Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο Φοίνικας Σύρου ONEX ο οποίος ηττήθηκε στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά με 3-0 σετ (25-15, 25-23, 25-18)

Έχασε έδαφος στη… μάχη για την τέταρτη θέση

• Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 13 Φεβ. 2023 - 22:00

Σε κακή βραδιά βρέθηκε το Σάββατο ο Φοίνικας Σύρου ONEX, μιας και ηττήθηκε με 3-0 από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Η ομάδα της Σύρου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να μπει με αξιώσεις και να διεκδικήσει τη νίκη. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έκανε ίσως το καλύτερό της φετινό παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Φοίνικα Σύρου ONEX, ο οποίος ήθελε νίκη για να διατηρηθεί σε τροχιά τετράδας. Η Κηφισιά με τη νίκη της αυτή μπαίνει για τα καλά μέσα στις ομάδες που θα διεκδικήσουν την τέταρτη θέση, καθώς έφτασε τους 23, με το «πειρατικό» να έχει 24. Βέβαια και οι δύο ομάδες αυτές κυνηγούν τον Μίλωνα που βρίσκεται σε πιο πλεονεκτική θέση.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Σύρου βρέθηκε σε άσχημη ημέρα, καθώς είχε κακή υποδοχή κι έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο Φοίνικας ONEX κράτησε μόνο στο δεύτερο σετ όπου και το έχασε με 25-23, αλλά έδειξε πως θα μπορούσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

Στο πρώτο σετ η ομάδα των Βορείων προαστίων μπήκε δυνατά και με τη στήριξη των φιλάθλων της προηγήθηκε με 4-1 με επίθεση του Τσέιβερς. Η Κηφισιά συνέχισε να πιέζει από τη γραμμή του σέρβις και ταυτόχρονα ο Φοίνικας Σύρου ONEX δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην άμυνα της πρώτης μπάλας. Η Κηφισιά έφτασε στο +7 (14-7) καθώς εκμεταλλεύτηκε άριστα τις κόντρα επιθέσεις. Οι Συριανοί στη συνέχεια με τον Κλίκεμπεργκ μείωσαν στους πέντε (18-13), όμως ο Τσέιβερς έδωσε τη λύση, παίρνοντας την αλλαγή. Από εκεί και πέρα η Κηφισιά… έστησε τοίχος πάνω στο φιλέ, με τους Συριανούς να δέχονται το ένα μπλοκ μετά το άλλο. Το 18-13 έγινε 21-13 και τα πάντα τελείωσαν με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +10 και το 25-15 διαμορφώθηκε με έξυπνο πλασέ του Οκοσάνοβιτς.

Στο δεύτερο σετ οι Συριανοί μπήκαν με καλύτερη διάθεση και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Βέβαια και πάλι το συγκρότημα του Κώστα Χριστοφιδέλη, έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του, ξεκίνησε το σετ με εντυπωσιακό τρόπο και προηγήθηκε με τον Οκοσάνεβιτς με 6-2.

Οι Συριανοί έβγαλαν αντίδραση και με τον Κλίνκενμπεργκ στα 9 μέτρα να πληγώνει την υποδοχή της Κηφισιάς. ο Φοίνικας έτρεξε ένα σερί 0-6 και κατάφερε να προσπεράσει με 6-8 στο σκορ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με άσσο του Μαικόν έφερε ξανά το σετ στα ίσα 9-9, ενώ λίγο αργότερα ο Τσέιβερς με νέα επίθεση από τα 9 μέτρα έφερε την Κηφισιά μπροστά 12-11.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν με τους παίκτες των δύο ομάδων να παίζουν όμορφο βόλεϊ. Στην καλύτερη φάση του σετ παρά την εξαιρετική άμυνα των Στιβαχτή και Κοντοστάθη, ο Παπαλεξίου τελείωσε την μπάλα διαμορφώνοντας το 15-13 για τους Συριανούς. Η ομάδα των Κυκλάδων με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μιχάλοβιτς έφτασε στο +3, 17-14, όμως και πάλι η Κηφισιά αντέδρασε και ισοφάρισε σε 18-18 με άσσο του Μαικόν.

Στο σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να μην δίνουν εύκολους… πόντους. Οι γηπεδούχοι με έξυπνο πλασέ του Στιβαχτή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσέιβερς πήραν ξανά τα το προβάδισμα με 20-19, ενώ στη συνέχεια το μπλοκ του Ρικάρντο τους έφερε την Κηφισιά στο 22-20.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν έστω και δύσκολα το προβάδισμα, καθώς ο Φοίνικας ONEX πίεσε πολύ στο τέλος του σετ. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Ρικάρντο. Ο Φοίνικας έμεινε στο… παιχνίδι μειώνοντας 24-23, καθώς το σερβίς του Οκοσάνοβιτς πήγε στο φιλέ, με τον Σέρβο διαγώνιο της Κηφισιάς να μην ξανακάνει λάθος και να κλείνει το σετ 25-23.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν και πάλι αμφίρροπο, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Ρικάρντο να βάζει μπροστά την Κηφισιά με 7-6. Ο Φοίνικας ONEX με την επίθεση του Φρομ από τα 9 μέτρα έδωσε το προβάδισμα στον Φοίνικα 7-8.

Από εκεί και πέρα ο Κοντοστάθης με ωραία άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Οκοσάνεβιτς να τελειώσει τη φάση και να κάνει το 10-9 για την Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι… τοίχος πάνω στο φιλέ και με διαδοχικά μπλοκ έκαναν το 16-10.Ο Φοίνικας με… πέναλτι του Παπαδόπουλου μείωσε σε 18-15, όμως η Κηφισιά ήταν αυτή που έδειξε πως ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Το συγκρότημα του κ. Χριστοφιδέλη ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +6 (21-15) και στο τέλος επικράτησε με 2-0 έπειτα και το 25-18, με διαδοχικούς άσσους του Οκοσάνοβιτς.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης μετά το τέλος της αναμέτρησης είπε: «Κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε μία δυνατή ομάδα όπως ο Φοίνικας, ο οποίος είναι σε ανοδική πορεία. Όσοι είμαστε στην ομάδα η σημερινή απόδοση δεν αποτελεί έκπληξη/ Συγχαρητήρια στα παιδιά. Οι ίδιοι παίκτες που την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Μίλωνα δεν έπαιξαν αυτό που μπορούν, απόψε έκαναν αυτή την εμφάνιση. Είχαμε μεγάλη συγκέντρωση. Είναι τεράστια νίκη τόσο για την αυτοπεποίθηση μας όσο και απο βαθμολογικής πλευράς. Η σημερινή νίκη θα έχει αξία αν υπάρχει και συνέχεια αρχής γενομένης από το παιχνίδι στην Ορεστιάδα».

O Bραζιλιάνος κεντρικός της Κηφισιάς Μορέιρα Μαϊκόν δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη σημερινή μας εμφάνιση. Κάναμε μία σημαντική νίκη απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Πέρα από την άμυνα, το μπλοκ ή την επίθεση που μπορει να καθόρισαν τον αγώνα, το σημαντικότερο είναι ότι είχαμε το "πνεύμα" της ομάδας. Κυνηγήσαμε κάθε μπάλα και πήραμε ένα πολύτιμο τρίποντο».

Ο τεχνικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Αλεξάντερ Σένισιτς αναφέρθηκε στην ήττα της ομάδας του: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη. Απόψε έπαιξε πολύ καλά και εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, Η Κηφισιά είχε πολύ καλό σερβίς και γενικά κυνηγούσε πολλές μπάλες στην άμυνα. Από την πλευρά μας δεν βρεθήκαμε στην καλύτερη ημέρα μας. Αύριο είναι μία νέα ημέρα και εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Τέλος, ο πασαδόρος των Συριανών Μάρκος Γαλιώτος σημείωσε: «Απόψε τα παιδιά της Κηφισιάς έπαιξαν καταπληκτικό βόλεϊ. Έπαιξαν τρομερή άμυνα και κυνήγησαν κάθε φάση. Εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, η Κηφισιά έπαιξε καλύτερα και νίκησε δίκαια.Πλέον κοιτάμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος και θα αγωνιστούμε σκληρά για να πετύχουμε τους στόχους μας. Έχουμε 2 θεωρητικά εύκολα παιχνίδια και 2 ντέρμπι με ΠΑΟΚ και Μίλωνα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι ο βασικός μας αντίπαλος και θα πρέπει να νικήσουμε οδηγηθούμε στην τετράδα».

Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου ONEX 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-18) σε 92΄

Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης