Η ομάδα του κ. Γαβαλά επικράτησε με 2-3 του Πανναξιακού και διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου

Νίκησε στη Νάξο και παρέμεινε δεύτερη η Πάρος

Η Α.Ε. Πάρου πέρασε με νίκη από τη Νάξο, επικρατώντας με 2-3 του Πανναξιακού και παρέμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι του τίτλου. Η ομάδα του κ. Γαβαλά μετά τους τρεις βαθμούς που κατέκτησε, έφτασε τους 16 και παρέμενε στη δεύτερη θέση, πίσω από τη Θύελλα Καμαρίου που έχει 21.

Το παιχνίδι στο αγωνιστικό του σκέλος ήταν εντυπωσιακό, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ένα πλούσιο θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου. Η μπάλα άλλαζε συνεχώς πλευρές και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Η ομάδα της Πάρου έδειξε ότι ήθελε το παιχνίδι περισσότερο, δίνοντας ότι είχε από δυνάμεις μέχρι το τελευταίο λεπτό. Βέβαια, για τη νίκη έπαιξε και ο Πανναξιακός, ο οποίος ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, όμως έχασε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες.

Η ομάδα της Πάρου, που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να ανοίξει στο σκορ στο 10’ με τον Μακερίδη. Στο 31’ ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων, όμως, δεν κράτησε πολύ, αφού στην αμέσως επόμενη φάση (32’) ο Βιτζηλαίος με ένα δυνατό ευθύβολο σουτ, έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του κ. Γαβαλά.

Ο Πανναξιακός, από την πλευρά του, είχε άμεση απάντηση, αφού στο 35’ ο Πίντο με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να μην αλλάξει και τα πάντα να παραμένουν ανοικτά.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αρκετές κλασσικές ευκαιρίες.

Ο Πίντο στάθηκε άτυχος σε προσπάθεια που είχε, καθώς είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Νικολακόπουλου.

Η Πάρος στα τελευταία λεπτά του αγώνα βγήκε μπροστά, πίεσε ψηλά και με τον Φαντιγκά έκανε το 2-3, μετά από σέντρα του Βιτζηλαίου. Να σημειώσουμε εδώ πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, μιας και ο Βιτζηλαίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88’ και πήρε πρόωρα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Πανναξιακός – Α.Ε. Πάρου 2-3

Διαιτητική τριάδα: Ζαράνης, Χατζόπουλος, Φαν Άακεν

Πανναξιακός (Μοστράτος): Ποθητός , Ανεβλαβής, Αργυρός, Παπαδόπουλος, Βαθρακοκοίλης Μανθόπουλος (79'Γκορνάτι), Σέμε, Ορφανός (72' Φράγκου), Πίντο, Τραγούδας, Σβίρος

ΑΕ Πάρου (Γαβαλάς): Νικολακόπουλος, Τάσιος, Καμπάσης, Παπαδόπουλος (35' Κρητικός Στ.), Γκασίσου, Μακρίδης (66'Χατζίγια), Μουράι (66' Κρητικός Δ.), Κρητικός Σ., Μανδραβέλης, Παντελαίος, Βιτζηλαίος