Ο Φοίνικας Σύρου ONEX επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ στο δεύτερο ματς της προκριματικής φάσης του League Cup

Παλικαρίσια πρόκριση

• Δευτέρα, 19 Οκτωβρίου, 2020 - 15:26

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του Β ομίλου της Α΄ φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Αντίθετα, ο κάτοχος του τίτλου Παναθηναϊκός έμεινε εκτός ημιτελικών. Ωφελημένες είναι οι ομάδες του Α΄ ομίλου καθώς ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα προκριθούν στα ημιτελικά και η καλύτερη δεύτερη ήταν τελικά ο Φίλιππος Βέροιας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Φοίνικα ήταν ο Ζίγκα Στερν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 15/20 τελειωμένες επιθέσεις. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-20 και έφτασε κοντά στην ισοφάρισε αλλά κατά σειρά κάρφωσαν άουτ ο Ράπτης, ο Τσάτσιτς και ο Ρανγκέλ και ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς αλλά την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Τσάτσιτς για το 24-24. Εκεί ο κεντρικός του Φοίνικα Μπράουν αναδείχτηκε στο μεγάλο πρωταγωνιστή καθώς με μπλοκ και πρώτο χρόνο έκανε το 26-24.
Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα ακόμα και με 8-5. Σταδιακά ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και με σερί των Πρωτοψάλτη και άσσους του Μπράουν ισοφάρισε 13-13. Με νεα καλά σερβίς του Ράντκε έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 17-14 και συντήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριολεκτικά κατέρρευσε και οι συριανοί πήραν πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά με δύο νίκες.

Ο πρόεδρος του Φοίνικα Σύρου ONEX μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Συγχαρητήρια και από μένα. Σε όλους., αθλητές και τεχνικό τιμ για την υπευθυνότητα και για την αγωνιστικότητα τους.... Ξεκινήσαμε καλά. Είμαστε σε σωστό δρόμο, χρειάζεται ακόμη προσπάθεια.  Έχουμε δρόμο ακόμα. Συνεχίζουμε όλοι μαζί να δουλέψουμε με τον ίδιο ζήλο, με μεθοδικότητα και ομαδικά», αυτά είπε αρχικά ο κ. Καφτηράνης για να συνεχίσει αναφερόμενος στη συνέχεια και την έναρξη του πρωταθλήματος.

«Οι στόχοι κερδίζονται με δουλειά ΥΠΕΥΘΥΝΗ από όλους. Βήμα- βήμα όλοι μαζί για την ομάδα μας και για το νησί μας. Είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον».

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου  ONEX – Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: 25-19, 26-24, 25-12 σε 76΄