Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φοίνικα με 3-1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής

Δική του η 3η θέση παρά την ήττα

Ο Φοίνικας γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στην Κυψέλη από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπαιξε για το… μέλλον του στην κατηγορία. Οι Συριανοί από την πλευρά τους αν και μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επικρατώντας στο πρώτο σετ με 20-25, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Πράσινοι στα επόμενα δύο σετ ανέλαβαν τα ινία του αγώνα και έφεραν… τούμπα το σκορ με 2-1 και στο τέταρτο και πιο κρίσιμο, ο Φοίνικας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ένα… μπλακ άουτ στο φινάλε του σετ έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 3-1 και να πανηγυρίσουν μία καθαρή επικράτηση.

Τώρα όσον αφορά το βαθμολογικό κομμάτι, ο Φοίνικας την τελευταία αγωνιστική θέλει βαθμό ή βαθμούς απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ώστε να εξασφαλίσει την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Να πάρει δηλαδή το πλεονέκτημα έδρας κι αν όλα πάνε καλά να τα δώσει όλα με τον ΠΑΟΚ για την πρόκριση στον τελικό.

Το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης

Παναθηναϊκός και Φοίνικας μπήκαν με πολύ όρεξη στο ματς κι αυτό φάνηκε από την αρχή. Οι δύο ομάδες αρχικά πήγαιναν πόντο- πόντο 10-9. Ένα λάθος του Στεφανίδη έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με δύο πόντους, όμως γρήγορα το «Πειρατικό» μάζεψε τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-17, όπου από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Συριανοί πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ, όπου στο τέλος έκαναν σχετικά εύκολα το 0-1.

Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου ο Φοίνικας ήταν πάντα κοντά στο σκορ, άρχιζαν να ανοίγουν σιγά-σιγά την ψαλίδα. Το 1-1 για τους Πράσινους ήρθε σχετικά εύκολα, αφού η πίεση από την γραμμή του σερβίς, αποσυντόνισε την ομάδα του κ. Κάσμαρτσικ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και το τρίτο σετ είχε σχετικά την ίδια περίπου εικόνα. Η μόνη διαφορά ήταν πως στο τέλος του σετ οι Συριανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν έκαναν ένα μικρό σερί, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να μπουν στην διεκδίκησή του με το 25-19, να δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες έπαιξαν για την κατάκτησή του με το νικητή να κρίνεται πραγματικά στις λεπτομέρειες.

Ο Φοίνικας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, αφού είχε τον έλεγχο του σετ μέχρι και τον εικοστό πόντο. Οι γηπεδούχοι που δεν ήθελαν να χάσουν βαθμό, στο τέλος του ματς έβγαλαν δύσκολες άμυνες και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, να πάρουν το σετ με 25-23 και ταυτόχρονα να κάνουν το 3-1.

Το παιχνίδι πόντο – πόντο

1ο σετ

Ο Πέτερλιν άνοιξε το  σκορ στην Κυψέλη 0-1. Άουτ το καρφί του Πανταλέων 0-2. Άουτ η επίθεση του Στεφανίδη 2-2. Ο Χήρας με επίθεση πρώτου χρόνου έφερε το σκορ στα ίσα 3-3. Ο Μαρούλης με μονό μπλοκ πάνω στον Καρντόσο έκανε το 4-5. Στο φιλέ το σέρβις του Silbernagel 5-6. Άουτ και το σερβίς του Χήρα 6-6. Ο Τάσος Γάτσης με επίθεση πρώτου χρόνου το 6-7. Ο Γιορτνάνοφ με ωραίο πλασέ το 7-8 και οι δύο ομάδες στους πάγκους με τον Φοίνικα να είναι μπροστά σ’ αυτό το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με έναν πόντο μπροστά. Ο Καρντόσο πήρε έναν ακόμη πόντο για τον Παναθηναϊκό και οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 9-9. Ο Σίλμπερνάγκελ σταμάτησε τον Γιορντάνοφ 10-9. Λάθος του Στεφανίδη 11-9 και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 3-0. Ο Σίλμπερνάγκελ με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το σκορ 13-11. Ο Φοίνικας με σερί 0-2 έφερε το σετ στα ίσα. Κακό σερβίς από τον Χήρα 14-13. Ο Πέτερλιν το 14-14, μετά την γρήγορη πάσα του Μαρούλη. Λάθος του Δρογκάρη από τη γραμμή του σερβίς 15-15. Ο Πανταλέων με τον πόντο που πήρε έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ, και οι γηπεδούχοι μπροστά στο σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Ο Καρντόσο σταμάτησε τον Γιορντάνοφ 17-15. Τυχερός πόντος από τον Στεφανίδη 18-17. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο, έπειτα την γρήγορη πάσα από τον Μαρούλη 18-18. Άσσος από τον Γιορντάνοφ 18-19 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τον Φοίνικα να τρέχει σε ένα κρίσιμο σημείο ένα σερί 0-3. Ο Πέτερλιν με επίθεση στην κόντρα έκανε το 18-20. Άουτ το σερβίς από τον Γιορντάνοφ 19-20. Πλασέ από τον Στεφανίδη 19-21. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση στην κόντρα το 19-22 και νέο τάιμ άουτ ζήτησε ο Δημήτρη Ανδρεόπουλος για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Άσσος από τον Στεφανίδη 19-23 και ο Φοίνικας στο +4. Χήρας και Μαρούλης σταμάτησαν τον νεαρό Ανδρεόπουλο 20-24. Ο Πέτερλιν με μπλοκ έκανε το 20-25 και οι Συριανοί άνοιξαν το σκορ και προηγήθηκαν με 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Ο Ο Βατατζίμ άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ 1-0. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 1-1. Μπλοκ του Σωτήρη Πανταλέων πάνω στον Βούλγαρο του Φοίνικα 2-1. Ο Γιορντάνοφ μετά από διαδοχικές άμυνες κι από τις δύο ομάδες το 3-3. Ο Καρντόσο με επίθεση στην μικρή διαγώνιο το 5-4. Ο Πέτερλιν πίσω από τα τρία μέτρα 7-7. Ο Παναθηναϊκός πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα με 8-7. Άουτ το σέρβις του Στεφανίδη 10-8. Ο Τζόνσον το 11-8 και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 11-9. Δύο λάθη από πλευράς του Παναθηναϊκού διαμόρφωσαν το 12-11. Ο Μπατατζίμ με μπλοκ έκανε το 15-11 και νέο τάιμ άουτ από πλευράς Φοίνικα. Άσσος από τον Τζονάτας και οι γηπεδούχοι έκαναν το 16-11. Ο Παναθηναϊκός στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, έχοντας διαφορά πέντε πόντων. Ο Στεφανίδης μείωσε σε 16-12. Ο Σούρδι το 17-13. Ο Στεφανίδης με επίθεση στην κόντρα μείωσε σε 17-14. Λάθος από πλευράς Παναθηναϊκού και η διαφορά στο -2 για τον Φοίνικα. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τη διαφορά πέντε πόντων να γίνεται μόλις δύο. Ο Μπατατζίμ… ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό και το σκορ έγινε 18-15. Άουτ η επίθεση του Στεφανίδη 19-15. Ο Μπατατζίμ έκανε το 22-15 και οι γηπεδούχοι είναι κοντά στην ισοφάριση. Νέος πόντος από τον Βραζιλιάνο ακραίο του Παναθηναϊκού 23-15 και οι γηπεδούχοι τρέχουν σερί 6-0. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ 23-16. Κακό σερβίς από τον Ίλιτς 24-16. Με το λάθος από πλευράς Σούρδι έληξε το δεύτερο σετ με 25-16 και ο Παναθηναϊκό έκανε το 1-1.

3ο σετ

Ο Πέτερλιν άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1. Ο Στεφανίδης πήρε το μπλοκ άουτ 2-2. Ο Μπατατζίμ το 3-2. Άουτ η επίθεση του Γιορντάνοφ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ 4-3. Άσσος για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Στεφανίδης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα, 7-4 και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Κακό σερβίς από τον Πεντίδη και οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +3 (8-5). Άουτ το σερβίς του Τζονάτας 9-6. Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 9-7. Ο Δρογκάρης πήρε έναν έξυπνο πόντο 11-8. Ο Στεφανίδης μείωσε σε 11-9. Άουτ η επίθεση του Πεντίδη 13-9 και οι πράσινοι στο +4. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 13-12 και έφερε τον Φοίνικα σε απόσταση αναπνοής. Ο Τζόνσον πήρε το μπλοκ άουτ 14-12. Λάθος των Συριανών και οι γηπεδούχοι και πάλι στο +3 (15-12). Ο τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Πέτερλιν μείωσε σε 15-13. Με τη διαφορά στο +3 (16-13) ο Παναθηναϊκός στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Τζόνσον μετά από μεγάλης διάρκειας πόντο, έκανε το 18-13 και οι γηπεδούχοι κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Άσσος από τον Τζόνσον 19-13. Νέα κακή υποδοχή από τον Φοίνικα 20-13 και ο Παναθηναϊκός στο +7. Άσσος από τον κεντρικό του Φοίνικα 20-15. Ο Σίλμπερνάγκελ πήρε τον πόντο 22-15. Άσσος από τον Παναθηναϊκό 23-15. Νέος άσσος από τον Τζονάτας 24-15. Ο Φοίνικας με σερί 0-4 μείωσε σε 24-19. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια στο σερί και ο Παναθηναϊκός μετά το 25-19 πέρασε μπροστά με 2-1 στα σετ.

4ο σετ

Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Γάτσης με επίθεση πρώτου χρόνου 2-2. Κόντρα επίθεση για τον Φοίνικα με τον Γιορντάνοφ 2-3. Άσσος από τον Πανταλέων 4-3. Λάθος από τους Συριανούς 5-3. Ο Καρντόσο πήρε το μπλοκ άουτ 7-4. Ο Στεφανίδης στον κόντρα μείωσε σε 7-5. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 7-7 και οι συριανοί έτρεξαν σερί 0-3. Οι γηπεδούχοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το 8-7. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 9-10 δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα της Σύρου. Ο Στεφανίδης στην μεγάλη διαγώνιο το 9-11. Νέος πόντος από τον Στεφανίδη 9-12. Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 9-13. Άουτ η επίθεση του Ανδρεόπουλου 12-15. Ο Στεφανίδης το 12-16 και οι Συριανοί στους πάγκους με το +4. Ο Καρντόσο μείωσε σε 14-16 και ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου κάλεσε τάιμ άουτ. Λάθος από τους γηπεδούχους και ο πόντος στον Φοίνικα 14-17. Ο Πεντίδης με πρώτο χρόνο το 16-19. Λάθος από τους Συριανούς 21-21. Ο Πεντίδης με μπλοκ το 21-22. Ο Τζόνσον το 22-22. Ο Γιορντάνοφ το 22-23. Ο Σίλμπερνάγκελ με μπλοκ έκανε το 24-23. Ο Στεφανίδης δεν μπόρεσε να πάρει τον πόντο και το σκορ έγινε 25-23 και έκανε το 3-1 σετ.

Παναθηναϊκός – Φοίνικας 3-1

Τα σετ: (20-25, 25-16, 25-19, 25-23) σε 103΄
Διαιτητές: Μυλωνάκης - Φραγκάκης