Ο Α.Ο. Μυκόνου επικράτησε με 1-0 της Άνω Μεράς και πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου

Ανατροπή… σκηνικού

Νίκησε το τοπικό ντέρμπι κι απέκτησε το… πλεονέκτημα. Ο Α.Ο. Μυκόνου εκμεταλλεύτηκε την μοναδική ευκαιρία που της δόθηκε στο παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Άνω Μερά. Το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη εκτός του τρίποντο απέκτησε και το ψυχολογικό πλεονέκτημα απέναντι στην Άνω Μερά η οποία με την ήττα αυτή έχασε το μπόνους που είχε από την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Οι γηπεδούχοι που με τη νίκη αυτή έγιναν το… αφεντικό του Ομίλου το ερχόμενο Σάββατο θα ταξιδέψουν στη Σύρο και με νίκη θα κάνουν τεράστιο άλμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν όπως αναμενόταν. Δηλαδή, ήταν κλειστό με τις ομάδες να έχουν περισσότερο την προσοχή του στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Ο Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να προηγηθεί χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλεξανδρόπουλου στο 41’. Η Άνω Μερά που είχε μία διπλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος, αλλά και στην επανάληψη και ιδιαίτερα στις καθυστερήσεις δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Σαββόπουλου.

19’ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, καθώς οι παίκτες της Άνω Μεράς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σαββόπουλο και να ανοίξουν το σκορ. Ο Καρφαρίδας βρήκε πολύ ωραία μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Καραΐνδρο ο οποίος αν και μόνος απέναντι στον Σαββόπουλο δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στην επαναφορά της μπάλας ο Δαραμάρας δεν βρήκε στόχο στο σουτ αφού έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

41’ το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη είδε τον διαιτητή να δείχνει την  άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή του Ηλία από τους Ουζούνογλου και Παπαδάκη. Ο Αλεξανδρόπουλος ανέλαβε την εσχάτη των ποινών ο οποίος ευστόχησε κι έδωσε τόσο το προβάδισμα στην ομάδα όσο και τη… νίκη αφού το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

78’ οι φιλοξενούμενοι… φώναξαν για πέναλτι μετά την προσπάθεια του Αμπντούλ και το χέρι μέσα στην περιοχή του Μπάμπακαρ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης θεώρησε το χέρι ως ακούσιο καθώς αρχικά η μπάλα βρήκε στο πόδι του παίκτη της Μυκόνου.

91’ τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα έχασε η Άνω Μερά με τον Δαραμάρα καθώς ο Σαββάπουλος βγήκε νικητής στην ποιο δύσκολη φάση μπροστά από την εστία του. ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Ηλίας, Παπαδόπουλος, Μπαλλής, Μπάμπακαρ (90΄Καρατσάς), Ντουσάι, Ξαγοράρης (57΄Γκέκα), Αλεξανδρόπουλος, Βλαχόπουλος (79΄Πεΐδης), Αλμπάνης (69΄Τουρέ), Περιάλης.

ΑΣ ΑΝΩ ΜΕΡΑ (Πέτρος Ξανθόπουλος): Τζάβρας, Κουντουράς, Ουζούνογλου (67΄Ξενάκης), Χατζάκος, Σαλταμάρας, Παπαδάκης (57΄Γκολέμης), Αμντουλ Ραζακ, Καρφαρίδας (75΄Δημητρανόπουλος), Δαραμάρας, Καραϊνδρος, Λαζαρίδης (57΄Αδάμ).

Ο Πανναξιακός νίκησε τον Πύργο κι έκανε σημαντικό βήμα για την πρωτιά

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος ο Πανναξιακός ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Α.Ο. Πύργου. Το συγκρότημα του Νόνι Λίμα ήταν καλύτερο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού κατάφερε να… κλειδώσει τη νίκη από το πρώτο κιόλας μισάωρο αφού προηγήθηκε με 3-0  στο σκορ. Από εκεί και πέρα οι Ναξιώτες έριξαν… ταχύτητα έμειναν στο 3-0 και στο δεύτερο μέρος έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Η ομάδα του κ. Λιμά έκανε ονειρικό ξεκίνημα αφού σε συνδυασμό με τους δύο βαθμούς – μπόνους από την πρώτη φάση και την ήττα τη Σερίφου είναι μόνος στην κορυφή με 5 βαθμούς και ακολουθεί η Πάρος με 3.

3’ οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Καλλαμάτα αρχικά και τον Βαγγέλο=η νομικό να βγάζουν το σουτ του Πιτταρά από πλεονεκτική θέση.

10’ ο Καρουσης μετά από ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

12’ άουτ πέρασε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωστόπουλου.

17’ ο Τσαϊλάκης με ωραία προσπάθεια απέκρουσε το σουτ του Νομικού.

18 ο Πιτταράς έπειτα την ωραία σέντρα του Καρούση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

24’ μία ακόμη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Λιμπερτά, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Καλαμάτα.

26’ ο Λιμπερτάς με προβολή μετά την σέντρα του Καρούση, νίκησε τον Καλάματα και η ομάδα της Νάξου μπροστά στο σκορ με 3-0.

33’ άουτ πέρασε το σουτ του Λυμπερτά έπειτα τη σέντρα του Καρούση.

49’ Κελίδης δεν βρήκε στόχο με την κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ.

50’ άουτ η μπάλα μετά το σουτ του Κελίδη.

54’  ο Λιμπερτάς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

74’ τεράστια ευκαιρία για τον Πανναξιακό με τον Δεμερτζής καθώς η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Καλαμάτα.

89’ νέο δοκάρι για τους γηπεδούχους μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωστόπουλου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λίμα) Τσαϊλάκης, Σέμε (62' Καράι), Τσουρής (82' Στρατουτης), Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Καφετζής, Ζαφείρης, Πιτταράς, Δεμερτζής, Καρούσης (75' Ντάσιος), Λιμπερτάς (62 Βαθρακοκοίλης).

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος) Καλαμάτας, Κλουβάτος Κ. (58' λ.τρ. Κλουβάτος Στ.), Βλουγαράκης (32' λ.τρ. Κάτσος), Νομικός Ευ., Πάγια, Νομικός Ι., Νομικός Εμμ., Συνολάκης (46' λ.τρ. Κουκούλης), Κελίδης (81' Φύτρος Σαμ.), Κύλογλου, Φύτρος Σ.

Νίκη μετά από… ανατροπή για τον Α.Ο. Πάρου

Ο Α.Ο. Πάρου αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει ένα πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα των αγώνων. Οι φίλοι της ομάδας της Πάρου απόλαυσαν ένα σπουδαία και πολύ όμορφο παιχνίδι, καθώς αν και είδαν την ομάδα τους πίσω στο σκορ στο τέλος έφυγαν από γήπεδο της Παροικιάς με το χαμόγελο στα χείλη έπειτα το γκολ του Χίσκα στο 87’. Ο Α.Ο. Πάρου ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος και βρίσκεται πίσω από τον Πανναξιακό ο οποίος έχει πέντε (5).

Τα γκολ της αναμέτρησης

14’ οι φιλοξενούμενοι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρεβίνθη άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι.

37’ ο Παρίσης με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

53’ ο Καντιώτης με πλασέ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον Βαλσαμάκη για το 1-2.

60’ ο ίδιος παίκτης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έφερε το ματς στα ίσα.

84’ ο Σγουράτι μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

87’ ο Χίσκα με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή για τον Α.Ο. Πάρου που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει μία σπουδαία νίκη με 3-2 και να ξεκινήσει με το δεξί τους αγώνες της δεύτερης φάσης.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Χρήστος Γαβαλάς) Χαριστός, Ρέλλας, Καντιωτης, Καραφυλλάκης, Τσούκε, Χίσκα, Γιουρτζίδης, Γιαννούλης, Σγουράτι (65' Σγουράτι Φ.), Μπέρτι (50' Σαρρής Α.), Γκιόκα (27' λ.τρ. Σαρρής Ι.).

ΑΟ ΣΕΡΙΦΟΥ (Γιάννης Ράμπιας) Βαλσαμάκης Κοσμ,, Βαλσαμάκης Κ., Παρίσης, Ρεβίνθης Ν. (60' Μονοβάσιος), Μουστάκας, Μαγουλάς, Λιβάνιος, Παπαδόπουλος, Μαγουλάς Α. (85' Γαβριήλ), Ρεβίνθης Κ., Παππάς.