Το «Πειρατικό» επικράτησε με 1-3 της Ροδίων Άθλησης στη Ρόδο

Φιλική νίκη του Φοίνικα

Ο Φοίνικας μετά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας ταξίδεψε στην Ρόδο ώστε να δώσει το πρώτο του… φιλικό. Η ανανεωμένη ομάδα του Νίκου Ζαλμά νίκησε με 3-1 σετ την Ροδίων Αθλησης σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στη Ρόδο. Οι δύο προπονητές των ομάδων Σπύρος Γκολίτσης και Νίκος Ζάλμας έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια. Παρά τον… φιλικό χαρακτήρα το παιχνίδι μεταξύ του Φοίνικα και της Ροδίων Άθληησης το παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι του βόλεϊ και στο τέλος της αναμέτρησης τις χειροκρότησαν για την προσπάθεια που κατέβαλαν. .

Ο Φοίνικας πήρε το 1ο σετ αλλά στο 2ο σετ η Ροδίων απάντησε με προβάδισμα 23-17. Μείωσε ο Φοίνικας 24-23 αλλά οι ροδίτες πήραν το σετ. Από εκεί και πέρα η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην τελική προσπάθεια. Στο 3ο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκε 16-10. Ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 (16-13), το σκορ διατηρήθηκε στο +3 μέχρι το 23-20 και τελικά οι συριανοί με διαδοχικά μπλοκ έκαναν σερί 5-0 και επικράτησαν 25-23.

Ροδίων Άθλησης – Φοίνικας Σύρου 1-3

Τα σετ: (20-25, 25-23, 23-25, 16-25)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης):
Μακρής Ν., Αρβανίτης Ν., Ποτολίδης Π., Προδρομίδης Β., Σακόγλου Χ., Μαυροβουνιώτης Α., Παππάς Α.,  Οικονόμου Ν., Σαρικείσογλου Μ., Μοσχούς Χ., Ηλίας Θ., Μαυράκης Κ.,
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκος Ζαλμάς): Μήλης Ν., Λέσκοφ Μ., Σόουζα Φ., Ρούσβελτ Φ., Βουλκίδης Θ., Παπαδόπουλος Π., Αχιλλεόπουλος Ι., Φωτιάδης Π., Αδάμ Ο., Ταυρής Κ., Βελούδης Σ.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 από τον Παφιακό στον τελικό του τουρνουά στην Κύπρο

Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (19-25, 24-26, 25-27) από τον Παφιακό στον τελικό του τουρνουά προετοιμασίας που διεξήχθη στην Κύπρο. Και τα τρία σετ ήταν δυνατά, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες για τους «ερυθρόλευκους» και έδωσαν την ευκαιρία στον προπονητή των Πρωταθλητών Ελλάδας,  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την μέχρι τώρα πορεία της προετοιμασίας αλλά και για τη συνέχεια της.
Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών  ήταν ο Γκάβιν Σμιτ με 16 πόντους (12/29 επ., 4 άσσοι), ενώ στην δεύτερη αυτή αναμέτρηση επί Κυπριακού εδάφους ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων», δεν χρησιμοποίησε τους Γιώργο Στεφάνου και Παρασκευά Τσέλιο.

Τα σετ: 0-3 σε 1:33, 19-25 (27’), 24-26 (32’), 25-27 (34’)