Μοιράστηκαν βαθμούς στο τοπικό ντέρμπι Άνω Μερά και Α.Ο. Μυκόνου

Παρέμεινε στην κορυφή η Άνω Μερά

Ισόπαλο 1-1 έληξε το τοπικό ντέρμπι της Μυκόνου μεταξύ της Άνω Μεράς και του συγκροτήματος του Θεόφιλου Παχατουρίδη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν και προσπάθησαν να φτάσουν τη νίκη, όμως στο τέλος μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Οι γηπεδούχοι πριν την έναρξη του αγώνα είχαν καλύτερη ψυχολογία καθώς προέρχονταν από ισάριθμες νίκες, σε αντίθεση με τον Α.Ο. Μυκόνου που πήγαινε στο τοπικό ντέρμπι με την… πλάτη στον τοίχο έπειτα την ήττα στη Σύρο από τον Πάγο. Το ματς από την αρχή έως το τέλος είχε δυνατές μονομαχίες, εντάσεις, διαμαρτυρίες, όλα όμως μέσα σε αθλητικά πλαίσια τα οποία δικαιολογούσαν τον όρο… τοπικό ντέρμπι. Άνω Μερά και Μύκονος μπήκαν στο ματς δυνατά θέλοντας να αποκτήσουν τα ηνία  και να επιβάλουν το ρυθμό τους. Αυτό βοήθησε να παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο και να κρατήσει το ενδιαφέρον του φίλαθλου κοινού που βρέθηκε στην εξέδρα του γηπέδου μέχρι το τέλος του. Η Άνω Μερά σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Γιόγιο άνοιξε το σκορ, όταν ο Abdul δέχθηκε την πάσα, έφερε τη μπάλα μπροστά του και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα στο 41’. Οι φιλοξενούμενοι στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους προσπάθησαν για την ισοφάριση, όμως η Άνω Μερά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης η Μύκονος όπως ήταν φυσικό βγήκε για την ισοφάριση και άσκησε μεγάλη πίεση στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη βρήκε δίχτυα αρχικά στο 70’, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του και το γκολ στο 70’ δεν μέτρησε. Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο έπειτα την αποβολή με δεύτερη κίτρινα κάρτα του Κεραμιδά. Οι φιλοξενούμενοι και μετά την αριθμητική υπεροχή συνέχισαν να πιέζουν ακόμη περισσότερο και στις καθυστερήσεις του αγώνα ήλθε η… λύτρωση. Ο Δημήτρης Πανέτας με εύστοχο σουτ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Α.Σ. Άνω Μερά (Τζιόβας): Χριστοδουλάκης, Μπούμπουρης, Κουτσούκος, Πρίφτης, Κεραμυδάς, Μαμαντί (65' Χατζάκο), Τουρέ, Καρφαρίδας, Ραζάκ, Γιόγος (60' Μπουσάι), Ουζουνόγλου (31' Θεοχάρης)

Α.Ο. Μυκονου (Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Ράγια, Παπαδόπουλος, Μπαλλής, Καρατζάς, Μπάμπακ, Καραϊνδρος, Μπμπάι (65' Βαρουξής), Ντουσάι, Αλεξανδρόπουλος (70' Αμπαδίνης), Πανέτας

Έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνος στην κορυφή  ο Πάγος

Την ευκαιρία να μείνει μόνος πρώτος έχασε ο Πάγος μετά το εκτός έδρας ισόπαλο αποτέλεσμα στην Τήνο. Η ομάδα του Νίκου Βουτσίνου… πέταξε την ευκαιρία που είχε καθώς προηγήθηκε τρεις φορές στο σκορ και ισάριθμες φορές ισοφαρίστηκε από τους Τηνιακούς. Οι Συριανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα με την συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου είχαν καταφέρει να βρουν δύο φορές στόχο με τους Βαβουράκη και Μαπαλόπιτα.

Συγκεκριμένα ο Βαβουράκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 7’ και ο Μπαλόπιτας τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 0-2.

Στο 27’ ο Γιάννης Σουμπασάκος πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου τον Γιάννη Ζαλώνη, ο οποίος στη συνέχεια βοήθησε να αλλάξει η μορφή και η… ροή της αναμέτρησης. Ένα λεπτό αργότερα ο Σίντι με κεφαλιά έπειτα την εκτέλεση φάουλ του Βελαλόπουλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πρίντεζη και ο ΠΑΣ Τήνου μείωσε σε 1-2 και μπήκε και πάλι στο ματς.

33’ ο Ζαλώνης από τα έντεκα βήματα νίκησε τον γκολκίπερ του Πάγου και έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κρίτης βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο «άρχοντας» του αγώνα έδειξε την άσπρη βούλα.

38’ ο ΠΑΣ Τήνου έμεινε με παίκτη λιγότερο έπειτα την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Βαγγέλης Ζανάκης για εξύβριση.

42’ ο Πάγος έχοντας παίκτη παραπάνω πίεσε τους γηπεδούχους και ο Μπαλόπιτας με κοντινή προβολή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (2-3) στην ομάδα του.

48’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ τέρμα του ΠΑΣ Τήνου, αφού σύμφωνα με τον Βοηθό ο Κρίτης ήταν εκτεθειμένος.

53’ άτυχη στιγμή για τους Συριανούς, αφού ο Φραγκιάς στην προσπάθειά του να διώξει η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-3.

67’ ο Κάρολος Ρούσσος μετά από μία ωραία ενέργεια και ένα άψογο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καμολίνου γράφοντας το 3-4.

77΄οι γηπεδούχοι με τον Ζαλώνη έπειτα την σέντρα του Γλυνού, νίκησε τον Πρίντεζη και διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

ΠΑΣ Τήνου (Σουμπασάκος): Καμολίνος, Αρμακόλας (50΄Γλυνός), Ζαλώνης, Λειβαδάρης Π., Βελαλόπουλος, Κρίτης, Ζαννάκης Β., Μεμάι, Ξενόπουλος (91΄Ζαννάκης Γ.), Σίντι (63΄Αργυρόπουλος), Δαρμής (26΄Ζαλώνης Γ.).

Στον πάγκο ακόμη ήταν: Ηλιόπουλος, Βίδος, Λειβαδάρης Ι.

ΑΟ Πάγου (Βουτσίνος): Πρίντεζης, Μαυράκης, Αργυρός, Σαμιωτάκης, Βαβουράκης, Μπαλόπητας (69’ Τρόκα), Μαραγκός (55΄Παράβαλος), Μουράι, Μπαλόπητας (69΄ Παπουδής), Ρούσσος Καρ., Πρίντεζης (88΄Περιστεράκης).

Στον πάγκο ακόμη ήταν: Αραγιάννης, Ρούσσος Κων., Ναμπίλ.

Εύκολα ο Αίαντας

Το πρώτο τρίποντο για το φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων σημείωσε ο Αίαντας Σύρου, έπειτα το σχετικά εύκολα 3-0 επί της Σύρου 2002.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούσου η οποία επέβαλε από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό της, πίεσε τους τυπικά φιλοξενούμενους και μόλις στο 18’ άνοιξε το σκορ (1-0) χάρη στο σουτ του Κούκουλη. Ο Σαγκινέτος στο 38’ έστειλε και πάλι τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Μαρουδιά για το 2-0 και με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες αν και προσπάθησαν να δημιουργήσουν δεν κατάφεραν μέχρι το 86’ να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στις εστίες.

Ο Καπλάνης στο 86΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Αίαντα Σύρου.

Να σημειώσουμε στο σημείο πως το σκορ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό με τους γηπεδούχους να τα έχουν με την… τύχης τους, αφού σε δύο προσπάθειες είδαν την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Μαρουδιά. Μάλιστα στο δοκάρι του Φωτεινιά οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Ρούσσου «φώναξαν» καθώς υποστήριξαν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Τέλος, η Σύρος 2002 ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο καθώς ο Νίκος Σαγκινέτος στο 86’ δέχθηκε την κόκκινα κάρτα του διαιτητή, ενώ εκτός αγωνιστικού χώρου είχε περάσει στο 80’ και ο προπονητής Χρήστος Φωκάς για διαμαρτυρίες προς τον Γιάννη Ρούσσο.

Αίας Σύρου ( Ρουσσος): Καρποδίνης,  Καμπάνης (78΄ Γεράρδης),  Ζαγκούλης (61’  Λαζαρίνος),  Συριανός,  Αργυρός,  Μπάιλας,  Λούσας (65΄Κωσταντινίδης), Σαγκινέτος, Κουκούλης, Χούρος  (46’  Καπλάνης), Φωτεινιάς.

Αναπληρωματικοί: Πρίντεζης, Καλμπουράκης, Σκορδίλης.

Σύρος 2002  ( Φωκάς):  Μαρουδιάς Θ. (82΄ Πρέκας), Βοπόπουλος, Μαρουδιάς Ν., Δαλέζιος, Ανδρεαδάκης, Συργιάννης, Ζερβάκης, Λελάι Κ. (62΄ Γεράρδης ), Κονδύλας (90΄ Κανακάρης), Λελάι Μ., Καραμολέγκος (40΄ Σαγκινέτος).

Αναπληρωματικοί: Ρούσσος Β.,  Κανέλλης, Κουβέλης.

Ολοκληρώνονται οι μετεγγραφές ή επανεγγραφές

Η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κυκλάδων με έγγραφό της κάνει γνωστό και ταυτόχρονα ενημερώνει τα μέλη της πως οι αιτήσεις μετεγγραφών και επανεγγραφών θα γίνονται δεκτές έως και την Τρίτη 31 Οκτωβρίου στις 16:00 το απόγευμα. Οι ομάδες που έχουν σκοπό να βάλουν τις τελευταίες του… πινελιές έχουν περιθώριο έως και σήμερα το απόγευμα να κάνουν ακόμη κάποιες ενισχυτικές κινήσεις.

Η ανακοίνωση της ΕΠΣ Κυκλάδων

«Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 31-10-2017 ολοκληρώνεται η περίοδος κατάθεσης αιτήσεων μετεγγραφών και επανεγγραφών ποδοσφαιριστών. Η γραμματεία της ΕΠΣ Κυκλάδων τη συγκεκριμένη ημερομηνία, δηλαδή 31-10-2017, για την παραλαβή αιτήσεων θα λειτουργεί από 09:00 έως και τις 16:00.

Όπως σας είναι γνωστό, για να διεκπεραιωθεί μία αίτηση μεταβολής δεν αρκεί η έγκαιρη κατάθεση της στην ΕΠΣ Κυκλάδων, αλλά και η έγκαιρη ηλεκτρονική διαβίβαση της στην ΕΠΟ. Συνεπώς θα διεκπεραιωθούν όσες αιτήσεις μεταβολής ή φθάσουν ταχυδρομικώς μέχρι τις 16:00».