Διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι τέλους ο Α.Ο. Μυκόνου

Η Μύκονος, αν και το πάλεψε μέχρι το τέλος, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στο κύπελλο. Οι Μυκονιάτες ηττήθηκαν από τον Πρωτέα Βούλας με 67-61 και αποκλείστηκαν από το κύπελλο Ελλάδος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους (16-19). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς η ομάδα του Πρωτέα στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και όχι μόνο ανέτρεψε τη διαφορά αλλά πήγε και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 39-27 και στο +12.

Οι Μυκονιάτες, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μπήκαν δυνατά καθώς ήθελαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η ομάδα του κ. Τζήμα μείωσε ακόμη και στους τρεις (50-47) στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο με τη διαφορά στο +6 (53-46). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε την ίδια εικόνα, οι γηπεδούχοι παρά την πίεση που δέχθηκαν από την Μύκονο έλεγξαν τον ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 67-61 και να προκριθούν στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Πρωτέας Βούλας – Α.Ο. Μυκόνου 67-61

Δεκάλεπτα: 16 - 19, 39 - 27 ημ. 53 - 47, 67 - 61

Πρωτέας Βούλας (Τέρζης): Δενδρινός 2, Βεσκούκης 7 (1), Ματσάγγος 4, Βλάχος 2, Κυριλής 7, Βισνιέφσκι, Παππαδάκος, Σκορδάς 9, Καραμαλέγκος 15 (3), Τσακαρίδης 2, Γάργαλης 11 (1), Καραμαλέγκος 8 (2)

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας): Τσάμης, Ονάσογλου 2, Σπυριδωνίδης 3, Σταμάτης 12 (2), Καραμανλής, Κόνσουλας 2, Καράμπουλας 19, Κατσαρέας, Μάρτζος 3 (1), Διαμαντάκος 21, Μακρής 1.