Παρέμεινε αήττητη η ομάδα της Μυκόνου μετά και το 89-65 επί της Α.Ε. Δικαίου

Με πατημένο γκάζι

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πήρε ο Α.Ο. Μυκόνου, καθώς το συγκρότημα από τις Κυκλάδες επικράτησε του Α.Ε. Δικαίου Κω με 80-65.

Οι Μυκονιάτες αν και είχαν σημαντικές απουσίες (Τσάμης, Μακρής και Βασίλης Καραμανλής) στο ματς απέναντι στο συγκρότημα από την Κω, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Οι παίκτες του κ. Μανωλιτσάκη μπήκαν από το πρώτο τζάμπολ δυνατά στο ματς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με την νίκη της αυτή η ομάδα των Κυκλάδων έφτασε τους 12 βαθμούς και ισοβάθμησε στην πρώτη θέση του ομίλου με τον Α.Ο. Πεύκης.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και η ομάδα της Κω δεν έβρισκε εύκολα πόντους. Η πρώτη περίοδος έφερε μία διαφορά 16 πόντων, αφού το επιμέρους σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 29-13. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό των γηπεδούχων να είναι αρκετά γρήγορος. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο καθώς οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-24. Η διαφορά των 27 πόντων έδωσε την ευκαιρία στον τεχνικό της ομάδας της Μυκόνου στο δεύτερο μέρος να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που μέχρι τότε δεν είχαν αγωνισθεί αρκετά. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο αφού έληξε με 18-17 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως με το 2-0-24 επιμέρους σκορ δεν κατάφεραν και πολλά πράγματα, με το τελικό 89-65 να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Α.Ο Μυκόνου.

ΑΟ Μυκόνου - ΑΕ Δικαίου 89-65

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. κ. Χριστοδουλάκης και Σπυρδιλάκης

Δεκάλεπτα: 29-13, 22-11, 18-17, 20-24

ΑΟ Μυκόνου: Μάρτζος 16 (2), Καράμπουλας 12 (1), Σαχάς Γ, Τσιάρας 20 (2), Σαχάς Ι., Βασίλιεβ, Τσάμης, Κατσαρέας 12, Ονάσογλου 11 (1), Γαμπα, Στάνκοβιτς 18 (1).

ΑΕ Δικαίου: Βάση 2, Δρόσος Μ. 5 (1), Τρύπας 17 (4), Τρίτσαρης 6, Παρβαντώνης 14 (3), Χατζηγιακουμής 2, Δρόσος Π. 5, Λάμπρου 6, Καραθωμάς 5, Χατζησταματής 3 (1), Αντωνόπουλος.

Τα αποτελέσματα

Ποσειδών Λουτρακίου – Νίκη Αμαρουσίου 53-94
Πέρα – Ελευθερία Μοσχάτου 68-76
Ερμιονίδα – Πεύκη 49-69
Χαλάνδρι – Τήρων Αγ. Θεοδώρων 82-79 (72-72)
Μύκονος ΑΕ – Δικαίου Κω 89-65
Ρεπό: ΚΑΠ

ΑΣ Πέρα-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου 68-76

Δεκάλεπτα: 13-15, 35-34, 53-57, 68-76

Διαιτητές: Αναστασίου, Ραπτογιάννης

Πέρα (Χολέβας): Τασσόπουλος, Πρόγκας 6(1), Βλάχος 17(3), Σιδηρόπουλος, Κακαργιάς 5, Σπέντζος 12(1), Καράμπελας 14(4), Κοκορέλης, Δημητρίου 2, Θεοφανίδης,  Δαλαμπέκης, Κρανιάς 12.

Ελευθερία (Σίμος): Κρεμαστούλης, Παπαγεωργίου 4(1), Δέλλιος 7(1), Πασσαλίδης 4, Γιαμπάνης 16, Κωνσταντινάκος 6(2), Νικολαΐδης, Βασιλόπουλος 10(2), Κιούσης 9(2), Κολοφώτης 7(1), Κατσογιάννης 13(1), Παλουκάκος.

ΑΟΚ Χαλάνδρι-ΑΣ Τήρων Αγίων Θεοδώρων 82-79 (παρ.)

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσακιράκη.

Δεκάλεπτα: 17-26, 30-47, 50-60, 72-72 (κ.α.), 82-79

Χαλάνδρι (Στεφανάκης): Κονδύλης 21(4), Πασχαλίδης 7, Ανδρουλάκης 2, Αθανασιάδης, Δεμέναγας 12(2), Δημητριάδης 13, Μωραΐτης 12(4), Παπαδόπουλος, Αμπελάς, Παππάς 2, Φρίμας, Φωτόπουλος 13(3).

Τήρων (Μουστάκας): Μουστάκας 11(2), Φουστέλης, Μανιάτης 13(3), Βασιλόπουλος 9(3), Δεκαβάλλας, Καλεμτζάκης 22(6), Δανίας 15, Ζαχαριάδης, Καδηγιαννόπουλος 7, Βαρσάμης 2.

ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 53-94

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 40-68, 53-94

Διαιτητές: Κιουλάφας, Τσιμινίδης

Ποσειδών (Νταλίπης): Χρονόπουλος 1, Γιανουκάκος , Πατουχέας 9, Μανωλάκος, Τσιλομελέτης 12(1), Τουργέλης 2, Παπαγεωργίου 4, Τσαούσης , Ντιλής 1, Σακελλάρης 18(2), Λαμπρόπουλος 4, Ντερτιλής 2.

Νίκη (Ζώντος): Βάγιας 20(2),Πετρίδης 4, Γεωργακόπουλος, Σπανός, Τσελέντης 13(2), Τσιάτσιος, Κουνάς 16, Φραγκούλης 13(1), Μοσχόπουλος 7, Σεπουλής 2, Δέλλιος 16(2), Τσακίρης 3(1).