Ο Αίαντας Σύρου επικράτησε με 3-5 των Κανονιέρηδων στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής

Τρεις ομάδες στο… κόλπο για την πρώτη θέση

Ο Αίαντας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι με τους Κανονιέρηδες καθώς επικράτησαν με 3-5 για την 11η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Κ16. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Παναγιώτη Ραμπαβίλα μείωσε την απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες στον έναν βαθμό, βάζοντας… φωτιά στην μάχη της κορυφής.
Τρεις ομάδες πλέον διεκδικούν την πρώτη θέση που οδηγεί απευθείας στο final four του πρωταθλήματος, με τα πάντα να ξεκαθαρίζουν στα εναπομένοντα παιχνίδια. Να σημειώσουμε εδώ πως το συγκρότημα του κ. Βάλβη έπαιξε με αρκετές και σημαντικές απουσίες. Παρά τις απουσίες οι Κανονιέρηδες έδειξαν ένα πάρα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο με τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βλαχάκη στο 34’ και δύο λεπτά αργότερα ο Γκοζάι ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι κι έκανε το 0-2 για τον Αίαντα Σύρου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το συγκρότημα του Παναγιώτη Ραμπαβίλα να έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα καθώς προηγούνταν με 0-2.
Το παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε και πάλι… φωτιά, καθώς οι Κανονιέρηδες μείωσαν σε 1-2 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καμπάνη. Στο 47’ ο Καλλίγερος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-3 κι έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Καμπανης στο 66’ μείωσε σε 2-3, όμως ο Αρώνης πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-4. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-5 για τους τυπικά φιλοξενούμενους και ο Καμπάνης στις καθυστερήσεις του αγώνα μείωσε σε 3-5 και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Τέλος, ο Αίαντας με τη νίκη του αυτή έφτασε στους 24 βαθμούς, με τους Κανονιέρηδες και τον Α.Ο. Μυκόνου να συγκατοικούν στην κορυφή του ομίλου με 25.

Κανονιέρηδες – Αίαντας Σύρου 3-5

Διαιτητής: Αντώνης Καλόγερας, Βοηθοί: Βαρθαλίτης, Παναγιώτου

Κανονιέρηδες (Βάλβης): Ρηγούτσος, Μεντρί, Βακόνδιος Γ, Βακόνδιος Δ, Μαραγκός, Αθανασίου, Ραουζαίος, Κουκουλάς, Μπουντούρης, Καμπάνης, Ρούσσος

Αίαντας (Ραμπαβίλας): Τρόκα, Καπέλλας, Μιχάλοβιτς, Στεφάνου, Ρούσσος, Καλλίγερος, Βουτσίνος, Αρώνης, Καλλίγερος Ι, Γκοτζάι, Βλαχάκης