Ο Πανθηραϊκός γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Αιολικό…

Με ένα γκολ που το συζητά ήδη όλη η Ελλάδα

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στην Μυτιλήνη ο Πανθηραϊκός με ένα γκολ το οποίο θα συζητείται για πολύ καιρό. Η ομάδα της Σαντορίνης αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ  στο 42’ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βουτσιώτη. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω βγήκαν στην επίθεση κυρίως στο δεύτερο μέρος και πίεσαν για την ισοφάριση. Μία ισοφάριση η οποία ήρθε στο 79’ με τον Γαϊδαρτζή. Δύο λεπτά αργότερα πραγματικά έγινε μία φάση η οποία θα συζητηθεί αρκετά αφού το βίντεο δείχνει καθαρά πως το γκολ ουδέποτε έπρεπε να μετρήσεις. Γιατί; Ο Αιολικός ήταν στην επίθεση με την μπάλα να είναι στα πλάγια της αριστερής πλευράς, εκείνη την ώρα ball boy που βρισκόταν πίσω από το τέρμα του Ζώντου πέταξε μία μπάλα μέσα στην περιοχή με στόχο να φέρει κάποια αναστάτωση. Οι πάίκτες του Πανθηραϊκού φώναξαν να σταματήσει το παιχνίδι με τον διαιτητή ενώ η φάση εκτυλίσσονταν μπροστά του ζήτησε να συνεχιστεί το ματς και μερικά μέτρα πιο δίπλα ο Κατσίκης με σου έστελνε τη μπάλα που έπαιζε κανονικά στα δίχτυα. Με τη νίκη του αυτή ο Αιολικός είναι σε τροχιά ανόδου, ενώ ο Πανθηραϊκός θα παραμείνει στην Γ’ Εθνική κατηγορία, αφού δεν κινδυνεύει βαθμολογικά.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ

2'  ο Μπουζούρας μετά την κάθετη πάσα του Πατουρίδη βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στο τέρμα του Ζώντου, η μπάλα βρήκε σε κάποιο σώμα παίκτη του Παβθηραϊκού, άλλαξε πορεία και λίγο ήθελε να καταλήξει εντός εστίας.

3’ ο Διαμαντής έδιωξε με τις γροθιές αλλά όχι μακριά, με τον Κατσίκη να παίρνει την επαναφορά και επιχείρησε απ’ ευθείας σουτ, με την μπάλα να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου.

11’ αρκετά καλό σουτ του Βουτσιώτη εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι Ζώντου.

15’ νέο δυνατό σουτ από πλευράς γηπεδούχων, με τον Διαμαντή να βλέπει την μπάλα στην προσπάθειά του να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πανθηραϊκού.

31’ μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό, ο Τζόρνταν έδωσε στον προωθημένο Διαμαντή ο οποίος με πλασέ στην κίνηση προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι αμυντικοί του Πανθηραϊκού με τα πόδια κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα σε κόρνερ.

41’ οι γηπεδούχοι μετά την ανατροπή μέσα στην περιοχή του Τσουβαλτίδη από το μαρκάρισμα του Κεσίδη, κέρδισαν πέναλτι, αφού ο διαιτητής έδειξε την… άσπρη βούλα

42’ ο Βουτσιώτης νίκησε από το σημείο του πέναλτι τον Ζώντο κι άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι για τον Αιολικό 1-0.

48’ ο Ποτουρίδης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ζώντο, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

60’ νέα προσπάθεια από τον Ποτουρίδη, ο Ζώντος με διπλή προσπάθεια κράτησε την ομάδα του μέσα στο… παιχνίδι.

71’ άουτ πέρασε το σουτ του Ψήλα από πλεονεκτική θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή.

77’ ο Χουζούρης βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα όμως ο Μπακογιάννης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

79’ ο Πανθηραϊκός με τον Γαϊδαρτζή έπειτα την εκτέλεση φάουλ του Τσίγκου έστειλε τη μπάλα για δίχτυα κάνοντας το 1-1.

81’ ο Κατσίκης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζώντου, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται στον διαιτητή (2-1).

Αιολικός – Πανθηραϊκός 2-1
ΣΚΟΡΕΡ: 41' Βουτσιώτης πεν, 81' Κατσίκης - 79' Τσίγκρος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απόστολος Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Βουτσιώτης (70′ λ.τρ. Λαλάς), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Τσομπανέλλης, Ποτουρίδης (90+3′ Καλόμπο), Διαμαντίδης (86′ Καπταγιάννης), Τζόρνταν (66′ Λαμπράκης).
ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Λόντος): Ζωντός, Χουζούρης, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι (46′ Αγοραστός), Παληγεώργος, Κεσίδης, Πολυκρέτης (86΄Βλαβιανός), Πέκα (46′ Λαμπρόπουλος), Γαϊδαρτζής, Κόντι, Μπουρούς.

Αιγάλεω – Ηλυσιακός 2-0
ΣΚΟΡΕΡ: 18', 56' Βέρμπης

ΑΙΓΑΛΕΩ: Γιώρας, Τσαφταρίδης, Μαγκάκης, Παπαζαχαρίας, Παπανικόλας, Μαρής, Μπέλερης (89′ Ζάχι), Παπασάββας (81′ Μπατής), Βέρμπης, Ραχίμ (69′ Ντάγκρας), Φαρινόλα.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Μιχελής, Μέξης, Ρόπας, Πιπίνης, Τσίτσαρης, Αμανατίδης, Λαμπρόπουλος, Μπουσινάκης (84′ Κόπελας), Μάλτσι, Γκίκας (69′ Κατσίβελας), Ρενάτο (78′ Κονδύλης).