Οι αθλητές από τις Κυκλάδες καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Χαλκίδας

«Χρυσή» η Μαρία Καβαλιέρου

• Δευτέρα, 17 Ιουλίου, 2017 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 17 Ιουλ. 2017 - 14:00

Μία ακόμη τεράστια επιτυχία προστίθεται στον Κλασσικό Αθλητισμό το νομού μας καθώς η Μηλιά αθλήτρια του Πανναξιακού Μαρία Καβαλιέρου με άλματα στα 5,89 μέτρα κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία ΠΠ/ΠΚ Α’ που πραγματοποιείται στην Χαλκίδα. Η καλή δουλειά και η σκληρή προπόνηση, δίνει την ευκαιρία στην αθλήτρια από την Μήλο να καταξιωθεί σε ένα άκρως απαιτητικό άθλημα και να την φέρει μέσα στις καλύτερες αθλήτριες της Ελλάδας. Η επιτυχίας της μόνο τυχαία δεν μπορεί να θεωρηθεί, αφού η Καβαλιέρου είναι πλέον κοντά στο να… σπάσει το φράγμα των 6 μέτρων. Η νεαρή αθλήτρια του Πανναξιακού έχει πολύ χρόνο μπροστά της ώστε να φτιάξει κάποια πράγματα πάνω στην τεχνική της, να μην έχει πάρα πολλά άκυρα άλματα και να κάνει ακόμη περισσότερα βήματα παραπάνω. Οι επιτυχίες του Κυκλαδίτικου αθλητισμού στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου της Χαλκίδας, δεν σταμάτησαν στην Καβαλιέρου, αφού ο Μανδηλαράς με επίδοση 1,81 στο άλμα εις ύψος κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Επίσης, η ομάδα σκυταλοδρομίας του Πανναξιακού τερμάτισε στην τέταρτη θέση ανάμεσα σε 32 ομάδες και θα μπορούσε να είχε ανέβει στο βάθρο, καθώς η απόσταση μεταξύ των δρομέων ήταν πάρα πολύ μικρή.

Διακρίσεις και για τον Α.Ο. Μυκόνου

Τα τελευταία χρόνια τεράστια βήματα προόδου έχει κάνει και το τμήμα στίβου του Α.Ο. Μυκόνου, αφού έχει ενισχύσει το έμψυχο δυναμικό του χάρη στις μεταγραφές που έχει κάνει. Ο Α.Ο. Μυκόνου διαθέτει αθλητές εγνωσμένης αξίας και σε κάθε σχεδόν μεγάλη διοργάνωση καταφέρνει να έχει διακρίσεις και να κατακτά μετάλλια. Ο Καραγιάννης του Α.Ο. Μυκόνου με εντυπωσιακή κούρσα στα 600 μέτρα κατάφερε να ανέβει στο 3ο σκαλί του βάθρου. Η επίδοσή του ήταν πάρα πολύ καλή και ο αθλητής ένιωσε υπερήφανος με το χάλκινο μετάλλιο. Την τέταρτη (4η) θέση στη σφαιροβολία κατέκτησε ο Ναουμέγκο και έδωσε πολύτιμους βαθμούς στον Α.Ο. Μυκόνου.