Το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη επικράτησε με 4-1 του Πύργου

Νίκη ψυχολογίας για Α.Ο. Μυκόνου

Μία σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Μύκονος, όπου επικράτησε με 4-1 του Πύργου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη, ώστε να μην μείνουν πίσω στην βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν στο σκορ με το γκολ του Ντεκίδη στο 23’ δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Η Μύκονος με επίθεση διαρκείας κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 29’ με τον Αλμπάνη και να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή στο 65’ με τον Αμπντούλ. Ο Αφριακανός μετά από ατομική ενέργεια απέκτησε πλεονέκτημα και με σουτ νίκησε τον Καλαμάτα. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και στο 88’ ο Δημητρανόπουλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και με ωραίο πλασέ «κλείδωσε» τη νίκη για λογαριασμό της ομάδας του. Ο Καλογεράς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη έδειξε έτοιμο για τη μεγάλη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Α.Ο. Σύρου. Τις δύο ομάδες τις χωρίζουν τρεις βαθμούς, καθώς η ομάδα της Σύρου οδηγεί την… κούρσα έχοντας 13 βαθμούς, ενώ η Μύκονος έχει 10. Το παιχνίδι είναι κομβικής σημασίας και για τις δύο ομάδες, καθώς θέλουν να συνεχίσουν με νίκη ώστε να διατηρηθούν σε τροχιά τίτλου.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

12’ άουτ πέρασε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Αμντούλ.

15’ ο Φύτρος επιχείρησε σέντρα, όμως η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

18’ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Αμντούλ, ο παίκτης της Μυκόνου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως ο Καλαμάτας με υπερένταση έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

23’  Ο Ντεκίδης με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά την παράλληλη χαμηλή σέντρα του Βουλγαράκη. Οι αμυντικοί της Μυκόνου δεν κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα παρά την προσπάθειά τους (0-1).

29’ ο Αλμπάνης με κοντινό πλασέ έπειτα την ωραία συνεργασία των Σουλιώπουλου, Αλεξανδρόπουλου και Αλμπάνη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καλαμάτα για το 1-1.

41’ ο Καλαμάτας με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε το σουτ του Σουλιώπουλου.

51’ νέα επέμβαση του γκολκίπερ του Πύργου στο γύρισμα του Γιόγου.

52’ ο Μπορντένης χωρίς πρόβλημα απέκρουσε το σουτ του Φύτρου.

65’ ο Αμπντούλ κέρδισε τις μονομαχίες, απέκτησε πλεονέκτημα και με ωραίο πλασέ ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για την Μύκονο 2-1. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Αφρικανού, όμως ο διαιτητής έδειξε σέντρα.

69’ ο Ντεκίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

82’ ο Καλαμάτας με εντυπωσιακή απόκρουση μετά το φάουλ που εκτέλεσε απευθείας ο Αλεξανδρόπουλος.

88’ ο Δημητρανόπουλος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το λάθος της άμυνας του Πύργου και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

91’ ο Καλογεράς με σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Διαιτητής ήταν ο κ. Κλόγερας, με βοηθούς τους Νομικό και Κουκά

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης): Μπουρντένης, Δάρρας (46' Κουντουράς), Δήμας, Καρατσάς, Θεοδώρου (46΄Δημητρανόπουλος), Καρφαρίδας, Σουλιώπουλος (61΄Καλογεράς), Γιόγιος, Αλμπάνης (89΄Τσάνης), Αλεξανδρόπουλος, Αμπντούλ.

Αναπληρωματικοί: Ψύλλιας, Ξυδάκης

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωντσταντόπουλος): Καλαμάτας, Κλουβάτος (79΄Ξαγοράρης), Νομικός Ι. (89' Κελίδης), Νομικός Β., Κουκούλης, Συνολάκης, Βουλγαράκης (85΄Λύτρας), Λύκος, Φύτρος Σαμψών (66' Κυλόγλου), Φύτρος Σόλωνας, Ντεκίδης.

Αναπληρωματικοί: Κυβρικοσαίος,  Καραμολέγκος,  Πολυκρέτης.