο παιχνίδι και ιδιαίτερα μετά το τρίτο σετ υπήρξαν αρκετές διακοπές καθώς είχαμε εισροή υδάτων. Δυστυχώς εισροή υδάτων δεν έχουν μόνο στο κλειστό της Σύρου, αλλά είδαμε πως υπάρχουν και σε άλλα όπως αυτό του Αγίου Θωμά. Οι αθλητικοί χώροι στην Ελλάδα δείχνουν να είναι προβληματικοί και θα πρέπει όλοι όσοι κυβερνούν αυτόν τον τόπο να δουν… ζεστά το κομμάτι του αθλητισμού. Δεν γίνεται να διακόπτονται οι αγώνες λόγω εισροής υδάτων ή λόγω κρύου ή άλλων ζητημάτων.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι για τρία σετ, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ανταγωνιστικές και τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ο Πανθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ στο πρώτο σετ και να το πάρει παρά την προσπάθεια του Φοίνικα. Αντίθετα οι Συριανοί μετά τα μέσα του δευτέρου σετ πήραν κεφάλι κι έφτασαν μέχρι το τέλος του ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο και πάλι το ματς ήταν… οριακό και τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του κ. Ανδρεόπουλου έκανε το 2-1 και με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε δυνατά το τέταρτο. Όπου από την αρχή είχε πάρει μία μεγάλη διαφορά και στο τέλος παίρνει τη νίκη με 3-1 και να αποκτά το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του League Cup.

Τέλος θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς αποβλήθηκε λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας με το σετ που κατέκτησε στο παιχνίδι έχει μεγάλες ελπίδες να πάρει την πρόκριση καθώς θέλει νίκη με 3-0 ή με 3-1, όμως οι πόντοι να είναι λιγότεροι από το πρώτο ματς. Μεγάλο ρόλο στην πρόκριση ίσως να παίξει το κακό τέταρτο σετ του Φοίνικα, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των Συριανών και να το κατακτά με μεγάλη διαφορά.

1ο σετ

Με μπλοκ πάνω στον Στερν ξεκίνησε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να ανοίγουν στο σκορ 1-0. Ο Μήλης πήρε την επίθεση και ισοφάρισε σε 1-1. Ο Πορτογάλος τεχνικός με επίθεση πρώτου χρόνου έφερε το σετ στα ίσα 3-3. Ο Ράπτης ήρθε από την πίσω ζώνη για το 4-3. Χωρίς πρόβλημα ο Ράπτης μετά την άσχημη υποδοχή του Βελούδη 6-4. Τραγικό λάθος μεταξύ δύο παικτών για τους Συριανούς 7-5. Ο Στερν με μπλοκ μείωσε για το «Πειρατικό» 7-6. Έναν ακόμη πόντο πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ράπτης 8-6 και στη συνέχεια ο Πελεκούδας με μονό μπλοκ πάνω στον Σβετιτσιάνιν έκανε το 9-6 και οι πράσινοι πήγαν τη διαφορά στο +3. Ο Μήλης μείωσε σε 9-7. Ο Ράπτης πήρε την… άμυνα και στη συνέχεια την επίθεση για το 11-7 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά. Ο Ανδρεόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-10, ενώ προηγούμενος ο Φοίνικας είχε μειώσει κάνοντας σερί 0-3. Χαμένο σερβίς από τον Πελεκούδα 13-11. Λάθος από τον Μπουτσούλιεβιτς 14-11. Άσχημη επίθεση από τον Στοϊλοβιτς, με τους Συριανούς να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ (16-12). Στη συνέχεια υπήρξε έντονη συζήτηση μεταξύ των δύο προπονητή και ο διαιτητής έδειξε από μία κόκκινη κάρτα, αλλάζοντας ταυτόχρονα και το σκορ 17-13.  Άσσος από τον Ρανγκέλ, καθώς ο Στοΐλοβιτς δεν κατάφερε να κάνει την υποδοχή 18-13 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς το σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο πήγε στο +5 για τους Πράσινους. Ο Λινάρδος με επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 18-14. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Μήλη 20-15. Ο Έλληνας διαγώνιος στη συνέχεια πήρε την επίθεση και έκανε το 20-16. Ο Φοίνικας με μπλοκ μείωσε σε 20-18, έπειτα το σερί του Φοίνικα. Νέο μπλοκ για τους Συριανούς 20-19. Ο Στερν με άσσο ισοφάρισε σε 20-20 και το «Πειρατικό» έχει σερί 0-5 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Στάροβιτς έκανε το 21-20. Άσχημη υποδοχή από τον Βελούδη, εύκολα οι πράσινοι το 22-20. Κακή επίθεση του Μπουτσούλεβιτς το 23-20. Ο Μήλης μείωσε σε 23-21. Νέα επίθεση στην κόντρα ο Μήλης το 23-22. Ο Ρανγκέλ με επίθεση πρώτου χρόνου το 24-22. Ο Στάροβιτς το 25-22 μετά την άσχημη υποδοχή των Συριανών.

2ο σετ

Ο Πελεκούδας με μπλοκ έκανε το 2-0. Ο Λινάρδος με επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 2-1. Νέο μπλοκ του Πελεκούδα πάνω στον Στερν αυτή τη φορά 3-1. Από μπλοκ σε… μπλοκ, ο Πελεκούδας σταματά τον Μήλη για το 5-2. Στο φιλέ το σέρβις του Στάροβιτς 7-5. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας… επιστρέφει με το σκορ να γίνετε 8-7. Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-8. Ο Στερν με επίθεση στην μεγάλη διαγώνιο το 11-10. Ο Μήλης με πλασέ μείωσε σε 12-11. Ο Λινάρδος με μονό μπλοκ πάνω στον Ρανγκέλ έκανε το 12-12. Ο Στερν έκανε το 14-14. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με 14-15. Ο Ράπτης το 15-15. Οι γηπεδούχοι με διπλό μπλοκ πάνω στον Στερν πήραν και πάλι το προβάδισμα 16-15. Με ωραίο πλασέ του Μήλη ο Φοίνικας μείωσε σε 18-17. Ο Χριστόφας με μπλοκ έκανε το 18-18. Ο Πελεκούδες μετά από ένα μεγάλο… ράλι έκανε το 19-18. Ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 19-20. Ο Μήλης με μπλοκ έκανε το 19-21 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μήλης το 20-22. Ο Στερν το 21-23. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Ανδρεόπουλου για το 21-24 και ο τεχνικός της ομάδας των πρασίνων κάλεσε τάιμ άουτ. Με μπλοκ πάνω στον Στάροβιτς το «Πειρατικό» έκανε το 21-25 και έφερε το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

3ο  σετ

Ο Μήλης πήρε τον πόντο καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα 0-1. Ο Στάροβιτς έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους και με άσσο ο ίδιος παίκτης το 4-2. Ο Μήλης πήρε την επίθεση για το 8-8. Ο Σβετιτσιάνιν έκανε το 9-9. Ο Μήλης με ωραία διαγώνια επίθεση έκανε το 11-13 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Στερν με ωραίο τρόπο το 12-14. Ο Σβετιτσιάνιν με πρώτο χρόνο έκανε το 16-18 διατηρώντας τη διαφορά των δύο πόντων. Ο Ραγκελ απάντησε και οι πράσινοι μείωσαν στον πόντο 17-18.  Ο Ράπτης με μπλοκ πάνω στον Μήλη έκανε το 18-18 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Στάροβιτς έκανε το 20-19. Πρόβλημα εισροής υδάτων δεν έχει μόνο το κλειστό της Σύρου τελικά καθώς κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ το παιχνίδι διεκόπη στο 20-19 καθώς νερά βρέθηκαν στο παρκέ. Οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι. ο Ρανγκέλ με άσσο έκανε το 22-19, με τους Συριανούς να δείχνουν επηρεασμένοι από την διακοπή του αγώνα. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα από την επίθεση του Στοΐλοβιτς 23-20. Ο Πελεκούδας έκανε το 24-21 και με μπλοκ πάνω στον Στερν οι γηπεδούχοι έκανε το 25-21 και έκανε το 2-1.

4ο σετ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και κατάφεραν να προηγηθούν μ 7-1 και στη συνέχεια με νέο μπλοκ πάνω στον Στερν ο Παναθηναϊκός έκανε το 8-1 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μήλης μετά το τάιμ άουτ μείωσε σε 8-2. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην επίθεση του Σβετιτσιάνιν για το 11-3. Μπλοκ πάνω στον Μήλη 12-3 και η διαφορά πάει στο +9 για τους γηπεδούχους. Ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-4, μετά και την αλλαγή πασαδόρου, καθώς στον αγώνα πέρασε ο Αδάμ. Λάθος από τον Πελεκούδα 13-6. Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού χωρίς πρόβλημα το 14-6. Φιλέ από τον Μήλη 15-6. Μία ακόμη διακοπή στο ματς για μετά από την εισροή υδάτων. Οι ομάδες επέστρεψαν έπαιξαν λίγους πόντους, το σκορ έγινε 18-8, ο κ. Παβλίσεβιτς μετά από διαμαρτυρίες αποβλήθηκε από τον πάγκο, όμως και πάλι υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι, λόγω… νερού. Στην… επιστροφή των ομάδων δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να παίρνουν το σετ 25-13 και ταυτόχρονα τη νίκη με 3-1.