Την πρώτη θέση του ομίλου “κλείδωσε” η γυναικεία ομάδα του Μαρπησσαϊκού

Με νίκη έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα των γυναικών ο Μαρπησαϊκός. Οι γυναίκες της ομάδας της Μάρπησσας επικράτησαν μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι, το οποίο είχε πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ. Το συγκρότημα των Μουρογιάννη – Καζακίδη με τη νίκη του αυτή ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην πρώτη θέση, ενώ θέση για το final four εξασφάλισε και ο Α.Ο. Πάρου, παρά την ήττα με 54-59 από τον Μαρπησσαϊκό.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο καθώς οι τυπικά γηπεδούχες ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν με 25-22. Να σημειώσουμε εδώ πως ο Α.Ο. Πάρου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με το +6 (18-12).

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια με την ομάδα της Πάρου να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως τον Μαρπησσαϊκό να έχει μειώσει τη διαφορά στους τρεις (25-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες, έλεγξαν τον ρυθμό και κατάφεραν στα επόμενα δέκα λεπτά να ανατρέψουν τη διαφορά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 37-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Μουρογιάννη – Καζακίδη διατήρησε το προβάδισμα, ελέγχοντας τον ρυθμό και στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο 54-59.

Α.Ο. Πάρου – Μαρπησσαϊκός 54-59

Διαιτητές: Μαρουδιάς - Καλαβρός.

Δεκάλεπτα: 18-12, 25-22 (ημ.). 37-40, 54-59

Α.Ο. Πάρου: (Ζαμπακόλας-Ανδριέλος), Σιφναίου, Αργυρίου 8, Φασούλα, Αποστολοπούλου 14, Βιώνη 25 (3), Τζιλάι, Οικονόμου, Χανιώτη, Συριανού 2, Μπιζά, Κοττίκα, Πετροπούλου 5 (1).

Μαρπησσαϊκός: (Μουρογιάννης-Καζακίδης), Μπαλλού 2, Τζανακοπούλου, Καπούτσου, Σάττα 25 (2), Σπ. Λαουράκη 5, Καλογεροπούλου, Κεφάλα, Κοτσάλη, Θεοδωράκη 9 (1), Καπαρού 5, Μ. Λαουράκη 13, Ανδρεοπούλου.