Η ομάδα της Σύρου επικράτησε εύκολα της Άνδρου με 104-59

«Περίπατος» της Ερμούπολης απέναντι στον Α.Ο. Άνδρου

• Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 19 Δεκ. 2018 - 19:01

Οι παίδες του Ανδρέα Μαύρου επικράτησαν εύκολα του Α.Ο. Άνδρου για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, με 104-59. Οι Συριανοί από την αρχή του ματς έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους, αφού δεν έδωσαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και μάλιστα με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Α.Ο. Ερμούπολης είχε διαφορά 12 πόντων (28-16). Από εκεί και πέρα τα πάντα για τους γηπεδούχους ήταν πιο εύκολα, με την Ερμούπολης να κλείνει το πρώτο μέρος στο +18 (48-30). Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μιας και οι παίδες του Ανδρέα Μαύρου έβγαζαν συνεχώς ενέργεια και δεν έριξαν σε κανένα σημείο του ματς… ταχύτητα. Από την πλευρά του ο τεχνικό της Συριανής ομάδας βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους όσους είχε στη διάθεσή του. Από την πλευρά τους οι Ανδριώτες αν και προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ δεν τα κατάφεραν καθώς η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Α.Ο. Ερμούπολης – Α.Ο. Άνδρου 104-59

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Δημητρακόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 48-30 (ημίχρονο), 68-41, 104-59

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Κουντούρης, Σιγάλας 23 (1), Μανάνας 14, Μαρούδιας 3 (1), Αραμπατζόγλου 5, Τσικούδης, Ζούμπερης 2, Ξαγοράρης 6, Καλογρίδης 8, Παλαιολόγος 10, Νικολακόπουλος 21, Γουσγουνέλης 12.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα 13, Μπέλλο 25 (3), Μαγουλάς, Πετράκης Ζ. 2, Ρούσσας, Πετράκης Δημ., Μανδραράκας 5, Μπάρδο 2, Καλογιέρι 2, Νασόπουλος 1, Λαμάι 9.

Λύγισαν στο φινάλε οι παίδες του Άρη

Την ήττα με σκορ 61-64 από τον ΑΟ Άνδρου γνώρισαν οι παίδες του Άρη Σύρου, σε παιχνίδι του πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτριος Βικέλας".

Οι παίκτες του Λευτέρη Λαζαρίνου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, είχαν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο κάποια λάθη στο φινάλε τους στοίχισαν μία πολύτιμη νίκη που θα διατηρούσε την ομάδα σε τροχιά πρόκρισης στο final-4.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε φανερά απογοητευμένους τους αθλητές του Άρη, που τα έδωσαν όλα για τη νίκη και έφτασαν κοντά σε αυτή, ωστόσο την έχασαν για λεπτομέρειες.

Άρης Σύρου – Α.Ο. Άνδρου 61-64

Δεκάλεπτα: 18-15, 14-15, 15-16, 14-18

Άρης Σύρου: Κοπανιτσάνος 5, Γλύκας, Κολσούζογλου 15, Νταβελάκης, Φακής, Πλούμπι, Καπέλλας 2, Κωνσταντίνου 12, Μόρκος 10, Βαμβακούσης 17, Καλογερόπουλος, Τομαής.

Α.Ο. Άνδρου: Ζώνγκα 18, Μπέλλο 13, Μαγουλάς, Πετράκης Ζ., Ρούσσας, Πετράκης Δ., Μανδαράκας 10, Μπάρδο, Καλοτιέρι 9, Νασόπουλος 1, Λαμάι 13

Νίκη με… ανατροπή για την Α.Ε. Σαντορίνης

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα της Σαντορίνη η οποία  κατάφερε να… επιστρέψει από το -14 και να φύγει από τη Νάξο με το ροζ φύλλο αγώνα. Οι φίλοι του μπάσκετ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία σπουδαία αναμέτρηση μεταξύ του Πανναξιακού και της Α.Ε. Σαντορίνης, για το εφηβικό πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα και τον αγώνα να κρίνεται στο τέλος. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με τρεις πόντοι (11-14). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι με ασφυκτική άμυνα ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +9 (31-22). Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως ήρθε η… αντεπίθεση διαρκείας από τους έφηβους της Σαντορίνης και η οποία κράτησε μέχρι το τέλος του ματς. Η ομάδα του κ. Πεταλωτή πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο και μάλιστα μέσα στην έδρα του.

Πανναξιακός – Α.Ε. Σαντορίνης

Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος, Θεοδοσίου

Δεκάλεπτα: 11-14, 31-22 (ημίχρονο), 45-31, 47-53

Πανναξιακός ΑΟΝ (Τ. Βάβουλας): Κρητικός 18, Κορακίτης, Αρτσάνος 11 (1), Βόμβας 4, Απειρανθίτης 2, Γρυλλάκης 8, Λιανόπουλος, Φλεριανός, Μανδηλαράς 2, Τόμπας, Μαυρομμάτης 2.

ΑΕ Σαντορίνης (Χαρ. Πεταλωτής): Βλαβιανός 16, Φερατάι 1, Παπαδόπουλος 4, Πελεκάνος 2, Φέγγης 17 (2), Λαζοι 2, Δελλαμάνης, Καραμολέγκος, Νασούλας 11, Παπαδάς.

Επιθετικός… μονόλογος από τα… Φανάρια

Την τέταρτή τους νίκη σημείωσαν τα Φανάρια επικρατώντας αυτή τη φορά εκτός έδρας του Μαρπησσαϊκού με 48-83, για το παιδικό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Νάξου από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο κι έφτασε στην τέταρτη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις. Το συγκρότημα του κ. Μάμμου μπήκε δυνατά στο ματς και με ασφυκτική άμυνα έφτασε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο +16 (13-29). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης αφού οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +27 και ουσιαστικά είχαν κλειδώσει τη… νίκη. Το δεύτερο μέρος όπως αποδείχθηκε ήταν τυπικής σημασίας καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 48-83.

Διαιτητές: Δημ. Θεοδοσίου, Αγγ. Σαμοθράκης.

Δεκάλεπτα: 13-29, 20-47 (ημίχρονο), 34-64, 48-83.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός (Βαγ. Μουρογιάννης): Ρούσσος 2, Μηναδάκης 2, Τριβυζάς, Ρηγόπουλος, Χαλιάς 4, Μελανίτης 19 (4), Ρούσσος 2, Ανουσάκης 3, Πετρόπουλος 16 (1).

ΑΠΑΣ “ΤΑ Φανάρια” (Θοδ. Μάμμος): Μαργαρίτης 4, Παπανικολάου 7, Τριαντάφυλλος 19 (1), Βασιλάκης 6, Σεϊντίνι 37 (3), Δόκλης 2, Χιλά 2, Λεγάκης 2, Τσακωνιάτης 2, Κοντοπίδης, Τελόπουλος 2.