Η ομάδα του Άρη Σύρου γνώρισε την ήττα με 43-84

"Πέρασε" από τη Σύρο ο Γ.Σ. Μυκόνου

• Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου, 2017 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 26 Οκτ. 2017 - 17:00

Την ήττα με σκορ 43-84 γνώρισαν οι παίδες του Άρη Σύρου από τον ΓΣ Μυκόνου, σε παιχνίδι του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής στο κλειστό της Σύρου.

Οι παίκτες του Λάζαρου Τσιομπάνη "πλήρωσαν" το πολύ κακό 2ο δεκάλεπτο, όπου η εξαιρετική ομάδα της Μυκόνου εκτόξευσε την διαφορά σε επίπεδα που ήταν αδύνατον να καλυφθεί μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο κλειστό της Σύρου βρέθηκαν αρκετοί φίλαθλοι του μπάσκετ που χειροκρότησαν τις προσπάθειες των αθλητών και των δύο ομάδων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης η ομάδα της Μυκόνου ήταν καλύτερη κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν όποια ευκαιρία τους δόθηκε και έκλεισαν την περίοδο με 9 πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη άφησαν εκτεθειμένη τη... ρακέτα τους και το "πλήρωσαν" ακριβά αφού οι Μυκονιάτες έκαναν ότι ήθελαν και έκλεισαν με επιμέρους σκορ 11-32. Η διαφορά των 30 πόντων στο ημίχρονο ουσιαστικά έδωσε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι κι αυτό φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο που το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και η περίοδο να λήγει με μόνο έναν πόντο διαφορά 12-13 υπέρ του Γ.Σ. Μυκόνου. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν και πάλι... γκάζι στην τελευταία περίοδο και το 8-18 διαμόρφωσε το τελικό 43-84.

Άρης Σύρου - Γ.Σ. Μυκόνου 43-84

Δεκάλεπτα: 12-21, 11-32, 12-13, 8-18

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ: Παλαιολόγος 1, Κοπανιτσάνος 2, Κολσούζογλου 8, Καρυστινός 2, Τρούλλος, Μόρκος 4, Βαμβακούσης Κ. 3, Κωνσταντίνου 8, Καπέλλας, Βαμβακούσης Α. 6, Λαζαρίνος 6, Δρόσος 3

ΓΣ Μυκόνου: Γκιόκας 10, Καβαθάς, Στύλλα 7, Ζίντρο, Δαλέζιος 2, Μαραγκός Ε. 15, Βινάνι 27, Αναστασίνης 8, Μαραγκός Μ., Κώτσης 11, Λοΐζος 2, Ευθυμίου 2.

Από νίκη σε... νίκη η Α.Ε. Σαντορίνης

Ακάθεκτη προχωρά η Α.Ε. Σαντορίνης, καθώς η μία επιτυχία να διαδέχεται την άλλη, κάτι που φάνηκε και στο ματς των παίδων με το νμαρπησσαϊκό.

Τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχαν τα τμήματα Παίδων, Κορασίδων και Εφήβων της ομάδας μας το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Οι Παίδες της ΑΕΣ στον τρίτο φετινό τους αγώνα υποδέχθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ το αντίστοιχο τμήμα του ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός. Αν και δεν κατάφεραν να αποδώσουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και εύκολα πέτυχαν το τρία στα τρία.

ΑΕ Σαντορίνης – ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός, Παίδων:

Τελικό αποτέλεσμα 50-14

Δεκάλεπτα: 14-01, 06-08, 19-05, 11-0

Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος Κ. – Ποιμενίδης Δ.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Πεταλωτής Χάρης) Βλαβιανός Ν.8, Γρηγοριάδης Ι., Καβαλλάρης Κ.10, Κοκιόπουλος Γ., Κοκιόπουλος Σ.5(1),  Λάζρι Ν.2, Μουρατίδης Χ., Νασούλας Φ.8, Παγώνης Α.2, Παπαδάς Γ.Κ..,  Παπαδόπουλος Α.7, Πελεκάνος Ι.8(2).

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Μουρογιάννης Ευάγγελος) Γεωργίτσος Γ.10(1), Ζουμής Α.3, Μελανίτης Μ.1, Πετρόπουλος Σ., Προμπονάς Σ., Ρηγόπουλος ., Ρίνι Σ., Χαλιάς Λ..

ΑΕ Σαντορίνης – ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός, Κορασίδων:

Τελικό αποτέλεσμα 56-31

Δεκάλεπτα : 14-06, 11-12, 15-08, 16-05

Διαιτητές: Ποιμενίδης Δ. –  Γαβαλάς Ε.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χατζηαυγουστίδης Παναγιώτης) Αλεφραγκή Α.Μ., Βαρβαρήγου Α., Γούσια Κ.2, Παπαϊωάννου Φ.26, Σελάμι Τζ., Σκαπινάκη Ν.8, Τζούρου Μ.2, Τσολακίδου Α., Φύτρου Αι., Χάλαρη Α.18, Χάλαρη Μ. Γ.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Μουρογιάννης Ευάγγελος) Αλιπράντη Κ.5,  Δαγδαλένη Ε., Λαουράκη Σ., Λουκή Στ.4, Παπαχρήστου Σ. 6, Πραμμάτια Χ.,  Πετροπούλου Α., Τζανακοπούλου Ζ.6, Τζιώτη Δ., Τζιώτη Μ.7, Χαλδαίου Αν.3.

Παρέμεινε στην πρώτη θέση ο Περιστεριώνας

Οι έφηβοι του Περιστεριώνας Τήνου πικράτησαν στην Άνδρο του τοπικού Αθλητικού Ομίλου με 31-68. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Τήνου παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου έχοντας έξι (6) βαθμούς.

Οι αθλητές του Αντώνη Βιδάλη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι καθώς ήθελαν να "κλειδώσουν" από νωρίς την υπόθεση... νίκη.  Η πίεση που άσκησαν ψηλά είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν αρκετά λάθη και να δίνουν την ευκαιρία στην ομάδα της Τήνου να πετύχει εύκολους πόντους. Το 6-16 έδινε αέρα δέκα πόντων στους φιλοξενούμενους και την ψυχολογία να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άνδρο προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι όμως ο Περιστεριώνας είναι αυτός που πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 14-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, ο Περιστεριώνας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 10-20 ενώ, στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε και το τέταρτο μέρος του παιχνιδιού που οδήγησε τελικά και στη νίκη για την ομάδα της Τήνου.

Έφηβοι: ΑΟ Άνδρου – Περιστεριώνας 31-68

Δεκάλεπτα: 06 – 16, 08 – 11, 10 – 20, 07 – 21

ΑΟ Άνδρου: Μπέλλο 8, Γκανας 4, Σαλιάι 11, Μενδρινός, Μπουρίκας 4, Ανήσης 2, Κωνσταντής 2, Καϊος, Σουσούδης.

Περιστεριώνας Τήνου (Αντώνης Βιδάλης): Δεληγιάννης (5), Παγανέλης (6), Μαρκουΐζος (6), Καμπέρι, Γιαβρεδέλης (15), Μπινιάκου (4), Ρουγγέρης (15), Βοϊνάς (6), Τριαντάφυλλος (2), Πετρόπουλος (6), Βιδάλης (3), Μελισσουργός