Ισόπαλο 3-3 έληξε το τοπικό ντέρμπι της Σύρου μεταξύ της Ελλάς και του Αίαντα

Δίκαιη μοιρασιά

Ελλάς Σύρου και Αίαντας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φετινή σεζόν, το οποίο ήρθε ισόπαλο 3-3. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη καθώς κανείς δεν ήθελε να βγει χαμένος από τον αγώνα κι έτσι το θέαμα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν πάρα πολύ καλό.

Η Ελλάς χάρη στο γρήγορο γκολ που μπήκε, μετά το αυτογκόλ του Σιντιμπέ (3’) στο γύρισμα του Χούρου, λειτούργησε καλύτερα στο ματς, όμως όσο ο χρόνος περνούσε η ομάδα του Γιώργου Ρούσσου ισορροπούσε το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ελλάς Σύρου να προηγείται με 1-0, όμως τον Αίαντα στο κλείσιμο του ημιχρόνου να έχει καλύτερη αγωνιστική εικόνα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47’) ο Παυλόπουλος, με ένα ωραίο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, έκανε το 2-0 για την Ελλάς Σύρου και όλοι πίστεψαν πως κάπου εκεί θα τελείωνε και το ματς. Οι παίκτες του Αίαντα Σύρου είχαν όμως αντίθετη άποψη, ανέβασαν την απόδοσή τους και αρχικά μείωσαν σε 2-1 με τον Παναγιώτη Ραμπαβίλα, έπειτα από ένα ευθύβολο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Η Ελλάς στη συνέχεια έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αντώνη Συριανού και οι τυπικά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αριθμητική τους υπεροχή. Το ντέρμπι βέβαια είχε πολύ ψωμί ακόμη, αφού οι παίκτες κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος. Ο Αίαντας με το γκολ του Μπαλόπητα ισοφάρισε σε 2-2 στο 72, όμως ο Παυλόπουλος στο 76’ έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά. Το ποδόσφαιρο απέδειξε γιατί είναι ο βασιλιάς των σπορ, καθώς μέσα σε ένα λεπτό είχαμε εναλλαγή συναισθημάτων. Ο Παναγιώτης Ραμπαβίλας μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Αργυρού βγήκε μόνος απέναντι στον Συριανό και με προβολή έφερε και πάλι στα ίσα το ματς.

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κρατήσουν κλειστή την άμυνά τους ώστε να μην δεχθούν άλλο τέρμα, με αποτέλεσμα το 3-3 να παραμείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Ελλάς Σύρου και Αίαντας πήραν από έναν βαθμό έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

3’ ο Χούρος στην προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα στην περιοχή του Αίαντα Σύρου, αυτή χτύπησε στα πόδια του πεσμένου Σιντιμπέ και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Δημήτρη Βαμβακούρη 1-0.

11’ ο Τσόκος βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

29’ άουτ πέρασε το σουτ του Ρηγούτσου.

33’ ο Αργυρός με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης του Αίαντα ήταν σε θέση οφ σάιντ.

35’ ο Ρηγούτσος βγήκε μόνος απέναντι στον Συριανό με τον έμπειρο γκολκίπερ της Ελλάς Σύρου να βγαίνει έγκαιρα και να μαζεύει.

38’ σε κόρνερ με το κεφάλι έδιωξε ο Μαραγκός στο φάουλ του Ξαγοράρη.

42’ άουτ πέρασε το φάουλ που εκτέλεσε ο Ραμπαβίλας, από πλεονεκτική θέση, έξω από την μεγάλη περιοχή.

Β’ μέρος

47’ ο Παυλόπουλος μπήκε από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή και με ευθύβολο σουτ νίκησε τον Βαμβακούρη δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ελλάς Σύρου 2-0.

56’ ο Ηλίας την τελευταία στιγμή έδιωξε την παράλληλη πάσα του Σαμανίδη από τα δεξιά.

56’ άουτ πέρασε το σουτ του Παυλούπουλου.

57’ ο Ραμπαβίλας μετά την σέντρα του Ξαγοράρη έπιασε μονοκόματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη γωνία του Συριανού, μειώνοντας για τον Αίαντα σε 2-1.

62’ πάνω στον Αργυρό σταμάτησε η μπάλα στο σουτ του Παυλόπουλου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

63’ ο Βαμβακούρης απέκρουσε χωρίς πρόβλημα την κεφαλιά του Μουλίδη, έπειτα από την εκτέλεση φάουλ από τον Μανουδάκη.

66’ ο Αντώνης Μαραγκός θα δεχθεί τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή μετά από σκληρό μαρκάρισμα και πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια, αφήνοντας την Ελλάς με έναν παίκτη λιγότερο.

67’ σε κόρνερ έδιωξε ο Συριανός στο φάουλ που εκτέλεσε ο Ραμπαβίλας έξω από την μεγάλη περιοχή.

69’ ο Αντώνης Συριανός μπήκε στην πορεία της μπάλας στο σουτ του Ραμπαβίλα και έδιωξε σε κόρνερ.

72’ ο Μπαλόπητας έσπρωξε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να καταλήξει στα δίχτυα μετά την πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Ξαγοράρη.

76’ ο Παυλόπουλος σημείωσε, με ωραίο τρόπο, το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του 3-2.

77’ η χαρά από το γκολ του Παυλόπουλου δεν κράτησε πολύ καθώς στην αμέσως επόμενη φάση ο Ραμπαβίλας, μετά την κάθετη πάσα του Αργυρού, βγήκε μόνος απέναντι στον Συριανό και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Διαιτητής ήταν ο Ανδρικόπουλος, με βοηθούς τους Μουτάφη και Καλόγερα.

Ελλάς Σύρου (Βουτσίνος)Συριανός Κ., Σαμανίδης, Συριανός Α., Μαραγκός, Σταμούλης, Περιάλης, Μουράϊ, Χούρος (58' Μουλίδης), Μανουδάκης (80' Καραμολέγκος), Παυλόπουλος, Δημητρανόπουλος (67' Χαλκιάς)

Άγιαξ Σύρου (Ρούσσος): Βαμβακούρης, Ηλίας, Αργυρός Γ. (65' Βίλσον), Σιντιμπέ, Αργυρός Α., Τσόκος, Ρηγούτσος (84΄Γεωργίου), Ξαγοράρης, Λιέας (55' Αλμπάνης), Ραμπαβίλας, Μπαλόπητας

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ - 6ος ΟΜΙΛΟΣ
(2η αγωνιστική)

Αγώνας

Αποτέλεσμα

1.

Α.Ο. ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - Α.Ο. ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Παρατηρητής Αγώνα: ΒΑΒΟΥΛΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ)

0-2

2.

A.E. MYKONOY - ΜΑΡΚΟ (Παρατηρητής Αγώνα: ΚΟΥΣΑΘΑΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ)