Ο Περιστεριώνας επικράτησε της Ερμούπολης για το εφηβικό πρωτάθλημα με 62-52

Ματς, διαφήμιση για το μπάσκετ

• Πέμπτη, 15 Νοεμβρίου, 2018 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 15 Νοε. 2018 - 15:01

Οι έφηβοι του Περιστεριώνα μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι επικράτησαν της Ερμούπολης στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 62-52, για το πρωτάθλημα των εφήβων.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Ένας αγώνας που κράτησε το ενδιαφέρων των φίλων του μπάσκετ μέχρι το τέλος, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν στην αρχή να ελέγχουν το ματς και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με το οριακό προβάδισμα του ενός πόντου 14-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πίεσαν στην άμυνα και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +6 (32-26). Η Ερμούπολης και οι αθλητές του Ανδρέα Μαύρου στην Τρίτη περίοδο έδειξαν πως δεν ήταν διατεθημένοι να χάσουν το ματς, και κλείνοντας το δεκάλεπτο ήταν ισόπαλοι με 46-46.

Τέλος, οι Τηνιακοί είχαν τις λύσεις που χρειάζονταν όταν η μπάλα… έκαιγε και με ένα σερί κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και μάλιστα να κλείσουν το παιχνίδι στο +10, μετά το 62-52.

Περιστεριώνας – Α.Ο. Ερμούπολης 62-52

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Οικονόμου

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 32-26, 46-46, 62-52

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Αντάλης 1, Μπινιάκου 8, Παγανέλης 11, Καμπέρι 19 (5), Σπέντζαρης, Χατζίρης 1, Τριαντάφυλλος 4, Μπον, Τζες 8 (1), Πετρόπουλος 10, Χαρικιόπουλος, Πόντης.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Σιγάλας 3 (1), Τάκος 6, Μανάνας 3 (1), Σαμψωνίδης 11 (1), Νικολακόπουλος, Βελούδος 5 (1), Μάνης 15, Τόμβης 5 (1), Λούβαρης, Ζούμπερης, Ρούσσος 4, Γουσγουνέλης.

Γιόρτασαν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα

Την πρώτη τους νίκης στο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων σημείωσαν οι γυναίκες του Α.Ο. Πάρου, μετά την εκτός έδρας επικράτησή τους επί των Φαναριών με 52-53.

Οι αθλήτριες του Σταύρου Βλάχου ενώ αρχικά άντεξαν στην πίεση από την ομάδα της Νάξου, κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φύγουν από το γειτονικό νησί με το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Αγωνιστικά ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, με τις αθλήτριες να δίνουν τη δική τους… μάχη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όπου και κρίθηκε το ματς.

Τώρα όσον αφορά την εξέλιξη του σκορ, η ομάδα της Νάξου ήταν μπροστά στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν χάρη στην αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος του αγώνα.

Με το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών και της γραμματείας οι φιλοξενούμενες έγιναν ένα.. κουβάρι κι όλες μαζί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα γυναικών.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 29-28, 43-39, 52-53

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μαρ. Ονάσογλου): Τελοπούλου 2, Μαργαρίτη 2, Βούδια, Τριανταφύλλου 32, Πιετρί 3, Κορρέ 2, Χουζούρη Σ. 2, Μαράκη 2, Ζευγώλη 3 (1), Χιλάι, Φαρκώνα, Κρητικού 4.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Στ. Βλάχος): Καλακώνα 8 (1), Βιώνη, Φλέσσα – Δρακάκη, Βεντούρη 13, Κουρμούκη, Αλιπράντη 4, Πάσσαρη, Τσιγώνια 2, Καπούτσου 2, Μιχελή, Ιωαννίδου 22 (2), Λαουράκη 2.

Ο Μαρπησσαϊκός πέρασε από τη Νάξο με 48-60 τα Φανάρια

Νίκη μέσα στη Νάξο σημείωσαν οι έφηβοι του Μαρπησσαϊκού επικρατώντας των Φαναριών με 48-60. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, κατάφεραν να γυρίζουν την εις βάρος κατάσταση και μάλιστα να φύγουν με τη νίκη με διαφορά 12 πόντων. Το παιχνίδι στην μεγαλύτερή του διάρκεια ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως το… ελέγχουν. Οι αθλητές του κ. Μουρογιάννη με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, όχι μόνο κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ, αλλά και να πάρουν και μία σημαντική διαφορά. Για τους Παριανούς αυτή ήταν η δεύτερή τους νίκη στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς, ενώ για τα Φανάρια η δεύτερη ήττα.

Φανάρια – Μαρπησσαϊκός 48-60

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδοσίου, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 26-24, 30-35, 48-60

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μαρ. Ονάσογλου): Σοφοκίτης, Σιδερής, Τριανταφύλλου 4, Βασιλάκης Ε. 2, Σεϊντίνι 13, Ναυπλιώτης 2, Τσακωνιάτης, Μαργαρίτης 18, Μαθιάσος 9, Χιλα, Βασιλάκης Γ.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγ. Μουρογιάννης): Ρούσσος, Πετρόπουλος, Μπουραντάς 5, Προμπονάς, Λουκής 6, Ζωντανός 8, Μαρινάκης 2, Γεωργίτσος 7, Μπαλιός 29, Αρκουλής 3.

Ήττα για την Άνδρο από την Μύκονο

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα των εφήβων γνώρισε ο Α.Ο. Άνδρου μετά το 74-77 με τον Α.Ο. Μυκόνου. Το ματς από την αρχή έως το τέλος ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα για τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Βέβαια από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι ήθελαν να διατηρήσουν το απόλυτο μετά την επικράτησή τους επί του Α.Ο. Ερμούπολης και Άρη. Η Μύκονος όμως όχι μόνο έδειξε πως ήταν ανταγωνιστική, αλλά και πως είχε τον τρόπο να φύγει από την Άνδρο με το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 12 πόντους πίσω στο σκορ, κατάφεραν να μειώσουν στους 7 στο τέλος του ημιχρόνου. Η φιλοξενούμενοι παρά την πίεση από την ομάδα της Άνδρου κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ, αφού είχαν όλες τις λύσεις στα… προβλήματα που τους έβαζαν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα του κ. Σκόρδου πήρε δίκαια τη νίκη καθώς έδειξε μεγάλη αποφασιστικότατα μέχρι το τέλος του ματς.

Α.Ο Άνδρου – Α.Ο. Μυκόνου 74-77

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσικούρας, Οικονόμου

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-26, 29-36 (ημίχρονο), 49-57, 74-77

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα 4, Μπέλλο Α. 38 (1), Βρεττός, Γκάνας 14 (2), Ανύσης 4, Μπέλλο Ε., Μανδαράκας, Ντότσι, Κωνσταντής 2, Λαμάι 8, Μενδρινός, Σουσούδης 4.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Γκιόκας, Καμπλιώνης 6, Σκουλάξινος 4, Ρουμελιώτης 7, Μονογυιός 2, Κώτσης 3(1), Σώχος 11 (1), Κωνσταντάρας Α., Κατσιρμάς, Κωνσταντάρας Γ. 17, Βινάνι 27 (2).

Εύκολα η Α.Ε. Σαντορίνης 78-42 τον Α.Ο. Πάρου

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της σημείωσε η Α.Ε. Σαντορίνης μετά την εντός έδρας επικράτηση με 78-42 επί του Α.Ο. Πάρου. Οι Σαντορινιοί από την αρχή της αναμέτρησης επέβαλαν τον ρυθμό τους, με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου είχαν ξεφύγει με 14 πόντοι και στη συνέχεια δεν… κοίταξαν ποτέ πίσω. Μία εύκολη νίκη για τους εφήβους της Α.Ε. Σαντορίνη που δείχνουν φέτος ικανοί να φτάσουν έως το τέλος της διαδρομής.

Α.Ε. Σαντορίνης – Α.Ο. Πάρου78-42

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Ποιμενίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 36-17 (ημίχρονο), 55-26, 78-42.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Κοκιόπουλος 2, Βλαβιανός 12 (1), Ρουστέμι 2, Φερατάι 6, Παπαδόπουλος 6, Πελεκάνος 10 (2), Φέγγης 27 (2), Λάζνι 5 (1), Καραμολέγκος, Νασούλας 8, Δελλαμάνης, Ζωχιός.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Λάβδας 3 (1), Αλιπράντης 6, Μπομποτάς 4, Δρόσος, Θωμόπουλος 6 (1), Μοστράτος 2, Μυτιληναίος 3, Πολυχρονόπουλος 14 (2), Βιώνης 4.