Το «Πειρατικό» επικράτησε με 3-1 του Παμβοχαϊκού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League

Νίκη ψυχολογίας για Φοίνικα

Ο Φοίνικας επικράτησε μετά από ένα  αρκετά καλό παιχνίδι με ωραίο ρυθμό κι από τις δύο ομάδες τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ. Οι Συριανοί που ήθελαν όσο τίποτα άλλο τη νίκη, πάλεψαν γι’ αυτήν και όταν το σκορ έγινε 1-1, δεν το έβαλαν κάτω, πάλεψαν ακόμη περισσότερο κι έφτασαν σε μία καθαρή νίκη. Στην αντίπερα όχθη, ο Παμβοχαϊκός παρέμεινε στο… μηδέν καθώς αγνοεί ακόμη τη νίκη. Ταξίδεψε στη Σύρο με στόχο τη νίκη, όμως η κακή υποδοχή σε κρίσιμα σημεία τον άφησαν πίσω στο σκορ και στη συνέχεια δεν μπορούσε τη διαφορά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι και τα χαμένα σέρβις του Φοίνικα και προηγήθηκαν με 1-3 και 3-5. Όμως ένα μικρό σερί του Φοίνικα έφερε αρχικά το ματς στα ίσα και στη συνέχεια πήγε με το +1 (8-7) στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες με αρκετά λάθη πήγαν στο 11-11. Ο Χήρας όμως με  μπλοκ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (13-11) στον Φοίνικα και ο κ. Δεληκώστας κάλεσε τάιμ άουτ.   Το σερί συνεχίστηκε με Χήρα και Λινζ (άσο) και οι Συριανοί πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +5 (16-11). Ο Δαλακούρας σταμάτησε το σερί του Φοίνικα 16-12. Η κακή υποδοχή των Συριανών έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Βόχας να μειώσει σε 16-13. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 16-14 και ο κ. Μαραγκός κάλεσε τάιμ άουτ για να ηρεμίσει τους παίκτες του. Το 19-16 έγινε 19-18 με τον Βουλκίδη και νέο τάιμ άουτ από πλευράς Σύρου. Φοίνικας και Παμβοχαϊκός πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 21-21 με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη. Μία λάθος επίθεση του Βουλκίδη έδωσε προβάδισμα με δύο πόντους 23-21 στον Φοίνικα. Με δύο άσχημα σέρβις κι από τις δύο πλευρές διαμορφώθηκε το 24-24. Έργο Πέτερλιν το πρώτο σετ, με τον Κροάτη να παίρνει αρχικά έναν δύσκολο πόντο για το 26-25 και το δύσκολο δικό του σέρβις έδωσε την ευκαιρία στον Λινζ για το 27-25.

Ο Φοίνικας αν και προηγήθηκε με 3-1 σετ στο δεύτερο σετ, δεν κατάφερε να κρατήσει τη μικρή αυτή διαφορά, καθώς ο Παμβοχαϊκός με σερί 0-3 πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-4. Ο Χήρας με μπλοκ έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 5-4. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 7-8. Ο Παλέντζας στην κόντρα μετά την κακή πρώτη μπάλα του Φοίνικα το 9-12 και ο κ. Μαραγκός κάλεσε τάιμ άουτ. Επίθεση από τον Κέντρο για τους φιλοξενούμενους με τον Gladstone για το 9-13. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τέσσερις πόντους διαφορά, όμως ο Πέτερλιν με  μπλοκ μείωσε στο -2 (11-13) για τον Φοίνικα. Μπλοκ πάνω στον Λινζ από τον Weiskircher και ο Παμβοχαϊκός στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τεσσάρων πόντων 12-16. Οι Συριανοί κατάφεραν να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν σε 17-17 έπειτα τους πόντους, των Γιορντάνοφ, Πέτερλιν και Λινζ. Λάθος των Συριανών, μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες στην επίθεση και ο Παμβοχαϊκός στο +2 (19-21).  Οι παίκτες του κ. Δεληκώστα έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος, κράτησαν τη διαφορά και έφεραν το ματς στα ίσα έπειτα το 25-22.

Πόντο – πόντο οι ομάδες σ’ αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα στο τρίτο σετ, καθώς τόσο ο Φοίνικας όσο και ο Παμβοχαϊκός δεν μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στους Πάγκους με το +2 (8-6) ο Φοίνικας μετά το λάθος από πλευράς Παμβοχαϊκού. Ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 14-12 και πάλι στο +2 ο Φοίνικας. Ο Πέτερλιν πήρε το μπλοκ άουτ για το 16-14 και οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας διαφορά δύο (2) πόντων. Ο Γάτσης με μπλοκ έφερε τη διαφορά στο +3 (18-15) και στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ έκανε το 19-15, με τον κ. Δεληκώστα να ζητά τάιμ άουτ.  Στο +5 (20-15) διαφορά από τον άσο του Πέτερλιν. Οι Συριανοί στο τελευταίο κομμάτι του σετ είχαν την ψυχολογία και με σερί 6-1 κατάφεραν να κάνουν το 25-16 και να πάρουν και πάλι… κεφάλι στο σκορ 3-1.

Με πολύ καλή διάθεση και την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Φοίνικα, πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα τριών πόντων και με τον άσο του Λινζ έκανε το 6-2. Ο κ. Δεληκώστας στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τους παίκτες τους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Με το +4 (8-4) ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους μετά το άσχημο σέρβις από τον Βραζιλιάνο του Παμβοχαϊκού. Ο Γιορντάνοφ με δύο συνεχόμενους άσους έφερε τη διαφορά στο +7 (14-7) για τον Φοίνικα. Ασταμάτητος στο τέταρτο σετ ο Γιορντάνοφ 16-9 σε επίθεση στην κόντρα. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Σύρου έκανε ότι ήθελε εντός αγωνιστικού χώρου κι έφτασε εύκολα στο 25-14 και στο 3-1 σετ.

Ο υπηρεσιακός τεχνικός της ομάδας της Σύρου Σταύρος Μαραγκός, μετά το τέλος του ματς είπε: «Ήταν νίκη ψυχολογία για εμάς. Καθ’ όλη τη βδομάδα δουλέψαμε σκληρά και είχαμε πίστη στις δυνατότητές μας. Θέλαμε τη νίκη και παλέψαμε γι’ αυτήν. Πάνω από όλα είναι η ομάδα και όλοι δουλεύουμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Περιμένουμε από εκεί και πέρα να δούμε τι θα γίνει και με τον προπονητή, ώστε να μπούμε και πάλι σε έναν ρυθμό. Θέλουμε τον κόσμο μας δίπλα μας και τον ευχαριστούμε για την σημερινή του στήριξη».

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Παμβχαϊκού κ. Δεληκώστας είπε: «Τα λάθη που κάναμε μας στέρησαν το δικαίωμα να παλέψουμε για τη νίκη. Είχαμε κάποια καλά σημεία όπως αυτά στο δεύτερο σετ και που στο τέλος ισοφαρίσαμε σε 1-1. Έχουμε κάνει κάποιες αλλαγές και κυρίως στην πάσα, ήρθε ένας παίκτης που μπορεί να μας βοηθήσει, όμως η ομάδα αυτή έχει και αρκετούς άπειρους παίκτες που θέλουν τον χρόνο τους. Κοιτάμε μπροστά και στα επόμενα παιχνίδια. Θα δουλέψουμε ακόμη πιο  σκληρά ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε κάποιους βαθμούς έως το τέλος του πρώτου γύρου.

1ο σετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το σέρβις του Πέτερλιν, όπου και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή. Ο Gladstone με επίθεση από το κέντρο άνοιξε το σκορ για τον Παμβοχαϊκό. Άσος από τον ίδιο παίκτη (0-2). Ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο το 1-3. Ο Ζήσης πήρε την υποδοχή η οποία δεν ήταν καλή, όμως το λάθος των παικτών της Βόχας διαμόρφωσε το 2-3. Ο Λινζ μείωσε σε 3-4. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σέρβις του Λινζ 3-5. Κακή επίθεση από τον Δαλακούρα για το 6-5 το «Πειρατικό». Ο Γάτσης με μπλοκ το 7-5. Ο Πέτερλιν με επίθεση στη διαγώνιο το 8-7 και οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με το +1. Φιλέ βρήκε ο Μαρούλης στην προσπάθειά του για μπλοκ 10-10. Μπλοκ από τον Χήρα και το «Πειρατικό» έφυγε με δύο πόντου (13-11) μπροστά. Ο τεχνικός του Παμβοχαϊκού κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λινζ με άσο έκανε το 14-11. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο έκανε το 16-11. Με το +5 ο Φοίνικας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Δαλακούρας σταμάτησε το σερί του Φοίνικα 16-12. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 16-14 και ο κ. Μαραγκός κάλεσε τάιμ άουτ για να ηρεμίσει τους παίκτες του.  Ο Γιορντάνοφ το 19-16 και στο διάστημα αυτό ο Φοίνικας διατηρεί ένα προβάδισμα τριών πόντων. Το 19-16 έγινε 19-18 με τον Βουλκίδη και νέο τάιμ άουτ από πλευράς Σύρου. Άσος από τον Gladstone 19-19. Ο Λινζ το 21-20. Λάθος επίθεση από τον Στεφανίδη 21-21. Άουτ το σέρβις του Γεωργίου και ο Φοίνικας το 22-21. Μία λάθος επίθεση του Βουλκίδη έδωσε προβάδισμα με δύο πόντους 23-21 στον Φοίνικα. Μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ 23-23. Άουτ το σέρβις του Βουλκίδη 24-23. Την ίδια κατάληξη είχε και το σέρβις του Χήρα. Ο Πέτερλιν με ωραία επίθεση το 25-24. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Μαρούλη 25-25. Έργο Πέτερλιν το πρώτο σετ, με τον Κροάτη να παίρνει αρχικά έναν δύσκολο πόντο για το 26-25 και το δύσκολο δικό του σέρβις έδωσε την ευκαιρία στον Λινζ για το 27-25.

2ο σετ

Ο Γιορντάνοφ άνοιξε το σκορ για τον Φοίνικα στο δεύτερο σετ. Ο Μαρούλης με άσο το 2-0. Άουτ το σέρβις του Gladstone 3-1. Ο Σαρικεΐσογλου το 3-2. Μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ 3-4. Ο Χήρας με μπλοκ έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 5-4. Ο Βουλκίδης το 6-6. Άουτ το σέρβις του Λινζ 7-7. Άουτ η επίθεση του Χήρα από το Κέντρο 7-8 και ο Παμβοχαϊκός στους πάγκους με το +1. Κακή επίθεση από τον Γιορντάνοφ 7-9. Νέα άσχημη επίθεση από τον Βούλγαρο του Φοίνικα 9-11. Ο Παλέντζας στην κόντρα μετά την κακή πρώτη μπάλα του Φοίνικα το 9-12 και ο κ. Μαραγκός κάλεσε τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τέσσερις πόντους διαφορά, όμως ο Πέτερλιν με  μπλοκ μείωσε στο -2 (11-13) για τον Φοίνικα. Μπλοκ πάνω στον Λινζ από τον Weiskircher και ο Παμβοχαϊκός στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τεσσάρων πόντων 12-16. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-16.  Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 15-17. Ο Πέτερλιν μετά την ωραία σε εκτέλεση… κομπίνα το 16-17. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 17-17. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Γιορντάνοφ 17-18. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο το 18-18. Ο Βούλγαρος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ 19-19. Λάθος των Συριανών, μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες στην επίθεση και ο Παμβοχαϊκός στο +2 (19-21). Ο Πέτερλιν μείωσε σε 20-21. Από το κέντρο ο Gladstone 20-22. Ο Πέτερλιν το 21-22. Στην κόντρα ο Παλέντζας για το 21-24. Άουτ το σέρβις του Γάτση 22-25.

3ο σετ

Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 1-0 ο Φοίνικας στο τρίτο σετ. Ο Παλέντζας ισοφάρισε σε 1-1. Πολύ έξυπνος πόντος από τον Παλέντζα 1-2. Στη κόντρα ο Βουλκίδης 1-3. Ο Λινζ με μπλοκ ισοφάρισε σε 3-3. Ο Χήρας το 6-5. Στους Πάγκους με το +2 (8-6) ο Φοίνικας μετά το λάθος από πλευράς Παμβοχαϊκού. Μπλοκ πάνω στο Λινζ 8-8. Ο Λινζ το 10-9. Ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 14-12 και πάλι στο +2 ο Φοίνικας. Άουτ το σέρβις του Χήρα 15-14. Ο Πέτερλιν πήρε το μπλοκ άουτ για το 16-14 και οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας διαφορά δύο (2) πόντων. Ο Γάτσης με μπλοκ έφερε τη διαφορά στο +3 (18-15) και στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ έκανε το 19-15, με τον κ. Δεληκώστα να ζητά τάιμ άουτ.  Ο Πέτερλιν με άσο το 20-15. Άσχημο σέρβις από τον Παλέντζα 22-17. Ο Λινζ με ωραίο πλασέ το 24-17. Οι Συριανοί στο τελευταίο κομμάτι του σετ είχαν την ψυχολογία και με σερί 6-1 κατάφεραν να κάνουν το 25-16 και να πάρουν και πάλι… κεφάλι στο σκορ 3-1.

4ο σετ

Ο Λινζ άνοιξε το σκορ στο τέταρτο σετ 1-0. Ο Πέτερλιν μετά από φάση διαρκείας το 2-0. Ο Γιορντάνοφ με άσο έκανε το 4-1. Ο Λινζ με άσο το 6-2 και τάιμ άουτ από τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού. Με το +4 (8-4) ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους μετά το άσχημο σέρβις από τον Βραζιλιάνο του Παμβοχαϊκού. Ο Γιορντάνοφ με δύο συνεχόμενους άσους έφερε τη διαφορά στο +7 (14-7) για τον Φοίνικα. Νέος πόντος από τον Βούλγαρο 15-9. Ασταμάτητος στο τέταρτο σετ ο Γιορντάνοφ 16-9 σε επίθεση στην κόντρα. Ο Πέτερλιν το 20-11. Λάθος από τον Μαρούλη 21-13. Ο Γιορντάνοφ το 22-13. Μείωσαν  σε 23-14 οι φιλοξενούμενοι

Φοίνικας – Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 27-25, 22-25, 25-17, 25-14