Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε της Αχαγιάς με 73-63

Διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου του ο ΑΠΑΣ

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, ο οποίος επικράτησε με 73-63 της Αχαγιάς και διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β΄ Εθνικής κατηγορίας. Το παιχνίδι δεν ήταν ντέρμπι κατά τη μεγαλύτερη διάρκειά του, καθώς οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό την αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν αμυντικά και μάλιστα σε έναν μεγάλο βαθμό τους βγήκε, καθώς η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν έβγαλε εκτός ρυθμού τους περιφερειακούς αθλητές της ομάδας της ορεινής Νάξου. Από την πλευρά του ο ΑΠΑΣ αν και πήρε πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια δεν μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε πόντους, με αποτέλεσμα η Αχαγιά να επιβάλλει το ρυθμό της και όχι μόνο να βρίσκεται κοντά στο σκορ αλλά και να προσπερνά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-12. Το προβάδισμα προήλθε χάρη στο ξέσπασμα στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Προδρόμου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπλόκαραν επιθετικά και σημείωσαν σε δέκα λεπτά μόλις εννέα πόντους κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στον έναν και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 27-26.

Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα, αφού οι φιλοξενούμενοι αρχικά εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδυναμία των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ με 39-46, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνά τους και έβγαλαν πολλές κόντρα επιθέσεις. Το -7 για τον ΑΠΑΣ έγινε +6 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι που δεν ήθελαν με τίποτα να χάσουν το παιχνίδι, έπαιξαν με μυαλό και με σπουδαία τακτική τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, έβγαλαν πολλές εξτρά επιθέσεις.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν καθώς η ομάδα της ορεινής Νάξου είχε πατήσει για τα καλά το πόδι στο γκάζι. Το σκορ 39-46 μετατράπηκε σε 66-46 υπέρ του ΑΠΑΣ και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά έλαβε τέλος. Αυτό γιατί το μόνο που κατάφερε η Αχαγιά ήταν να μειώσει τη διαφορά στους δέκα πόντους και το τελικό 73-63. Τέλος, θα πρέπει να σημειώσουμε, πως ο κ. Τσαουσίδης κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε τρεις αθλητές (Σεϊντίνι, Δόγκλη και Λανόπουλου) που έχουν ξεκινήσει από τα τμήματα υποδομής του ΑΠΑΣ. Κάτι πολύ σημαντικό για την ομάδα της Νάξου, αφού όπως βλέπουμε εκτός από τις μεταγραφές επενδύει και στα τμήματα υποδομής. Σε αθλητές που θα μπορεί στο μέλλον να βασιστεί και να χτίσει την ομάδα του αύριο πάνω τους.

ΑΠΑΣ Νάξου «Τα Φανάρια» - Αχαγιά 82 73-63

Διαιτητές: Τσάτσης-Ορφανός Ιορ.-Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 18-12, 27-26, 52-46, 73-63

ΑΠΑΣ τα Φανάρια (Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 8, Πολίτης 11 (3), Ψαρόπουλος 12, Προδρόμου 24 (4), Χάρος 3 (1), Αναγνωστόπουλος 7, Κατσουλάκος 3, Σαρρής 2, Βουτυρόπουλος 3 (1), Σεϊντίνι, Δόγκλης, Λιανόπουλος

Αχαγιά ’82 (Λιόνας): Λυμπέρης 7 (1), Οικονομόπουλος 4, Καλογιάννης 1, Δαβάνης 6, Καφέζας 23 (1), Κατσόγιαννης, Φραντζής 13 (2), Τάρναρης 6, Μπαρδάκης 3 (1), Κωτσαδάμ

Δεκάλεπτα: 14-19, 34-32, 54-50, 69-75

Πεντέλη (Κιτσούλης): Καρακατσάνης 4 (1), Νάσσης-Ντανιας, Γιαννίκος 8, Γραμματικός 5 (1), Χρυσός 17 (4), Τσιτσιγιάννης, Σταυριανόπουλος, Ψαρόπουλος 25 (4), Παπαπέτρου 10 (2)

Πανελευσινιακός (Γερογιάννης): Νίκου 4, Κούτουλας 2, Καράμπελας 3, Θεοδοσίου 11 (3), Κρασάκης 2, Μουμπάρακ 25 (5), Λεκάκης 11 (3), Παπαφλωράτος 15 (2), Ρεκουνιώτης, Κατσανεβάκης 2

Διαιτητές: Καραβίτης-Φασόλης-Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 15-16, 34-34, 55-54, 79-70

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας – Αγγελόπουλος): Τσιουμπρής 4, Γεροκώστας 11 (1), Πανουσόπουλος Θ. 1, Μπέλλας 15 (3), Πανουσόπουλος Κ. 6(1), Σπυρόπουλος 25(4), Φουντάς 7(1), Δαρμής 10(2), Περπαλάϊ, Καλύβας, Γκουντόπουλος, Κοσμίδης

Εθνικός (Καράμπελας – Καρβούνης): Κασιούμης 13, Παπουτσής 13(1), Μπασδέκης 15(2), Βασιλακάκης 6, Βαϊδάκης 3, Γεωργιάδης 17(2), Καρυστινός 3(1), Λιβανός, Καραφαντής, Κατσαμπάνης, Καραδημητρίου, Ραπτόπουλος

Αργοναύτης Τριγλίας- ΑΕ Ν. Κηφισιάς 81-77

Διαιτητές: Στρέμπας-Αποστολίδης Β.-Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 18-11, 38-31, 58-53, 81-77

Αργοναύτης Τρίγλιας (Γιαννακόπουλος): Σγουρός 10(1), Συγγούνας 9, Γεραμάνης 4, Ζακυνθινός 19, Κορομηλιάς, Μανταλβάνος 15(1), Μητσάκης 7(1), Σβάρνας 7(1), Σταμέλλος 10(2) Α.Ε.Ν.Κ.(Λαδικός): Ιωάννου 9, Μοσχοβίτης 20(2), Μακρυγιάννης 3(1), Στεργίου, Χαρταβέλλας, Πετροδημόπουλος 18(3), Μανούσος 17, Κουκάκης 4, Μιχαλάκης 4, Καρακώστας 2

ΝΕΟΛ – ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 70-87

Διαιτητές: Λιότσιος, Κανελλόπουλος, Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 11-32, 29-51, 44-68, 70-87

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 28 (4), Αντωνάτος 10 (1), Χονδρογιάννης 2, Νιφόρας 10, Συνοδινός 3 (1), Χοτζάι 2, Κασπίρης 2, Μαρούλης 2, Τρυφωνόπουλος 4, Βαβάτσικος 2, Ματσούκης 5 (1), Λαμπρόπουλος

ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Καρατζάς): Γιαννόπουλος 3 (1), Δικαιόπουλος, Στεργιάκης 29 (2), Ζήρος 5 (1), Λίτσος 3 (1), Κοντός 15 (1), Μπίγγος 2, Καραχάλιος 10, Καραλευθέρης 17 (3), Γεωργοπαπαδάκος 3 (1)

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Τσακιράκη-Λάμπος

Δεκάλεπτα: 19-15, 45-27, 59-43, 67-67 (κ.α.), 73 – 77

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Καπώνης 22(4), Γ.Μακρής, Πρεδάρης 4, Δ.Μακρής 16(3), Κοντραφούρης 2, Φακοπουλίδης 2, Δούκας, Κωνσταντίνου 3(1), Αδαμόπουλος 13(3), Λάκοβ 11(3)

ΑΣ Παπάγου (Κουρής): Παπαζήσης 6(1), Τσούτσος, Τρίχας, Κόης 4, Βούζας 5 (1), Καρούζος 29(3), Μαράκης 18, Σολωμός 11, Σωφρονάς, Δελίδης 4