Το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη νίκησε με 0-5 τον Ανδριακό

Πέρασε σαν… άνεμος από την Άνδρο

• Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 11 Δεκ. 2018 - 19:01

Χωρίς πρόβλημα πέρασε ο Α.Ο. Μυκόνου από την Άνδρο, όπου και επικράτησε με 0-5 του Ανδριακού και με τους 16 βαθμούς βρέθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη έκανε το… χρέος του και πλέον η τριάδα στον όμιλο ουσιαστικά έχει…  κλειδώσει. Το μόνο που απομένει είναι να δούμε ποια θα είναι η τελική κατάταξη των ομάδων της πρώτης… γραμμής.

Οι φιλοξενούμενοι σε αγωνιστικό επίπεδο τώρα, μπήκαν δυνατά το ματς και πριν ακόμη συμπληρωθούν τα πρώρα 5 λεπτά της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα  στο 3΄ ο Αλεξανδρόπουλος από τα… έντεκα βήματα άνοιξε το σκορ μετά την ανατροπή του Περιάλη από τον Τσιάμαλο μέσα στην περιοχή.  Στο 23’ ο Τηνιακός μεσοεπιθετκός της Μυκόνου με πλασέ έκανε το 0-2, δίνοντας… μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του.

Από εκεί και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους όμως να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι παίκτες του Θεόφιλου Παχατουρίδη πίεζαν για την επίτευξη κι άλλων τερμάτων, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να παίξουν… άμυνα.

Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 75’ με τον Καλογερά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Στο 80’ ο Περιάλης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση και το τέταρτο για την ομάδα του. Το τελικό 0-5 διαμορφώθηκε λίγο πριν συνπληρωθούν τα 90 λεπτά αγώνα με τον Ηλία σε σουτ από πλεονεκτική θέση.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ι. Ρούσσου και των Βοηθών του Βαρθαλίτη και Σ. Ρούσσου.

ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ Ο.Φ. (Φίλιππος Ανύσης): Τσιάμαλος, Χαλάς, Βόλικας (70' Μαμαή), Ψαριανός, Κριτής, Ζαννάκης (Γρυμάλης), Γλυνός, Τηνιακός, Ψωμάς (46' Χασάπης), Σκόρδος, Ζαννάκης (84' Καλογρίδη)

Ακόμη στον πάγκο ήταν: Παπουτσής, Γλυνός Μ. Μπάμπης

Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Ηλίας, Παπαδόπουλος, Ντουσάι (46' Καλογεράς), Τσάνη, Βλαχόπουλος (78' Δάρας), Μπαλλής (64' Καρατζάς), Αλεξανδρόπουλος (80' Μπαϊρακτάρης), Πείδης, Περιάλης, Ξαγοράρης

Ακόμη στον πάγκο ήταν: Ψυλλιάς, Κρίτσας,

Κράτησε το… απόλυτο ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι της Νάξου καθώς επικράτησε του Φιλωτίου με 2-0 και με το απόλυτο των νικών (8x8) ξέφυγε στην βαθμολογία του 3ου ομίλου έχοντας 24 βαθμούς.

Το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος είχε μεγάλο ενδιαφέρον αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα, όμως ο Πανναξιακός ήταν αυτός που είχε την ουσία με δύο τέρματα, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Οι φίλοι της Νάξου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μία σπουδαία αναμέτρησης και πολλές φάσεις μπροστά κι από τις δύο εστίες.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ

2' από ένα αμυντικό λάθος των παικτών του Πανναξιακού λίγο ήθελε το Φιλώτι να ανοίξει το σκορ.

3' άουτ πέρασε η μπάλα έπειτα το σουτ του Ψαρρά και το γύρισμα του Ευρυπιώτη.

8 Ο Πιτταράς με σουτ από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φιλωτίου για το 1-0.

9' μία καλή ευκαιρία να φέρει το ματς τα ίσα έχασαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ευρυπιώτη, ο οποίος κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον  Μπροκάκη.

13' μετά την εκτέλεση κόρνερ του Λιμπερτά και την λανθασμένη έξοδο του Βασιλάκη, κανείς παίκτης του Πανναξιακού δεν βρέθηκε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Φιλωτίου.

13' χωρίς κανένα πρόβλημα ο Μπροκάκης μάζεψε τη μπάλα στην προσπάθεια του Ευρυπιώτη

19'  μία ακόμη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Παπανικολάου, ο οποίος ρέθηκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ του Φιλωτίου, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και πέρασε άουτ.

25' με υπερένταση με τα πόδια ο Βασιλάκης στο σουτ του Λιμπερτά.

28 χωρίς πρόβλημα ο γκολκίπερ του Φιλωτίου στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωστόπουλου.

37' ο «άρχοντας» του αγώνα διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι μετά την πτώση του Παπανικολάου έπειτα το μαρκάρισμα του Ισμαιλάι.

43' ο Χαμηλοθώρης με κεφαλιά είχε μία ακόμη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καθώς ο Βασιλάκης ήταν στη θέση που έπρεπε και με γροθιές έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

44' άουτ πέρασε το σουτ του Παπανικολάου.

45’ διαμαρτυρίες από πλευράς Πανναξιακού για πέναλτι μετά την πτώση του Καράι έπειτα το μαρκάρισμα του Βασιλάκη.

48' άουτ πέρασε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουφόπουλου.

53' σειρά του Φιλωτίου να ζητήσει πέναλτι μετά το μαρκάρισμα του Ευρυπιώτη από τον Σέμε.

55’ σε κόρνερ κατέληξε η μπάλα μετά το σουτ του Κοττάκη από πλεονεκτική θέση.

61’ άουτ πέρασε το σουτ του Μπονιάκου.

70’ Ο Παπανικολάου βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μετά τη σέντρα του Καρούση, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

83’ ο Τσουρής με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Φιλωτίου και να διαμορφώσει το τελικό 2-0 για τον Πανναξιακό.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λίμα) Μπροκάκης, Καράι (60' Βιλλαντώνης), Κωστόπουλος, Παπανικολάου (71' Μοσχονάς), Χαμηλοθώρης, Πιτταράς, Μπονιάκος (83' Στρατούρης), Λυμπερτάς (60' Καρούσης), Καφετζής, Σέμε, Τσουρής.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Βαθρακοκοίλης, Κρητικός, Τσαϊλάκης.

ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ (Ηλίας Ορφανός) Βασιλάκης, Λεγάκης (46' Βερύκκοκος), Κουφόπουλος, Ισμαιλάι, Ρεγγινίδης, Μουστάκης Δ., Πράσινος, Μουστάκης Απ. (79' Βενιεράκης), Ευρυπιώτης, Ψαρρας, Κοττάκης.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Ζουλης.

Η Σέριφος νίκησε την Πάρο στο γήπεδο της Παροικιάς

Η Σέριφος συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων, καθώς πέρασε κι από το γήπεδο της Παροικιάς επικρατώντας με 1-2 του Α.Ο. Πάρου.

Οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο αυτό έμειναν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία αφήνοντας στην δεύτερη τον Α.Ο. Πάρου.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης με τον Αρκουλή, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των φιλοξενουμένων.

Το σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε και οι Παριανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και κυνήγησαν με αξιώσεις το γκολ. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 60’ με τον Κωνσταντίνο Ρεβίνθη ο οποίος με σουτ από τα 20 περίπου μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χαριστού και η Σέριφος έφερε τι ματς στα ίσα (1-1).

Πριν ακόμη κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών της Σερίφου, ο Λιβάνιος με ατομική ενέργεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της Πάρου για να γίνει το 1-2 και η Σέριφος να κάνει την ολική ανατροπή. Νωρίτερα ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε ακυρώσει τέρμα του Ρεβίνθυ ως οφσάιντ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, ο Τριανταφυλάκος στο 74’ έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και το σκορ παρέμεινε 1-2 μέχρι το τέλος.

ΑΟ Πάρου (Χρήστος Γαβαλάς): Χαριστός, Πάπα (79΄Κουτσα), Μπαρδάνης, Γκιόκα (69΄Σαρρής), Καραφυλλάκης, Τσούκε, Αρκουλής (29΄λ. τρ. Ράπτης), Καραγκούνης, Τσόκα (69΄Τριανταφυλίδης), Σγουράτη, Γιουρτζίδης.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Λουκής, Παντελαίος, Μπέτσα

ΑΟ Σερίφου (Γιάννης Ράμπιας): Βαλσαμάκης Κοσ., Βαλσαμάκης Κων., Παγιολάρι, Παρίσης Κοσ., Μουστάκας, Μαγουλάς Α., Λιβάνιος Μ., Παπαδόπουλος, Μαγουλάς (73΄Μονομβάσιος), Ρεβίνθης Κων. (94΄Ρεβίνθης Ν.), Παππάς (86΄λ.τρ. Αραβαντινός).