Το συγκρότημα του κ. Ξανθόπουλου επικράτησε με 0-2 του ΠΑΣ Τήνου

Νίκη… πρωτιάς η Άνω Μερά μέσα στη Τήνο

Τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε η Άνω Μερά στην Τήνο. Η ομάδα από το νησί των… ανέμων επικράτησε με 0-2 του ΠΑΣ Τήνου και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου. Οι παίκτες του Πέτρου Ξανθόπουλου μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να το κερδίσουν και χάρη στο τέρμα που σημείωσαν στο 10’ χάρη στο αυτογκόλ του Βελαλόπουλου, απέκτησαν και το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι κυνήγησαν την ισοφάριση, έφτασαν κοντά σε μία – δύο περιπτώσεις, όμως η Άνω Μερά η οποία διαθέτει παίκτες με ποιότητα κατάφεραν στο 53’ μετά το γκολ του Ραΐσση να κλειδώσουν τη νίκη. Μία νίκη που τους δίνει τη δυνατότητα να παραμείνουν στην πρώτη θέση και ταυτόχρονα να πάρουν το απόλυτο σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή την Τήνου.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ της αναμέτρησης

6' άουτ πέρασε η μπάλα από το σουτ του Ραϊσση.

9' ο Abdul βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά την πάσα του Γκολέμη, όμως το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και οι αμυντικοί του ΠΑΣ βρήκαν την ευκαιρία να απομακρύνουν τη μπάλα σε κόρνερ.

10' ο Βελαλόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε κατά λάθος στο βάθος της εστίας του τέρματος της ομάδας του (0-1). Η Άνω Μερά άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση των 10 λεπτών.

11' Ο Τζάβρας ήταν στην κατάλληλη θέση και απέκρουσε χωρίς πρόβλημα το φάουλ του Φώσκολου.

12’ με διπλή προσπάθεια απέκρουσε ο Κελαδίτης το σουτ του Ραΐσση από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής.

14’ σε κόρνερ κατέληξε η μπάλα στο σουτ του Κουντουρά.

27’ οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Γιάννη Ζαλώνη, καθώς ο παίκτης της ομάδας της Τήνου πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Τζάβρα, όμως ο Χατζάκος πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή την έδιωξε μακριά.

29’ άουτ πέρασε το σουτ του Χουσελά μετά τη σέντρα του Ζάρκου.

34’ ο Ζάρκο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και μετά από ατομική ενέργεια απέκτησε το πλεονέκτημα για σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη… χάρη καθώς αυτή πέρασε άουτ.

40’ χλιαρές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, καθώς υποστήριξαν πως παίκτης της Άνω Μεράς γύρισε τη μπάλα στον τερματοφύλακά του.

51’ άουτ πέρασε η μπάλα στο σουτ του Βελαλόπουλου.

53’ ο Ραΐσσης μετά την πάσα του Abdul σημείωσε το τελικό 0-2 καθώς και οι δύο ομάδες αν και δημιούργησαν ευκαιρίες δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

67’ ο Χατζάκος βρέθηκε πάνω στην γραμμή στο σουτ του Βελλαλόπουλου κι έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του τέρματος του ΤΖάβρα.

68’ ο «άρχοντας» του αγώνα απέβαλλε από τον πάγκο τον βοηθό προπονητή Σπύρο Ξένο γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα.

69’ με υπερένταση ο Κελαδίτης σε κόρνερ έπειτα το σουτ του Χουσελά.

70’ άουτ πέρασε η μπάλα στο σουτ του Μυλωνά.

73’ ο Ι Ζαλώνης με σουτ από το κέντρο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Τζάβρα, όμως ο γκολκίπερ της Άνω Μεράς χωρίς πρόβλημα μάζεψε τη μπάλα.

78’ μία ακόμη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Abdul, ο Κελαδίτης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Ζαράνης με βοηθό την κα. Κουκά και τον κ. Γιάννη Ρούσσο.

ΠΑΣ ΤΗΝΟΥ (Γιώργος Μάλλιος) Κελαδίτης, Δάρμης (70' Μπον), Ζιούλης (87' Λειβαδάρης Ι.), Λειβαδάρης Π., Αρμακόλας, Νάζος (89' Μάλλιαρης), Φώσκολος, Βελαλόπουλος, Μυλωνάς (83' Ζαλώνης Μ.), Ζαλώνης Ι., Παλαμάρης.
Στον πάγκο οι: Μυκονιάτης, Βελλιανός, Βιάλλης.

ΑΣ ΑΝΩ ΜΕΡΑΣ (Πέτρος Ξανθόπουλος) Τζάβρας, Κουντουράς, Ουζούνογλου, Χατζάκος, Σαλτμάρας, Κοφωκότσιος, Ραζάκ, Καρφαρίδας, Χουσελάς, Ζάρκος (80' Ξενάκης), Ραϊσσης (70' Τουρέ).
Στον πάγκο οι: Γκολέμης, Ξένος, Χανιώτης Μπουμπούρης,

Η Μύκονος επικράτησε εύκολα με 7-0 του Αίαντα Σύρου

Η Μύκονος χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα επικράτησε με 7-0 του Αίαντα Σύρου και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου. Το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς, καθώς ήθελε να κλειδώσει γρήγορα τη νίκη και ταυτόχρονα να αποβάλει το άγχος. Η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι απέφερε καρπούς στο 26’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περιάλη. Ο ίδιος έκανε το 35’ το 2-0 για το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη και στο 41’ ο Τηνιακός ποδοσφαιριστής του Α.Ο. Μυκόνου πάλι από τα… έντεκα βήματα σημείωσε το τρίτο του προσωπικό τέρμα. Στο 43’ ο Βλαχόπουλος έκανε το 4-0 και με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η εικόνα του δευτέρου μέρους είναι πάνω – κάτω η ίδια καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αμύνονται και οι γηπεδούχοι να πιέζουν. Ο Ξαγοράρης στο 53’ με σουτ έκανε το 5-0 και ο Βλαχόπουλος το 6-0. Το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε στο 78’ με το γκολ του Πεΐδη.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης) Μπουρντένης, Ηλίας (46' Δαρας), Παπαδόπουλος, Τσάνι, Καρατζάς, Ξαγοραρης (59' Αλεξανδρόπουλος), Κρίτσας, Μπομπάι, Αλμπάνης(13' Βλαχόπουλος), Περιαλης (46' Πεϊδης), Ντουσάι.

Αναπληρωματικοί:Σαββόπουλος, Μπαλλής, Κάνιουρας

ΑΓΙΑΞ ΣΥΡΟΥ (Γιώργος Ρουσσος) Ανδρεάκος (9' λ.τρ. Βαμβακούρης), Βαμβακούρης, Γουρνάς, Καραμολέγκος, Βοπόπουλος (58' Ζαρμπώνης),Φραγκιάς, Κουκουλογιάννης (65' Καραβελας), Ανδρεαδάκης, Παράβαλος, Σαγκινέτος, Σπανός (58' Μπλάμο).

Αναπληρωματικοί: Χατζησταυρίδης.

Το απόλυτο ο Πανναξιακός

Η ομάδα της Νάξου πέρασε κι από την Σαντορίνη καθώς επικράτησε με 1-3 του Πύργου και «κλείδωσε» την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου. Οι Ναξιώτες άλλωστε από την αρχή του πρωταθλήματος έδειξαν πως θα είναι το… αφεντικό του ομίλου μιας και διαθέτουν μία πάρα πολύ καλή ομάδα, έχουν μέχρι σήμερα μόνο νίκες και απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες για κάποιο θετικό αποτέλεσμα, μάλιστα άνοιξαν και προηγήθηκαν στο σκορ με 1-0. Μετά το γκολ η ομάδα της Νάξου ανέβασε στροφές

63' ο Μανώλης Νομικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα την επαναφορά της μπάλας στο σουτ του Φύτρου και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0 .

68’ ο Ζαφείρης με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Καλαμάτα και έφερε το ματς στα ίσα 1-1.

79’ ο Κωστόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στον Πανναξιακό (1-2).

89’ οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν τη νίκη μετά το γκολ με κεφαλιά του Καφετζή έπειτα το κόρνερ του Πιτταρά 1-3.

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος) Καλαμάτας, Κάτσος, Κολιουσης, Νομικός Β., (85' Κουντούρης) Κλουβάτος Στ., Νομικός Ι. (85' Κουκούλης), Νομικός Μ., Φύτρος Σολ. Κελλίδης, Κυλόγλου. Βουλγαράκης.

Αναπληρωματικοί οι: Καραμολέγκος, Βλαβιανός, Φύτρος Σ., Μπάκας, Κλουβάτος Κ.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λιμα) Τσαϊλάκης, Σέμε, Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Παπανικολάου, Πιτταράς, Λυμπερτάς (71' Μοσχονάς), Μπονιάκος, Ζαφείρης (89' Καράι), Καφετζής, Τσουρής (90+3' Στρατούρης).

Στον πάγκο οι Βιλλαντώνης, Μπροκάκης, Κρητικός, Λογοθέτης.