Άνω Μερά και Πάγος μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο μεταξύ του φιλικό με τελικό αποτέλεσμα 2-2

Ισόπαλο το φιλικό στην Μύκονο

• Τρίτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2018 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 25 Σεπ. 2018 - 20:01

Χωρίς νικητή έληξε το φιλικό παιχνίδι μεταξύ του Πάγου και της Άνω Μεράς. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν μία εβδομάδα πριν την επίσημη έναρξή τους και ουσιαστικά ήταν η πρόβα τζενεράλε, τόσο για την ομάδα της Σύρου όσο και για τους Μυκονιάτες. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Άνω Μεράς και οι φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στην εξέδρα του γηπέδου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσαν μία πάρα πολύ καλή αγωνιστική παρουσία κι από τα δύο σωματεία.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης τόσο ο Χρήστος Πελέκης όσο και ο Νίκος Βουτσίνος ήθελαν να δουν την αντίδραση των ποδοσφαιριστών τους, αλλά και την κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Η Άνω Μερά άνοιξε το σκορ μόλις στο 20’, αλλά ο Πάγος αντέδρασε άμεσε και σε διάστημα 15 λεπτών κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Ο Χαλκιάς στο 27’ αρχικά έφερε το ματς στα ίσα και στο 35’ ο ίδιος παίκτης έβαλε την ομάδα του μπροστά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-2 και τον Πάγο να είναι αρκετά καλός. Στην επανάληψη οι δύο τεχνικοί έκαναν αλλαγές κι αυτός είχε σαν αποτέλεσμα να πέσει λίγο ο ρυθμός. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 87’ από τον Χουσελά.

ΑΟ Πάγος (Νίκος Βουτσίνος) Πρίντεζης, Μαυράκης, Μαυρουδιάς, Βουτσίνος, Βαβουράκης, Μπαλόπητας, Σκορδίλης, Ντόγος, Μουλίδης, Χαλκιάς, Πρίντεζης Μ.

Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Βελέντζας, Γεράρδης, Παπούδης, Δαλέζιος, Μαρουδιάς, Ρούσσος Κ., Πιταούλης

ΑΣ Άνω Μεράς (Χρήστος Πελέκης): Τζάβρας, Κωφοκότσιοας, Καρφαρίδας, ζούνογλου, Μοχάμεντ, Κουντούράς, Παπαδάκης, Χουσελάς, Ζάρκος, Χατζ΄κος, Δήμα.

Αγωνίστηκαν επίσης: Καραϊνδρος, Γκολέμης, Τουρέ, Ραϊσης, Σαλταμάρας

Αγωνιστικά έτοιμη έδειξε η Μύκονος

Η ομάδα της Μυκόνου επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Νάξου με 0-1 τον Πανναξιακό. ΟΙ δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δουν την ετοιμότητα των παικτών τους και ταυτόχρονα να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα, απ’ αυτή την σπουδαία φιλική αναμέτρηση. Ο Θεόφιλος Παχατουρίδης είδε με μεγάλη ικανοποίηση τους αθλητές του να ανταποκρίνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Πανναξιακού και ταυτόχρονα να στέλνουν από νωρίς… το μήνυμα της διεκδίκησης του τίτλου. Η Μύκονος είναι ένα από τα φαβορί, όπως άλλωστε είναι και ο Πανναξιακός, γι’ αυτό κι από το ματς τόσο ο κ. Λίμα όσο και ο κ. Παχαρουρίδης είδαν όλα αυτά που ήθελαν.

5’ δοκάρι της Μυκόνου με τον Παπαδόπουλο

32' ο Αλμπάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν αυτό που θα ήθελε με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

34' άουτ πέρασε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντώνης Πιτταρά

40’ καλή στιγμή στο ματς με το φάουλ του Βιλλαντώνη

48 ' η Μύκονος με Περιάλη άνοιξε το σκορ, αρχικά ο Τσαϊλάκης έβγαλε προς στιγμή τη μπάλα στο σουτ του Αλεξανδρόπουλου, όμως ήρθε από πίσω ο Μεσοεπιθετικός της Μυκόνου για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

50' ο Αλμπάνης βρήκε με ωραίο τρόπο τον Βαρουξή, όμως το σουτ του δεύτερου δεν βρήκε στόχο.

56' η ομάδα της Νάξου έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει τα ματς στα ίσα, καθώς η κεφαλιά του Καρούση έπειτα την σέντρα του Λιμπερτά πέρασε παράλληλα από το τέρμα της Μυκόνου.

58' καλή στιγμή για την Μύκονο, με το σουτ του Αλμπάνη, ο Τσαϊλάκης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

60' τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, καθώς ο Μπομπάι δεν κατάφερε να από το ύψος του πέναλτι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Τσαϊλάκη.

68' ο Περιάλης γύρισε τη μπάλα παράλληλα όμως ο Δάρρας δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.

74' μια ακόμη καλή στιγμή για το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη, ο Περιάλης με ατομική ενέργεια βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Ζαράνης με βοηθούς τους Βακόνδιο και Χατζόπουλο.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λίμα) Τσαϊλάκης, Καραφυλλίδης (58' Καράι), Πιτταράς (58' Μοσχονάς), Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Καφεντζής, Στρατούρης (62' Βαθρακοκοίλης), Πιτταράς Α., Βιλλαντώνης (58' Μπονιάκης), Καρούσης, Λιμπερτάς (79' Λογοθέτης).

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης) Σαββόπουλος (57' Χριστοδουλάκης),Βλαχόπουλος (69' Κανιούρας), Παπαδόπουλος, Μπαλλής, Καρατζάς (46' Πεϊδης), Κρίτσας, Βαρουξής, Αλεξανδρόπουλος, Περιάλης, Αλμπάνης (61' λ.τρ. Δάρρας), Ηλίας (46' Μπομπάι)