Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα και στον δεύτερο τελικό του League Cup

«Ερυθρόλευκο» τρόπαιο

• Κυριακή, 27 Ιανουαρίου, 2019 - 19:20
  • /   Eνημέρωση: 28 Ιαν. 2019 - 20:01

Ο Ολυμπιακός έπειτα τις δύο νίκες απέναντι στον Φοίνικα είναι η ομάδα που έφτασε την κατάκτηση του κυπέλλου του League Cup. Από την πλευρά του ο Φοίνικας ήταν άξιος φιναλίστ καθώς πάλεψε για να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση και με πρωταγωνιστή το Νίκο Ζουπάνι που ξεκίνησε βασικός διαγώνιος. Αυτή είναι και η πρώτη ατομική διάκριση του Ζουπάνι στη σάλα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην 6αδα του με Ζουπάνη διαγώνιο και τον κεντρικό τον Σμαραγδή που μάλιστα έκανε πολύ καλή εμφάνιση. O Φοίνικας μπήκε φουριόζος στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-1 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 10-6 οπότε ο Ολυμπιακός με Ζουπάνι, Αλεξίεφ και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο και με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά για τελευταία φορά στο σετ με 17-16. Η απάντηση του Φοίνικα ήταν άμεση με κόντρα επιθέσεις του Εβάντρο έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 19-17. Ο Βραζιλιάνος σε μεγάλα κέφια έκανε και το 21-18 και με άσσο το 22-18 δίνοντας απόσταση ασφαλείας στον Φοίνικα που πήρε το σετ 25-19 με το άουτ του Ζουπάνι.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-2 αλλά ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Εμι Τερβαπόρτι με αποτελεσματικό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 6-4. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την υποδοχή τους και ο Ζουπάνι με άσσο έκανε το +4 (11-7). Ο Φοίνικας έβγαλε καλές άμυνες και με αιχμή και πάλι τον Εβάντρο κατάφερε να κάνει σετί 3-0 και να μειώσει 16-15. Ο Σμίτ πέρασε στη θέση του Ζουπάνι αλλά ο Λέσκοφ έπιασε ατομικό μπλοκ στον Καναδό του Ολυμπιακού που είχε μπει κρύος για το 18-18. Η επίθεση του Σμιτ και το μπλοκ με το ένα χέρι του Σμαραγδή στον Εβάντρο έκαναν το 20-18. Ακολούθησε η κόντρα του Ράουβερντινκ και το λάθος του Λέσκοφ που έδωσαν «αέρα» στον Ολυμπιακό ο οποίος και με επίθεση του Αλεξίεφ έκανε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Από εκεί και πέρα με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή και την κατάκτηση και του τρίτου σετ. Ένα σετ που ταυτόχρονα του έδωσε και το κύπελλο μετά και την εκτός έδρας νίκη στη Σύρο με 1-3.

Μπήκε δυνατά πήρε το σετ ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με το ξεκίνημα να είναι ιδανικό αφού προηγήθηκε με 1-5. Στο φιλέ το σέρβις του Αλεξίεφ 2-6. Ο Ζουπάνης μείωσε σε 4-8 για τον Ολυμπιακό. Ο Καϊσλασάλο με επίθεση στην επίθεση 4-9. Ο Ολυμπιακός πίεσε στη συνέχεια και με ένα μίνι σερί 6-1, οι γηπεδούχοι ισοφάρισε 10-10 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Πιο ψηλά από όλους ο Καϊσλασάλο έκανε το 11-12. Από τη λάθος συνεργασία του Λέσκοφ με τον Βουλκίδη το σκορ έγινε 13-13. Ο Παπαδόπουλος στη συνέχεια έκανε το 13-14. Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ μετά την άσχημη επίθεση του Παπαδόπουλου 15-14. Με διπλή προσπάθεια ο Εβάντρο έκανε το 17-17. Νέα επίθεση από τον Βραζιλιάνο του Φοίνικα για το 17-19. Ο Αλεξίεφ πήρε το μπλοκ άουτ για τον πιο εντυπωσιακό πόντο στο σετ, με τις πολύ καλές άμυνες του Βελούδη, ο Φοίνικας δεν κατάφερε να πάρει αυτό το ράλι. Ο Εβάντρο με εντυπωσιακή επίθεση έκανε το 18-21 μετά την πολύ καλή άμυνα του Βελούδη. Στη συνέχεια άσσο από τον Βραζιλιάνο του Φοίνικα 18-22. Ο Βουλκίδης με μπλοκ έκανε το 19-24. Εκτός τελικής γραμμής η επίθεση του Ζουπάνη για το 19-25 και ο Φοίνικας έκανε το 0-1 στα σετ.

«Έργο» Σμαραγδή η ισοφάριση για Ολυμπιακό

Ο Καϊσλασάλο ήρθε από την πίσω ζώνη για το 2-4 στο δεύτερο σετ. Με δύο μπλοκ του Σμαραγδή πάνω στον Φιλανδό ο Ολυμπιακό έκανε το 5-4, κι έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ. Άσσο από τον πασαδόρο του Ολυμπιακού 6-4. Ο Σμαραγδής το 7-5. Νέο μπλοκ από τον Σμαραγδή στον Εβάντρο 8-5 και στο +3 οι γηπεδούχοι. Ο Φίλιο μείωσε  σε 9-7. Άσσος από τον Ζουπάνη 11-7. Ο Λέσκοφ μείωσε σε 14-12 με πλασέ στην πίσω ζώνη.  Ο Εβάντρο πήρε το μπλοκ άουτ για το 16-14, με τους Ερυθρόλευκους να διατηρούν ένα προβάδισμα δύο πόντων. Ο Ζουπάνης πήρε τον πόντο στην επίθεση στην πίσω ζώνη το 18-16. Ο Λέσκοφ με μπλοκ στον Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 18-18. Ο Σμαραγδής με μπλοκ (τέταρτη στο σετ)  έκανε το 19-18. Ο Ραουβέρντινγκ μπλοκ πάνω στον Λέσκοφ 22-19. Ο Βουλκίδης μείωσε σε 22-20 για τον Φοίνικα στην προσπάθειά του για… ανατροπή. Ο Αλεξίεφ έξυπνα πήρε το μπλοκ άουτ έκανε το 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Με MVP τον Ζουπάνη ο Ολυμπιακός το 2-1

Ο Καϊσλασάλο με άσσο έκανε το 2-3 για τον Φοίνικα. Στην κόντρα επίθεση ο Φιλανδός το 4-5. Ο Βουλκίδης πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-6. Ο Ζουπάνη μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 5-7. Ο Σμαραγδής σταμάτησε πάνω στον φιλέ τον Καϊσλασάλο για το 7-7 και στη συνέχεια ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ.  Ο Αλεξίεφ πήρε το μπλοκ άουτ και οι γηπεδούχοι τρέχουν σερί 5-0. Ο Αλεξίεφ στην κόντρα το 11-8 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Καϊσλασάλο μπλοκ πάνω στον Αλεξίεφ το 11-12 και οι Συριανοί έτρεξαν σερί 0-3. Μπλοκ του Πετρέα στον Εβάντρο 13-12. Ο Ζουπάνη σταμάτησε τον Εβάντρο 18-17. Με το λάθος από πλευράς Ολυμπιακού ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 20-20. Ο Καϊσλασάλο πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 21-21, ενώ στην προηγούμενη φάση η επόπτης έδειξε άουτ ενώ ο διαιτητής έδωσε τον πόντο στους γηπεδούχους. Συνεργασία Λέσκοφ – Εβάντρο για το 22-22. Ο Πετρέας σταμάτησε τον Φιλανδό για το 24-22. Ο Καϊσλασάλο έστειλε τη μπάλα στον φιλέ από το σέρβις, το σκορ έγινε 25-22 και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στα σετ και ταυτόχρονα κατέκτησε το league cup, αφού μετά τη νίκη στη Σύρο ήθελε μόνο δύο σετ για να πάρει το κύπελλο.

Τυπικής διαδικασίας το σετ

Ο Καϊσλασάλο άνοιξε το σκορ στο τέταρτο σετ 0-1. Ο Ραουβέρντινγκ μείωσε σε 3-4 για τον Ολυμπιακό. Ο Φίλιο με επίθεση πρώτου χρόνου το 5-8. Ο Βουλκίδης το 7-11. Ο Φίλιο με μπλοκ στον Αλεξίεφ το 11-14. Νέο μπλοκ από το κεντρικό Βραζιλιάνο 11-15. Ο Αδάμ ισοφάρισε σε 20-20. Εκτός τελικής γραμμής η επίθεση του Εβάντρο και οι ερυθρόλευκοι στο +2 (22-20). Μπλοκ πάνω στον Μήλη 23-20. Ο Ζουπάνης πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 25-21 για το 3-1 του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-1

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-22, 25-23, 25-21) σε 100'
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Φραγκάκης.