Την ευκαιρία να γυρίσει στη Σαντορίνη με τη νίκη έχασε η ομάδα του κ. Συλεβίστα

Πήρε βαθμό στη Χαλκίδα ο Πανθηραϊκός

• Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 5 Δεκ. 2018 - 18:01

Ισόπαλος 1-1 ήρθε ο Πανθηραϊκός με την ομάδα της Χαλκίδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε την ευκαιρία να επιστρέψει στην βάση της με ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο, όμως η δυστοκία, αλλά και η πολύ καλή εμφάνιση του γκολκίπερ της Χαλκίδας στέρησαν τη νίκη στον Πανθηραϊκό.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν την ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν παρά μόνο μία φορά να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στα αξιοσημείωτα ήταν ο κακός αγωνιστικός χώρος που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Οι Κυκλαδίτες κατάφεραν πριν ακόμη συμπληρωθούν 15 λεπτά αγώνα να ανοίξουν το σκορ και να προηγηθούν με 0-1. Συγκεκριμένα ο Γαϊδαρτζής στο 11 με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σταυριανό.

Στο 25΄ο Πανθηραϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2 με την κεφαλιά του Κόντη, έπειτα τη συνεργασία του με τον Ντούμο.

Οι γηπεδούχου από την πλευρά μετά το πρώτο μισάωρο προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα και το κατάφεραν στο 35’ με τον Χολέβα. Ο αμυντικός της Χαλκίδας με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα και με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν  πιο δραστήριοι και κυνήγησαν ένα δεύτερο τέρμα, όμως απέναντί τους είχαν έναν εξαιρετικό Σταυριανό.

Στο 65’ ο Πανθηραϊκός βρέθηκε κοντά στο 1-2 με τον Γαϊδαρτζή, όμως ο γκολκίπερ  της Χαλκίδας βγήκε… νικητής και το 1-1 παρέμεινε.

Στο 72’ και στο 74’ οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ καλά σουτ με τον Μανιά, όμως και τις δύο φορές η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 79’ ο Διαμαντής με υπερένταση απέκρουσε το σουτ του Ντάμπου.

Στο 81’ σε κόρνερ έδιωξε ο Σταριανός το σουτ του Κονσταντίνοφ.

88’ οι αμυντικοί της Χαλκίδας έδιωξαν την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος στο σουτ του Βλάχου.

ΑΟ Χαλκίς – Πανθηραϊκός 1-1

ΑΟ Χαλκίς (Λύκος): Σταυριανός, Δούλος (69΄ Σχίζας) , Γιαλαμίδης, Χολέβας, Μπουζούρας, Βέργος, Ντάμπος (83΄ Πλούμης), Παπαδάκης (63΄ Μπασινάς), Πατερίτσας, Ντελέκος, Σταματούκος (81΄Παλαιολόγος)
Πανθηραϊκός (Συλεβίστας): Διαμαντής, Κολέτσης, Τσίγκρος (84΄ Πέκα), Αγοραστός, Μπιρμπίλης, Κόντης (60΄Κονσταντίνοφ), Λούκα, Παληγεώργος, Γαϊδαρτζής (91΄ Συνοδάκης), Μαντάς, Ντούμος (78΄ Βλάχος)

Το έχασε… από μόνη της η Θύελλα

Η Θύελλα αν και καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Κόρινθο. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μετά το δώρο των παικτών της Θύελλας στο 82, ενώ ήταν και με παίκτη λιγότερο κατάφεραν να «κλέψουν» τη νίκη και να φύγουν από την Σαντορίνη με ένα ανέλπιστο τρίποντο.

Αγωνιστικά το ματς είχε καλό ρυθμό με τους γηπεδούχους να χάνουν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες. Ενώ για μία ακόμη φορά επιβεβαιώθηκε ο… νόμος του ποδοσφαίρου, με την μπάλα να «τιμωρεί» την Θύελλα.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

7΄ στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού του Ανδριόλα σταμάτησε η μπάλα μετά την κεφαλιά του Παϊκόπουλου.

16’ ο Ανδριόλας χωρίς πρόβλημα απέκρουσε το χλιαρό σουτ του Σιδέρη από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

36’ ο Σπανός μετά το φάουλ του Δαβιλά βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Λουτριώτης με υπερένταση αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

46’ άουτ πέρασε το διαγώνιο σουτ του Μαναριώτη.

59’ μία ακόμη θετική επέμβαση από τον Λουτριώτη έπειτα την προσπάθεια του Ερρίκου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

65’ ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων ήταν ακόμη μια φορά σε ετοιμότητα και με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αργυρίου.

69’ ο Σιδέρης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο.

71’ ο Λουτριώτης έδιωξε τη μπάλα μακριά από την περιοχή του έπειτα την κεφαλιά του Αργυρίου.

77’ άουτ πέρασε το σουτ του Ζανελάρι μέσα από την μικρή περιοχή.

82’ οι φιλοξενουμένου εκμεταλλεύτηκαν το… δώρο των παικτών της Θύελλας στη μεσαία γραμμή, ο Μαναριώτης μετά από κούρσα περίπου 40 μέτρων βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ανδριόλα.

Θύελλα Καμαρίου – ΠΑΣ Κόρινθος 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: 81' Μαναριώτης

Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Ανδριόλας, Λυγνός (46΄Μανέ), Δημητρακόπουλος, Μαντούσης, Σπανός, Φίλων, Δαβιλάς, Σιμιτσής (46΄Ερρίκος), Ζανελάρι, Αργυρίου, Αρβανίτης (72΄Μυρομάτης).
ΠΑΣ Κόρινθος: (Βασιλόπουλος) Λουτριώτης, Καραγιάννης, Ιορδανίδης, Λαμπρόπουλος, Βελέντζας, Παϊκόπουλος, Δόσης (89' Ροσσιάν), Σιδέρης, Μαναριώτης (90+4' Φουρνάρης), Τορεζάνι, Γάλας.

Αιγάλεω – Άγιος Ιερόθεος 3-2
ΣΚΟΡΕΡ: 22' Ψυχογιός, 45' Μπελερής, 68' Βέρμπης - 9', 67' Κράσι

Αιγάλεω (Καλύβας): Γιώρας, Τσαφταρίδης (11′ λ. τ. Ντάγκρας), Μαγκάκης, Παπαζαχαρίας, Δαρας, Μπατής, Ψυχογιός (86′ Παπανικόλας), Γουνδουλάκης (46′ Μαρης), Βέρμπης, Μπέλερης (88′ Βιδάλης), Zουμπουλάκης.
Άγιος Ιερόθεος (Αρχοντάκης): Ζωντός, Πολίτης, Μανδαμαδιώτης, Τσατσαρής, Χαραλάμπους (64′ Οντιαμπο), Μπαλατσούρας, Λέσι, Γκουτσούλας (69′ Νικολέτος), Κράσι, Θανόπουλος (46′ Αποστολόπουλος), Σουλελές (46′ Μπριστογιάννης).

Χαραυγιακός – Ηλυσιακός 0-0

Χαραυγιακός (Ρόπας): Βακερλής Ε., Μαραγκουδάκης, Ράμμος, Γιαννής, Κόντι, Τουγουντζογλου, Κασσιανος, Βιέννας (94′ Τσουκαλάς), Φερεντίνος (93' Κουντουριώτης), Παρασκευόπουλος (88′ Παπαγγελής), Γιαννόπουλος (74΄Γουργιώτης).
Ηλυσιακός (Παπασπύρου): Μιχελής, Μέξης, Παπαδημητρίου, Πιπίνης, Μουσταφίδης, Ντούνης, Λαμπρόπουλος, Μπουσινάκης (69 Κατσίβελας), Κρεβατάς (81′ Σεράνο), Γκέζος (56′ Τσιτσαρης), Μαλτσι.