Ο Πανναξιακός επικράτησε με 4-0 του Καρτεράδου στο ΔΑΚ Νάξου

Οδηγεί την… κούρσα στον 3ο όμιλο

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο Πανναξιακός επικράτησε με 4-0 του Κερτεράδου στο ΔΑΚ Νάξου. Η ομάδα του Νίνι Λίμα έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και οδηγεί την κούρσα στον τρίτο όμιλο. Ο Πανναξιακός βέβαια είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου, καθώς όπως έχουν δείξει τα πράγματα δεν έχει αντίπαλο που θα του στερήσει την κορυφή.

Τώρα, όσον αφορά τον αγώνα με τον Καρτεράδο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και σημείωσαν από δύο γκολ στα ημίχρονα. Η αρχική πίεση απέδωσε καρπούς για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να προηγηθούν στα πρώτα 20 λεπτά με 2-0 και να αποβάλουν το άγχος και να παίξουν στη συνέχεια ένα ελεύθερο ποδόσφαιρο.

Από την πλευρά του το Καρτεράδο, πάλεψε όσο μπορούσε, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Το συγκρότημα του Νόνι Λίμα ήταν καλύτερο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των παικτών του Κααρτεράδου. Οι Ναξιώτες με την πίεση που άσκησαν στα πρώτα λεπτά κατάφεραν με την συμπλήρωση των 20 λεπτών να προηγηθούν με 2-0 στο σκορ.

15’ ο Βιλαντώνης με ατομική ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με ωραίο σουτ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ (1-0) για λογαριασμό του Πανναξιακού.

22΄ο Βαθρακοκοίλης μαρκαρίστηκε αντικανονικά μέσα στην περιοχή, καθώς ο Χοτζάι ετον κράτησε από την φανέλα και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι.

23’ ο Αντώνης Πιτταράς από τα έντεκα βήματα ευστόχησε και έγραψε το 2-0.

29’ ο Παπανικολάου είχε μία πολύ καλή ευκαιρία για λογαριασμό του Πανναξιακού.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

73΄ο Πιτταράς ανατράπηκε από τον Χοτζάι στην περιοχή και ο κ. Χατζόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα.

74’ ο ίδιος ο παίκτης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών για το 3-0.

86 ο Πιτταράς με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τον Πανναξιακό, ο οποίος ταυτόχρονα σημείωσε την Τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Στέλιος Χατζόπουλος με βοηθούς τους Φαν Άακεν και Μαθιουδάκη Γ.

Πανναξιακός (Νόνι Λίμα): Τσαϊλάκης, Καράι (56΄Καραφυλίδης), Παπανικολάου, Χαμηλοθώρης, Πιτταράς Α, Βαθρακοκοίλης (72΄Μοσχονάς), Λυμπερτάς, Μπονιάκος, Καφετζής (56΄Ζαφείρης), Βιλαντώνης (42΄λ. τρ. Στρατούρης), Τσουρής.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Καραφυλίδης, Σέμε , Καρούσης, Μπροκάκης.

ΑΟ Καρτεράδος ( Γρηγόρης Καλιακούδας): Ξαγοράρης Μ., Αχμετάι, Αλεφραγκής Κ., Ξαγοράρης Κ., Χοτζάι (79΄Φωτεινός), Αρβανίτης Γ., Φέκας ( 46΄ λ. τρ. Τομόρι), Γρούλιος, Σελιστάι, Χαραλαμπίδης (55’ Κουρτέσης), Αρβανίτης Ρ. (55΄Βαρμαζης)

Επίσης στον πάγκο ήταν: Ντάλας, Ρινακάκης, Αντιμισάρης.