Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου επικράτησε με 64-69 του Άρη στο κλειστό της Ερμούπολης

Η Ερμούπολη πήρε το τοπικό ντέρμπι της Σύρου

• Πέμπτη, 13 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 13 Δεκ. 2018 - 17:01

Η Ερμούπολη του Ανδρέα Μαύρου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου καθώς επικράτησε με 64-69 του Άρη, για το πρωτάθλημα των Ανδρών της ΕΣΚ Κυκλάδων, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτριος Βικέλας".

Ένα συναρπαστικό ντέρμπι παρακολούθησαν οι περίπου 250 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη και ήταν πολύ κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη "πλήρωσαν" το κακό ξεκίνημα στο 4ο δεκάλεπτο, όπου οι αθλητές του Αντρέα Μαύρου κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη παρά την προσπάθεια για ανατροπή που έγινε στο φινάλε.

Η ήττα μπορεί να άφησε πικρή γεύση στο "στρατόπεδο" του Άρη Σύρου, ωστόσο τα μηνύματα από την μέχρι τώρα εικόνα του αντρικού τμήματος είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά, καθώς πρόκειται για μία ομάδα που "χτίστηκε" σχεδόν από το μηδέν το καλοκαίρι και διεκδικεί την διάκρισή της σε έναν πολύ δυνατό όμιλο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 16-19, 21-17, 14-19

ΑΡΗ ΣΥΡΟΥ: Δάσκος 2, Σκιαδάς 14, Οικονομίδης 14, Κόικας 11, Κουναλάκης 14, Τσακίρης 9, Πολίτης, Δούκας, Γεωργαράς, Ζουγανέλης, Ελ Μπαραγκέ, Λοΐσιος

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ: Θεοδωράκης 3, Δίπλαρος 12, Γαβιώτης 13, Καραμολέγκος 18, Σαμψωνίδης 3, Ρούσσος 11, Αλιφραγκής Δ. 9, Αλιφραγκής Θ., Αντωνίου, Τομαής, Τάκος, Τζώρτζης

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους έφηβους

Την ήττα με σκορ 54-67 γνώρισαν οι έφηβοι του Άρη Σύρου από τον ΑΟ Μυκόνου, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτριος Βικέλας" της Σύρου.

Το τελικό σκορ αδικεί τους παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη, καθώς η διψήφια διαφορά διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό λόγω της κούρασης αλλά και της έλλειψης συνοχής, αφού το εφηβικό αποτελείται από 4 έφηβους και 5 παίδες που έχουν πραγματοποιήσει ελάχιστες προπονήσεις μαζί.

Ο Άρης προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μύκονος πέρασε στη συνέχεια μπροστά, αλλά χωρίς να μπορεί να "καθαρίσει" τη νίκη. Κλείνοντας θα πρέπει να σημειώσουμε πως λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης η διαφορά των ομάδων ήταν στους 4 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 11-22, 13-12, 16-22

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ: Χατζαντώνης 17, Δάσκος 17, Κολσούζογλου 13, Λημναίος 5, Βαμβακούσης 2, Μόρκος, Κοπανιτσάνος, Δρόσος, Κωνσταντίνου

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ: Γκιόκας 3, Καμπλιώνης 5, Κατσιρμάς 4, Ρουμελιώτης 4, Μονογυιός 7, Κώτσης 2, Σώχος 14, Κωνσταντάρας Γ. 21, Κωνσταντάρας Α. 7, Σκουλαξίνος