Οι Συριανές επικράτησαν με 56-43 του ΑΠΑΣ «ΤΑ Φανάρια»

Πρώτη νίκη για τις γυναίκες της Ερμούπολης

• Πέμπτη, 21 Νοεμβρίου, 2019 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 21 Νοε. 2019 - 19:00

Την πρώτη νίκη της πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα του Α.Ο. Ερμούπολης. Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου ήταν καλύτερη κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα μετά το 56-43 επί του συγκροτήματος από την Ορεινή Νάξου. Το πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν… ντέρμπι τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αφού όσο κι αν προσπαθούσαν ιδιαίτερα οι Συριανές να ξεφύγουν στο σκορ δεν τα κατάφεραν, με τα Φανάρια να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι της Ερμούπολης. Η εικόνα του αγώνα όσο περνούσε ο χρόνος άλλαζε, με την ομάδα της Σύρου να επιβάλει σιγά – σιγά τον ρυθμό τους, αλλά και να αυξάνει την πίεση σε όλο το γήπεδο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 30-23 και να τις χωρίζουν επτά (7) πόντοι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γυναίκες του κ. Μαύρου πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν με 16 πόντους, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την πρώτη τους νίκη. Το μόνο που είχαν να κάνουν και το έκαναν με τον καλύτερο τρόπο ήταν να διαχειριστούν τον το υπέρ τους προβάδισμα και να αντέξουν στην πίεση της ομάδας από την Ορεινή Νάξο. Η Ερμούπολη παίζοντας έξυπνα αλλά και με τον… χρόνο κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τη σεζόν 2019-20, έπειτα το 56-43.

Α.Ο. Ερμούπολης – ΑΠΑΣ «ΤΑ Φανάρια» 56-43

Διαιτητές: Σαμοθράκης, Ρούσσος.

Δεκάλεπτα: 13-11, 30-23, 45-29, 56-43

ΑΟ Ερμούπολης (Ανδ. Μαύρος): Βουτσινού 2, Κοτσιπετσίδου 17, Βρούτση 2, Ρούσσου Χρ., Διαγούπη 10 (1), Φουάση 4, Ρούσσου Γ., Μαντζώρου, Μιμόγλου, Μαριάνου 7 (1), Ρούσσου Φ. 14, Μαραγκού.

ΑΠΑΣ “ΤΑ Φανάρια” (Παν. Αθανασιάδης): Χουζούρη Κ., Φαρκώνα, Γιαννακοπούλου 5, Μαθιάσου 6, Μυλωνά 6, Χουζούρη Σ. 3, Μελανίτη, Μαράκη 3, Κορρέ, Κρητικού Α. 20.