Ο Φοίνικας Σύρου άντεξε στην πίεση του ΟΦΗ κι έφυγε από την Κρήτη με ένα σπουδαίο διπλό

Επέστρεψε στις νίκες το «Πειρατικό»

• Κυριακή, 8 Δεκεμβρίου, 2019 - 14:27
  • /   Eνημέρωση: 9 Δεκ. 2019 - 15:00

Το «Πειρατικό» με κορυφαίους τους Φιλίπ Στοΐλοβιτς, Νίκο Μήλη, αλλά και… χρυσή αλλαγή τον Σβετιτσιάνιν έκαμψε την αντίσταση του Ο.Φ.Η. κι επέστρεψε στη βάση του με ένα σπουδαίο διπλό. Η ομάδα της Σύρου αν και προηγήθηκε με 1-2 στα σετ δεν κατάφερε να κάνει το 1-3 και  να πάρει μία καθαρή νίκη, καθώς ο Ο.Φ.Η. έδειξε πως είναι ομάδα επιπέδου Volley league. Οι κρητικοί δεν το έβαλαν σε κανένα σημείο του αγώνα κάτω, αρχικά προηγήθηκαν με 1-0, όμως το «Πειρατικό» με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε την εις βάρος του κατάσταση κάνοντας το 1-2. Η ομάδα του κ. Ζλατιδίδη δεν το έβαλε κάτω πάλεψε για την ισοφάριση και τα κατάφερε μετά το 2-2 να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Στο έξτρα σετ μίλησε η ποιότητα, αλλά και η εμπειρία των συριανών, όπου δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά την εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τον ΠΑΟΚ, επέστρεψε στις νίκες και θα υποδεχθεί την Ελπίς Αμπελοκήπων με καλύτερη ψυχολογία, αλλά και με λιγότερο άγχος.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ο OΦΗ πάτησε δυνατά με το ξεκίνημα του αγώνα και με πρώτο βιολί τον Καραμπαλί που πήρε διαδοχικούς πόντους ξέφυγε 18-14. Η απάντηση του Φοίνικα ήταν άμεση και με σερί 5-0 από Στοΐλοβιτς, Χριστόφα και Μήλη προσπέρασε 19-18 και 20-19. Ο ΟΦΗ απάντησε με τον Τσούλαφιτς και τον άσσο του Ρουμελιωτάκη και με συνολικό σερί 3-0 προσπέρασε πάλι 22-20 και πήρε το σετ με την επίθεση του Καραμπαλί 25-22.

Οι κρητικοί πάλι με τον Καραμπαλί προηγήθηκαν 10-7 και με τον άσσο του Σαρικεΐσογλου 15-11. Ο Φοίνικας όπως και στο πρώτο σετ απάντησε με σερί 3-0 φέρνοντας το ματς στα ίσια 17-17. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο, ο Φοίνικας ήταν συνέχεια μπροστά με έναν πόντο, είχε και δύο χαμένες επιθέσεις σε σετ μπολ με τον Στερν αλλά στο 28-28 ο Σβετιτσιάνιν σε πρώτο χρόνο και ο Στερν με κόντρα επίθεση και μάλιστα με τα δύο χέρια πέρασε για το 30-28 και το 1-1 σετ.

Η ισοφάριση έδωσε φτερά στους συριανούς που με σερί 4-0 ξέφυγαν 7-3 στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Μέχρι το τέλος όχι μόνο κράτησαν αλά και αύξηση την διαφορά όταν ο Σβετιτσιάνιν πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-18 και το σετ έκλεισε με άσσο του Στοΐλοβιτς 25-18 και 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Ο ΟΦΗ ήθελε να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα και έκανε κατάθεση ψυχής στο 4ο σετ όπου με το φοβερό σερβίς του Τσούλαφιτς (που πήρε και άσσο) αλλά και τα «πέναλτι» του Καραμπαλί στις κακές υποδοχές των φιλοξενουμένων ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 για το 17-13. Η διαφορά αυτή τη φορά συντηρήθηκε με τον Ρουμελιωτάκη να καθαρίζει δύο δύσκολες φάσεις και τον Τσούλαφιτς να κλείνει το σετ 25-20.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ και με το σερβίς και γενικά το ρεσιτάλ του Στοΐλοβιτς ξέφυγε 5-1 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Αργότερα ήρθε η σειρά του Μπουτσουγιεβιτς να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά με το σερβίς του σε 10-4 και ο αγώνας έκλεισε με την επίθεση του Μήλη 15-8 και 3-2 σετ.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη νίκη»

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς, ο κεντρικός του Φοίνικα Σύρου Δημοσθένης Λινάρδος, ο προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης και ο ακραίος του ΟΦΗ Μιχάλης Σαρικείσογλου μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησαν για τον αγώνα ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Να σημειώσουμε πως ο Φοίνικας επικράτησε δύσκολα του ΟΦΗ με 2-3, με τους Κρητικούς να δείχνουν πως θα είναι ομάδα η οποία θα παίξει ρυθμιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Ηταν ένα πολύ σκληρό και ωραίο παιχνίδι. Ξέραμε ότι ο ΟΦΗ είναι πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε επίσης ότι παίζουν πολύ καλά στο γήπεδο τους και θα είναι για μας μια πρόκληση. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Είχαμε υπομονή ακόμα και όταν ο ΟΦΗ έπαιξε πολύ καλά στο παιχνίδι. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη νίκη. Έχουμε όμως πολύ δρόμο μπροστά μας. Έχουμε κάνει ένα βήμα και πρέπει να προχωρήσουμε παρακάτω. Σημαντικό είναι πως επιβιώσαμε στο δεύτερο σετ. Εκεί βάλαμε σε πρόβλημα τον αντίπαλο και δώσαμε στην ομάδα μας, ώθηση».

«Ήταν μία διαφήμιση του βόλεϊ»

Ο κεντρικός του Φοίνικα Σύρου Δημοσθένης Λινάρδος δήλωσε: «Το παιχνίδι απέναντι στον ΟΦΗ, ήταν πολύ κρίσιμο για μας. Είχαμε ένα δύσκολο ταξίδι. Πρέπει σιγά-σιγά να συγκεντρωθούμε παραπάνω. Ειδικά εγώ ήμουν σε άλλο γήπεδο, αλλά με κράτησαν οι συμπαίκτες μου και ο προπονητής. Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, έπαιξε πολύ καλύτερα από ότι τον είχαμε δει στο Λίγκ Καπ. Το παιχνίδι ήταν "σπάσιμο νεύρων", με φάσεις διαρκείας, εναλλαγές στο σκορ. Ήταν μία διαφήμιση του βόλεϊ. Θέλω να πω καλή συνέχεια στον ΟΦΗ για την προσπάθεια που κάνει στην κατηγορία, ως νεοφώτιστος. Για μας, ένα βήμα παραπάνω είναι αυτή η νίκη και συνεχίζουμε».

«Ο ΟΦΗ βγαίνει πιο δυνατός»

Ο προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης δήλωσε: «Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά, στη δική μου ομάδα. Ξέραμε ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε μια μεγάλη δύναμη και μια καλοστημένη ομάδα και καλοδουλεμένη ομάδα. Είχα πει στους αθλητές μου να δώσουμε μια μεγάλη μάχη και να φύγουμε χαρούμενοι από το γήπεδο. Αυτό το καταφέραμε. Πολλές φορές είχαμε κάποια προβλήματα και αφήναμε τη Σύρο να φύγει 2-3 πόντους μπροστά. Αυτές οι ομάδες, έχουν αθλητές με ποιότητα και δεν είναι εύκολο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά μου. Κάνανε μια κατάθεση ψυχής και έγινε ένα ματς το οποίο το ονειρευόμουν και το είχα σκεφτεί. Στο 2ο σετ αν είχαμε ψυχραιμία και είχαμε κάνει το 2-0 ίσως η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο Φοίνικας Σύρου δεν είναι τυχαία ομάδα. Έδειξε και εκεί τη δύναμη της, διαχειρίστηκε σωστά κάποιες φάσεις. Θέλω κάθε φορά, η ομάδα μου να κάνει ένα μικρό βήμα και να είναι χαρούμενη για αυτό που κάνει. Με υπομονή, θα κατακτήσουμε το στόχο μας, να μείνουμε στην κατηγορία. Ο ΟΦΗ βγαίνει πιο δυνατός από αυτό το ματς. Τα παιδιά έδειξαν ψυχή και αυτός μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια».

«Αφιερωμένο στον Τσέλιο»

Ο ακραίος του ΟΦΗ Μιχάλης Σαρικείσογλου είπε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες. Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και το ευχαριστήθηκε ο κόσμος. Για μας ήταν η καλύτερη εμφάνιση. Η Σύρος είναι στην πρώτη τετράδα των καλών ομάδων της Volley League. Πήραμε ένα βαθμό και κρατάμε και την προσπάθεια. Στο δεύτερο σετ ήμασταν μπροστά 18-15 και ίσως με ηρεμία μπορούσαμε να πάρουμε το σετ και θα είχε άλλη έκβαση το παιχνίδι. Παρ' όλα αυτά κρατάμε τον βαθμό και την προσπάθεια. Θέλω να σταθώ ακόμη και σε κάτι άλλο. Στην απώλεια του πατέρα του συμπαίκτη μας, Παρασκευά Τσέλιου. Ήταν πολύ δύσκολο για όλους μας και για τον αθλητή. Μείναμε χωρίς ένα παίκτη και επηρεαστήκαμε πολύ. Θέλουμε να του αφιερώσουμε την εμφάνιση και τον βαθμό. Είναι δυνατό παιδί και από εβδομάδα θα είναι και πάλι μαζί μας. Ότι κάναμε το αφιερώνουμε στον Παρασκευά».

Ο.Φ.Η – Φοίνικας Σύρου 2-3

Τα σετ: (25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 08-15) σε 134΄.

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Βασιλόπουλος, Γραμματεία: Κουνδουράκη.