Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε εκτός έδρας του Έσπερου Καλλιθέας με 84-86

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΑΣ

Μία σημαντικότατη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα της ορεινής Νάξου, καθώς ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια επικράτησαν του Έσπερου Καλλιθέας με 84-86. Οι φιλοξενούμενοι υποχρέωσαν την ομάδα της Καλλιθέας στην πρώτη εντός έδρας ήττα για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Το συγκρότημα του Λευτέρη Τσαουσίδη ήταν αρκετά διαβασμένο, ήξερε τον τρόπο ανάπτυξης των γηπεδούχων και πήρε ένα διπλό που τον βάζει σε τροχιά τίτλου.

Ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 14-17. Το παιχνίδι είχε πάνω – κάτω την ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν από τα μέσα της περιόδου το ματς και να ισοφαρίζουν σε 41-41. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι και το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να πάρουν στο τέλος της περιόδου μία διαφορά 5 πόντων (71-66).  Το συγκρότημα από την ορεινή Νάξο στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο κατάφερε να μπει και πάλι μέσα στο ματς, αλλά προσπέρασε και στο σκορ. Ο Σωκράτης Ψαρόπουλος με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους τέσσερις (80-84) ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους δύο (84-86), με το ροζ φύλο αγώνα να πηγαίνει στο συγκρότημα του Λευτέρη Τσαουσίδη.

Έσπερος Καλλιθέας - ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» 84-86

Διαιτητές :Κωνσταντινίδου - Κανελλόπουλος - Ελ Ενύ

Δεκάλεπτα : 14-17, 41-41, 71-66, 84-86

Έσπερος Καλλιθέας (Καραδήμας) : Αγγελόπουλος 8, Καράβολας 9 (1), Αδαμόπουλος 3, Γκαγκαλούδης 25 (3), Τσολάκης, Ολύμπιος 11 (3), Καπρής 3 (1), Χαρούνι 4, Μαγιντόμπε 21 (1)

ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια (Τσαουσίδης) : Μιλεντίγιεβιτς 16 (4), Πολίτης, Ψαρόπουλος 13 (1), Παπάδης 5 (1), Μάκαρης 3, Προδρόμου 23 (4), Χάρος, Αναγνωστόπουλος 24, Κατσουλάκος 2.

Τα αποτελέσματα και οι αγώνες που έγιναν σήμερα (27/2) για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Ανδρών