Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ρίμπνιτσα με 3-2 σετ

• Πέμπτη, 23 Σεπτεμβρίου, 2021 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 23 Σεπ. 2021 - 18:00

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τη Ρίμπνιτσα στο πρώτο φιλικό παιχνίδι επί Σερβικού εδάφους. Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο του τουρνουά «Ντούσαν Μπόσκοβιτς» και είχαν πρώτο σκόρερ τον Χέρμανς Εγκλεσκαλνς με 23 πόντους (20/43 επ., 3 μπλοκ). Επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποιήσε και ο Μιγιαήλοβιτς ο οποίος σημείωσε 15 πόντους (13/35 επ., 2 άσσοι, 58% υπ.-46% αρ.) και ο Ζουπάνης ακολούθησε με 14 (8/14 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ). Σε αγωνιστικό επίπεδο τώρα το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς όλα τα σετ ήταν γεμάτα. Το συγκρότημα του Δημήτρη Καζάζη ήταν αυτή που πήρε το πρώτο σετ με 25-23 και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 μετά το 19-25. Το τρίτο σετ πήγε στον Ολυμπιακό ο οποίος κράτησε την ψυχραιμία του στο τέλος και επικράτησε με 25-22. Η Ρίμπνιτσα μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ καθώς είχε ως στόχο την ισοφάριση. Από την αρχή πήραν κεφάλι στο σκορ, είχαν εξασφαλίσει μία σημαντική διαφορά και με το 19-25 έφεραν το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ και πάλι ο Ολυμπιακός έπαιξε με καθαρό μυαλό και με το 15-10 έκανε το 3-2.

Τα σετ: 25-23 (23’), 19-25 (24’), 25-22 (27’), 19-25 (24’), 15-10 (13’)