Η έμπρακτη στήριξη του κόσμου στον Φοίνικα και τα ματς του ποδοσφαίρου

• Δευτέρα, 5 Νοεμβρίου, 2018 - 06:21
  • /   Eνημέρωση: 5 Νοε. 2018 - 20:01

Ένα Σαββατοκύριακο πλούσιο σε αγωνιστική δράση με πολλά σημαντικά παιχνίδια. Πάμε να δούμε κάποια απ’ αυτά που ενδιαφέρον κυρίως τοπικά και αφορά τις ομάδες της Σύρου. Το Σάββατο το απόγευμα έπαιξε ο Πάγος με την Μύκονο. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η ομάδα του κ. Παχατουρίδη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 πριν το πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια έκανε συντήρηση δυνάμεων. Από την πλευρά τους οι Συριανοί ισορρόπησαν το ματς  από τα το 15΄έως και το 30’ και στο διάστημα αυτό είχαν 2-3 καλές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Όταν δεν καταφέρνεις να βάλεις γκολ σε ομάδες με μεγαλύτερη δύναμη όταν έχει την ευκαιρία, τότε μοιραία όχι μόνο δέχεσαι την ήττα, αλλά ταυτόχρονα προσπαθείς να αποφύγεις και την συντριβή. Μην ξεχνάμε πως το σκορ στο ημίχρονο ήταν 0-4. Από εκεί και πέρα τα πάντα είχαν την φυσιολογική τους εξέλιξη, καθώς παρά την προσπάθεια του Πάγου τίποτα δεν άλλαξε. Πάμε στο ματς του Φοίνικα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολη που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το μεσημέρι. Ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας για τους Συριανούς καθώς μπορεί να βρισκόμαστε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, πλέον το κάθε παιχνίδι και ιδιαίτερα τα εντός έδρας είναι πολύ σημαντικά. Μετά τα όσα έχουν συμβεί, με τις λιγότερες ομάδες κανείς δεν μπορεί να κάνει προγραμματισμό και υπολογισμό. Τα πάντα θα κριθούν στο τέλος και καλό θα είναι ο Φοίνικας να δείξει από εδώ και πέρα το γνωστό καλό του πρόσωπο. Στο ματς με την Αλεξανδρούπολη τα πάντα πήγαν όπως σχεδιάστηκαν από πλευράς Παβλίσεβιτς. Ο Φοίνικας έπαιξε σχετικά καλά, είχε σε πολύ καλή μέρα τον Παπαδόπουλο και τον Ντε Σόουζα και ταυτόχρονα μετά τα μέσα του δευτέρου σετ και ο Ντόκιτς βοήθησε πάρα πολύ. Βέβαια διαπιστώθηκαν κάποια πράγματα που ήδη ο κ. Παβλίσεβιτς δουλεύει πάνω σ’ αυτά. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη σημασία στην επιστροφή του κόσμου στο γήπεδο του Φοίνικα και στα ματς του… Πειρατικού. Όσο κόσμο είχε στο ματς με τον Εθνικό δεν τα είχε πέρσι στα ματς… φωτιά με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Αυτό είναι πολύ σημαντικό καθώς ο κόσμος της Σύρου δείχνει και πάλι την έμπρακτη στήριξη προς τον Φοίνικα. Από την πλευρά τους οι παίκτες του κ. Παβλίσεβιτς με την προσπάθεια που κατέβαλαν εντός αγωνιστικού χώρου ικανοποίησαν τον κόσμο καθώς μετά το τέλος του αγώνα, όλοι όρθιοι χειροκρότησαν τόσο τη νίκη όσο και την εμφάνιση των γηπεδούχων.

Τέλος, την Κυριακή είχαμε και το ντέρμπι του πρώτου ομίλου μεταξύ της Άνω Μεράς με τον Α.Ο. Σύρου. Ένα ματς που σίγουρα θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καθώς και οι δύο ομάδες είχα σαν στόχο το… μηδέν στην άμυνα. Έτσι, τόσο η Άνω Μερά όσο και ο Α.Ο. Σύρου πήραν από έναν βαθμό, πρέπει να νιώθουν ικανοποιημένοι και πλέον συνεχίζουν και κάνουν τον σχεδιασμό τους για το επόμενο παιχνίδι τους.