Η ομάδα της Πάρου επικράτησε στον τελικό της Α.Ε. Σαντορίνης με 43-27

Πρωταθλήτριες Κυκλάδων οι γυναίκες του Μαρπησσαϊκού

Η γυναικεία ομάδα του Μαρπησσαϊκού επικράτησε στον τελικό του final four της Α.Ε. Σαντορίνης με 43-27 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Κυκλάδων. Η ομάδα της Πάρου έδειξε πως ήταν η καλύτερη ομάδα και δίκαια έφτασε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Ο τελικός άρχισε με τις δύο ομάδες να παίζουν αμυντικά και να έχουν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την ρακέτα τους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει χαμηλά με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Μαρπησσαϊκό και την Α.Ε. Σαντορίνης να είναι ισόπαλοι με 3-3. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαρπησσαϊκός πατούσε καλύτερα εντός αγωνιστικού χώρου και κατάφερε να πάρει μία διαφορά έξι πόντων (16-10) και να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η Σαντορίνη πίεσε ψηλά, κέρδισε μπάλες και ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 24-24. Το συγκρότημα των Μουρογιάννη και Ρούσσου πάτησε… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και η ομάδα της Σαντορίνης δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε ρυθμό. Ο Μαρπησσαϊκός μετά το εκπληκτικό 19-3 κατάφερε να επικρατήσει με 43-27 και να κατακτήσει δίκαια το πρωτάθλημα των γυναικών.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός – Α.Ε. Σαντορίνης 43-27

Δεκάλεπτα: 6-6, 16-10 ημ. 24-24, 43-27

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο κ. Καλαβρός, Σαμοθράκης και Παπαδημητρόπουλος.

ΑΜΕΣ Μαρπησαϊκός (Μουρογιάννης - Ρούσσος): Τερόβα, Κιόσε, Μπαλόγλου 2, Καπούτσας, Λαουράκη 16, Καλογεροπούλου 2, Κεφάλα 2, Κεφάλα Π, 3, Αρκουλή, Κοτσάμη, Θεοδωράκη 5, Καπαρού 7 (1), Λαουράκη Μ. 8

ΑΕ Σαντορίνης (Αντιμησάρης - Πεταλωτής): Εμπέλα 2, Μάρκου, Δελαμάνη 7, Μουντζιά, Τσούπα2, Κασιμάτη 2, Τοζάι, Αργυρού 5, Ντουσάι, Συρίγου, Νταμπάγκα 1, Τσαβδαρίδη 4