Το «Πειρατικό» μπήκε με το δεξί στους αγώνες της προκριματικής φάσης του League Cup

Με ηγέτη τον Ντόκιτς ο Φοίνικας 1-3 τον Παμβοχαϊκό

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το «Πειρατικό»,  καθώς επικράτησε στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου της προκριματικής φάση του League Cup, με 1-3 του Παμβοχαϊκού.

Ο Ντόκιτς με το… καλημέρα έδειξε πως και αυτή τη φορά θα είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Φοίνικα, καθώς στο ματς της Παρασκευής σημείωσε 23 Πόντους σε 28 επιθέσεις, είχε δύο άσσους κι ένα μπλοκ.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-7 μετά από διαδοχικά μπλοκ από Φίλιο και Ντόκιτς και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε 21-17 αλλά οι συριανοι με σερί 4-0 από Φίλιο και Εβάντρο έκλεισε το σετ 25-17.

Το 2ο σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο με τον Παμβοχαϊκό να ισορροπεί την υποδοχή και να ανεβάζει τα ποσοστά του στην κόντρα επίθεση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο σε όλο το σετ και με εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός έκανε το 24-23 με τον Ολιβέιρα αλλά ο Ρουμελιώτης έχασε το σερβίς (24-24). Ο Ρούμπο με ωραίο μπλοκ έκανε το 25-24, ο Ντόκιτς ισοφάρισε (25-25) και το σετ έκλεισε 28-26 με δύο κόντρα επιθέσεις από Αμπράο και Ολιβέιρα.

Δυνατές μονομαχίες στο φιλέ έγινε και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Ο πόντος του Λέσκοφ και το λάθος του Αμπράο έδωσαν προβάδισμα 21-19 στον Φοίνικα ενώ στο 22-21 ο Εβάντρο και ο Λέσκοφ με επιθέσεις και δύο λάιθη από Γκλαντσόουν και Αμπράο έκλεισαν γρήγορα το σετ 25-20 υπέρ του «πειρατικού».

Στο 4ο σετ η κατάσταση ήταν πιο ξεκάθαρη καθώς μετά το 6-6 ο Παμβοχαϊκός έκανε λάθη στην υποδοχή και στην τελική προσπάθεια, ενώ ο Φοίνικας πίεσε πιο πολύ στο σερβίς και ξέφυγε 14-9 με άσσο και καλό σερβίς Ντόκιτς. Η διαφορά κρατήθηκε έως το τέλος και ο αγώνας έκλεισε με πόντο του Βουλκίδη.

Παμβοχαϊκός – Φοίνικας 1-3

Διαιτητής: Κουτσούλας, Μενεσλής.