Εκτός συνέχειας League Cup ο Φοίνικας Σύρου

• Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου, 2023 - 21:21
  • /   Eνημέρωση: 16 Νοε. 2023 - 7:31

Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την ήττα από την Κηφισιά με 1-3 στο κλειστό του Αθλητικού κέντρου και έμεινε εκτός συνέχειας.  Το συγκρότημα από τα βόρεια προάστια είχε καλύτερη εικόνα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Συριανών και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ο Φοίνικας μπήκε καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Κηφισιά βρήκε τα πατήματά της και με ένα δικό της σερί 0-3 πήρε μία σπουδαία νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με 3-4 χάρη στην επίθεση του Σπυριούνη και τον Μπαρμπούνη να ισοφαρίζει αμέσως σε 4-4. Ο Γκόμεζ μείωσε με επίθεση στην ευθεία σε 5-6. Ο Ρικάρντο με επίθεση στην κόντρα έκανε το 9-11. Ο Ασπιώτης ισοφάρισε σε 12-12 για το «πειρατικό». Μετά από μία πολύ όμορφη φάση ο Ασπιώτης έβαλε τον Φοίνικα μπροστά με δύο πόντους 14-12. Ο Ντάτσα με δύο μπλοκ έκανε το σκορ 18-15 για τους γηπεδούχους, όμως ο Άλβες μείωσε για την Κηφισιά σε 18-16. Ο Ασπιώτης με δύο συνεχής επιθέσεις έκανε το 21-18, διατηρώντας τη διαφορά των τριών πόντων για τον Φοίνικα. Ο Μανωλάκης με μπλοκ έκανε το 23-19. Οι Συριανοί ήταν καλύτεροι και επιβεβαίωσαν στην ανωτερότητας τους στο πρώτο σετ επικρατώντας με 25-22.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ όπου και προηγήθηκαν με 2-5 έπειτα από μπλοκ στο κέντρο. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μετά την κόντρα επίθεση του Άλβες 2-7. Ο Μανωλάκης μείωσε σε 3-7 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι συνέχυσαν να διατηρούν το προβάδισμα πέντε πόντων 11-16 και ο Ασπιώτης μείωσε σε 12-16. Ο Μπόγιτς με επίθεση έκανε το 17-22.  Ο Άλβες έκανε το 19-25 και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ και πάλι η Κηφισιά πατούσε καλύτερα και είχε αποκτήσει μία διαφορά μεταξύ τριών και πέντε πόντων. Ο Στοιβαχτής με ωραίο πλασέ έκανε το 12-16 και ο Ασπιώτης μείωσε σε 14-16 για τους Συριανούς. Ο Γκόμες με ωραίο μπλοκ μείωσε στους δύο 18-20. Ο Μπαρμπούνης με άσσο έκανε το 19-20. Ο Άλβες με μπλοκ έκανε το 19-21 σε ένα σετ το οποίο είναι εξαιρετικά ποιοτικό. Νέο μπλοκ του Άλβες που έφερε τη διαφορά στο +4 σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Γκόμεζ με επίθεση στην κόντρα μείωσε στον πόντο 21-22. Ο ίδιος παίκτης μετά από απίθανη φάση με διαδοχικές άμυνες ισοφάρισε σε 23-23. Με λάθος του Ρικάρντου ο Φοίνικας Σύρου πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Μπόγιτς με μονό μπλοκ πάνω στον Ασπιώτη έκανε το 25-27 και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πέρασαν με 1-2 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ καθώς είχαν τις δικές τους απαντήσεις. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 5-6, όμως ο Μπαρμούνης ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια το «πειρατικό» πέρασε μπροστά έπειτα τον άσσο του Ασπιώτη 7-6. Ο ίδιος παίκτης δεν τελείωσε όπως θα ήθελε την προσπάθειά του και η Κηφισιά ξέφυγε στο σκορ με 9-11. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 11-12 για τους γηπεδούχους. Ο Ερνάντεζ με άσσο έκανε το 13-15. Ο Μπόγιτς μετά από φάση διαρκείας έκανε το 17-20. Ο Ασπιώτης μείωσε σε 18-22 για τους γηπεδούχους. Ο Μπόγιτς σταμάτησαν τον Ασπιώτη και το σκορ έγινε 18-24. Η Κηφισιά έκανε το 18-25 και με 1-3 πέρασε στην επόμενη φάση.