Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης

Ο Παπάγου νίκησε σε νεκρό χρόνο τα Φανάρια και αγκάλιασε τον τίτλο

Ο ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» γνώρισαν την ήττα από τον πρωτοπόρο Παπάγο με 85-86 στην παράταση κι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη πιο πολύ στην κορυφή. Η ομάδα του Πάγου με τη νίκη της αυτή αγκάλιασε τον τίτλο. Ενώ τα πάντα έδειχναν ότι θα υπήρχε και δεύτερη παράταση, καθώς στο 1 δευτερόλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 85-85, οι διαιτητές είδαν φάουλ κάτω από το κέντρο του γηπέδου και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Παπάγου, ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο, να «κλέψει» τη νίκη. Μία νίκη που για μεγάλο χρονικό διάστημα την κρατούσαν τα «Φανάρια», τα οποία και προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 21-25. Η ομάδα της ορεινής Νάξου, μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, ανέβασε την απόδοσή της, έλεγξε τον ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 45-42. Η τρίτη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους αφού έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια ύψη. Το 65-55 της τρίτη περιόδου έδειχνε πως η ομάδα του κ. Τσαουσίδη θα έφτανε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και θα μείωνε τη διαφορά από την πρώτη θέση. Ο Παπάγος όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα αφού σταδιακά άρχισε να μειώνει στο σκορ. Μάλιστα ενάμιση λεπτό πριν την λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με 74-75. Ο Αναγνωστόπουλος από την πλευρά του με λέι-απ στο 39΄ διαμόρφωσε το 77-77, σκορ το οποίο δεν άλλαξε και το παιχνίδι οδηγήθηκε την παράταση. Ο εξτρά χρόνος είχε πάνω – κάτω την ίδια εικόνα, οι γηπεδούχοι έδειχναν όπως στο πρώτο σκέλος του τον αγώνα, όμως ο Μαράκης 55,2 δεύτερα πριν το τέλος με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 85-85. Οι δύο ομάδες τα τελευταία δευτερόλεπτα έχασαν διαδοχικές προσπάθειες και λίγο πριν το άκουσμα της κόρνας από την γραμματεία οι διαιτητές έδωσαν φάουλ πάνω στον Δελίδη. Ο παίκτης του Παπάγου ευστόχησε στη βολή και διαμόρφωσε το τελικό 85-86, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 21-25, 45-42, 65-55, 77-77 (κ.α.), 85-86
Φανάρια Νάξου (Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 21 (3), Πολίτης 5 (1), Δογκλής, Ψαρόπουλος 7 (1), Μάκαρης 12, Προδρόμου 13, Βουτυρόπουλος, Αναγνωστόπουλος 11, Σεϊντίνι, Κατσουλάκος 5 (1), Παπάδης 7 (1).
Παπάγος (Κουρής): Παπαζήσης, Τσούτσος 3 (1), Τρίχας 2, Κόης 23 (2), Βούζας 5 (1), Καρούζος 19 (1), Μαράκης 16, Σολωμός 8, Σοφρωνάς, Κωστής, Δελίδης 12 (3).

ΚΑΟ Κορίνθου - ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 76-84
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Κωνσταντινίδου, Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 26-24, 39-44, 57-59, 76-84
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Καπώνης 10 (1), Πρεδάρης 3 (1), Μακρής Γ., Μακρής Δ. 22 (2), Κοντραφούρης, Λιακόπουλος 22, Φακοπουλίδης, Δούκας 4, Κωνσταντίνου 8 (2), Τσιάκος, Αδαμόπουλος 7 (1), Λάκοβ.
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Καρακατσάνης): Γιαννόπουλος, Στεργιάκης 20, Ζήρος 11 (3), Λϊτσος 12 (1), Μπίγγος, Καραχάλιος 20 (1), Καραλευθέρης 18 (3), Γεωργοπαπαδάκος 3 (1).

Αργοναύτης Ραφήνας - Πανελευσινιακός 60-54
Διαιτητές: Αποστολίδης Β., Τηγάνης, Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα: 22-11, 35-22, 42-31, 60-54
Αργοναύτης Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Σγούρος 13 (3), Λίτσος 7 (1), Συγγούνας, Γεραμάνης 6, Ντούσιας 8 (2), Ζακυνθινός 3, Κορομηλιάς 4, Μανταλβάνος 10, Μητσάκης 3, Σβάρνας 6 (1), Μπαλαμπάνης, Σταμέλος.
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 2, Πουρής, Καράμπελας 4 (1), Σεργιένκο, Θεοδοσίου 10 (2), Κρασάκης 1, Μαυρομιχάλης 1, Λεκάκης, Παπαφλωράτος 16 (2), Ρεκουνιώτης 20, Κατσανεβάκης, Δενδρινός.

Πεντέλη - Εθνικός 60-73
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Χρηστίδης Π., Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 26-32, 41-42, 51-56, 60-73
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μεσίνι, Νάσσης (3 κλεψίματα), Γιαννίκος 8, Γραμματικός 9 (3), Χρυσός, Κωνσταντινάκος 9 (3), Καραβανάς 2, Σταυριανόπουλος 4, Ψαρόπουλος 16 (3/10 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 1/2 βολές), Παπαπέτρου 12 (2/7 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Τουρτουρόπουλος, Γεροντογιάννης.
Εθνικός (Χούμπαυλης): Ραπτόπουλος, Γεωργιάδης 26 (4/6 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Λιβανός 9, Καραφαντής, Σιδέρης, Καρυστινός 6 (1), Καραδημητρίου, Παπουτσής 2 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βασιλόπουλος 21 (4/16 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 10 ασίστ, 5 λάθη), Σαούλης, Κασιούμης 9.