Μία ήττα και μία νίκη για τις ομάδες των Κυκλάδων στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής

Νίκησε και παρέμεινε στη δεύτερη θέση ο Α.Ο. Μυκόνου

Την 16η νίκη της στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής σημείωσε η ομάδα της Μυκόνου, η οποία επικράτησε με 84-53, της Δάφνης Δαφνίου. Το συγκρότημα του κ. Τζήμα τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι, όχι μόνο έφεραν αντίσταση, αλλά και σε κάποια σημεία τόσο του πρώτου, όσο και του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα, η Δάφνη Δαφνίου στο 4’ είχε ξεφύγει με διαφορά έξι πόντων από τον Α.Ο. Μυκόνου, όμως οι γηπεδούχοι στο 7’ έπειτα από ένα σερί 9-1 κατάφεραν να προσπεράσουν με 13-11. Οι δύο ομάδες από εκεί και πέρα πήγαιναν πόντο – πόντο, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 18-18. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Δάφνη να περνά και πάλι μπροστά στο σκορ στο 15΄ με 28-29, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα μικρό σερί και να αποκτούν προβάδισμα τεσσάρων πόντων 35-31 στο 18’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 38-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του κ. Τζήμα μπήκε αποφασισμένο να… καθαρίσει  τη νίκη και να μην δώσει άλλα περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Δάφνης. Το εκπληκτικό σερί 22-5 έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην Μύκονο, η οποία έκλεισε την Τρίτη περίοδο με το +29 (60-39).

Οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα δεν κινδύνεψαν, καθώς η μεγάλη διαφορά που είχαν αποκτήσει  τους έδωσε… φτερά στα πόδια και συνέχισαν να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους φίλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό για να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση.

Τέλος, με την νίκη της αυτή η Μύκονο έφτασε τους 34 βαθμούς, διασφαλίζοντας ουσιαστικά τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου. Ο Μίλωνας που πήρε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα, παρέμεινε για 18η αγωνιστική αήττητος και με τους 36 βαθμούς οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας.

Ο ΑΠΑΣ Νάξου, αν και ηττήθηκε παρέμεινε σε τροχιά τετράδας, όμως τόσο το Παγκράτι όσο και ο Εθνικός πλησίασαν τη μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς (29-27).

Μύκονος – Δάφνη Δαφνίου 84-53
Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Ορφανός Ιορδ., Κουλουμπαρίτσης
Δεκάλεπτα: 18-18, 38-34, 60-39, 84-53
Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 13 (1), Τζόρτζεβιτς 8 (2), Κάλλιουρας, Μάρτζος 14 (4), Σπυρόπουλος 9, Διαμαντάκος 12, Καμπούρης 4, Κονταράτος, Τσάμης 3, Κατσαρέας, Σπυριδωνίδης 8 (2), Ονάσογλου 13 (1).
Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος): Γκάτζο 9 (1), Δελίδης 3 (1), Ρερρές, Παπαδόπουλος 5 (1), Μήτσου 9 (1), Μανιάς, Βεσκούκης 10, Μέσκι 5, Μιχάλογλου 12 (2).