Η ομάδα του Γιώργου Ρούσσου επικράτησε 1-4 στην Άνω Μερά για το πρωτάθλημα της Κ-16

Με το δεξί ο… Αίαντας

Με το… δεξί στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα Κ-16 για τον Αίαντα Σύρου, καθώς το συγκρότημα του Γιώργο Ρούσσου πέρασε από την Μύκονο επικρατώντας με 1-4 της Άνω Μεράς. Το παιχνίδι αγωνιστικά ήταν πάρα πολύ καλό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αποδώσουν καλύτερα – μην ξεχνάμε πως ήταν και πρεμιέρα – και πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο της Άνω Μερά. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα σχεδόν ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα πατούσαν καλύτερα, όμως ο Αίαντάς ανέβασε στροφές όταν δέχθηκε γκολ στο 34’. Οι αθλητές του Κώστα Συριανού πήραν… κεφάλι στο σκορ στο 34’ χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουκά. Οι Συριανοί αντέδρασαν άμεσα και μέσα σε τρία λεπτά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Γιώργου Ρούσσου, καθώς είχε ενέργεια, έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής και μάλιστα κατάφερε να σημειώσει ακόμη τρία τέρματα. Στο 57’ ο Πιταούλης με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-2 και να ολοκληρώνει την ολική ανατροπή. Από εκεί και πέρα για τον Αίαντα έγιναν πιο εύκολα, καθώς βρήκε χώρους και έβγαινε πιο εύκολα στην κόντρα επίθεση. Στο 67’ ο Σίγκας έφερε τους φιλοξενούμενους δύο γκολ μπροστά και ουσιαστικά μπήκαν οι βάσεις για μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 57’.

Διαιτητής ήταν ο Ρούσσος με βοηθούς τον Ανδρικόπουλου και την Κουκά.

Άνω Μερά (Κώστας Συριανός): Θειακούλης, Ρουστέμι, Σταυρακόπουλος, Σπαχίγια, Τσελάι, Μεσάκου, Δάμαι, Μπομπάι, Θεοχάρης, Κουκάς. Έπαιξαν ακόμη Καράι, Ντρέου, Σεφερι, Αγγελης, Μπουτσάι, Μπούσι, Ροσσέμι.

Αίαντας Σύρου (Γιώργος Ρούσσος): Βαμβακούσης, Μπλάμο, Καράβελας, Καραμολέγος, Ρούσσος, Γούρνας, Καραμολέγκος, Πρέκας, Πιταούλης, Καραγιάννης, Χριστόπουλος. Χρησιμοποιήθηκαν οι Βόλτης, Σίγκας, Βαμβακούσης Γ., Στεφανής, Ρογγότης, Γαλακτίδης, Χαλαβατζής.