Ο Φοίνικας Σύρου ONEX κοίταξε τα μάτια στον Ολυμπιακό στο αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας

Ήττα για Φοίνικα ONEX, πρόκριση για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στη… μονομαχία με τον Φοίνικα Σύρου ONEX, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν την πρόκριση με 1-3 σετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 χάρη στο 25-23. Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μάλιστα κατάφεραν να γυρίσουν ένα… χαμένο σετ για τους ίδιους, όταν το «πειρατικό» προηγήθηκε ακόμη και έξι πόντους (18-12) στο δεύτερο σετ.

Ο Ιντάλγκο από την γραμμή του σέρβις πίεσε τον Φοίνικα και με ένα σερί 0-5, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μετατρέψουν το 21-18 σε 21-23 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 τα σετ. Το ματς κινήθηκε σε τεντωμένο σχοινί, καθώς υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι να διατηρούν την ψυχραιμία τους στο τέλος και να κατακτούν τη νίκη με 1-3 σετ.

Το ματς

Σ’ ένα γεμάτο από κόσμο γήπεδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με τους δύο συνεχόμενους άσσους του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-5. Ο Κουμεντάκης με κόντρα επίθεση έκανε το 2-6 και στη συνέχεια ο Κλίκεμπεργκ μείωσε σε 3-6, βγάζοντας ταυτόχρονα από τον Ιντάλγκο από τη γραμμή του σερβίς. Ο Ιερεζουέλο με άσσο μείωσε σε 5-6 και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 3-0. Ο Φρομ με ωραίο πλασέ μείωσε σε 7-8 για τους γηπεδούχους. ο Ιερεζουέλο με έξοχη άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ισοφαρίσει σε 8-8.

Οι γηπεδούχοι με τον Φρομ προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (9-8) και ο κ. Τζουλιάνη κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παπαγγελόπουλος με άσσο ισοφάρισε για τους ερυθρόλευκους σε 11-11. Ο Φρομ με άσσο έδωσε… αέρα τριών πόντων στον Φοίνικα ONEX 14-11. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και με τον Παπαλεξίου έκαναν το 17-15. Η ομάδα του κ. Τζουλιάνη απάντησε με ένα δικό της 0-2 και ισοφάρισε σε 17-17. Με μπλοκ του Ιερεζουέλο ο Φοίνικας ONEX έκανε το 20-19 σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, με τις ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα, βγάζοντας εξαιρετικές φάσεις. Ο Στερν με άσσο ισοφάρισε σε 21-21 και ο Τζούριτς με μπλοκ έκανε το 22-21. Ο Παπαλεξίου με μονό μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη έκανε το 25-23, δίνοντας το πρώτο σετ στην ομάδα του (1-0).

Ο Φρομ μετά από φάση διαρκείας άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ κάνοντας το 1-0 και στη συνέχεια με άσσο ο ίδιος το 2-0. Ο Παπαλεξίου που συνέχιζε να δίνει πόντους με μπλοκ, πήρε ακόμη έναν κάνοντας το 5-2. Οι Ερυθρόλευκοι με άσσο του Παγένκ μείωσαν σε 5-4. Ο Ιντάλγκο με μπλοκ πάνω στον Μιχάλοβιτς έκανε το 8-7 και στη συνέχεια ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 8-8. Ο Γερμανός των Συριανών με ωραία επίθεση στην μικρή διαγώνιο έκανε το 9-8. Ο Ιντάλγκο πήρε τον άσσο (τρίτος στο παιχνίδι) κι έκανε το 10-12, αναγκάζοντας τον προπονητή του Φοίνικα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παπαλεξίου με μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη έκανε το 12-13 και ο Φρομ ισοφάρισε σε 13-13. Ο Μιχάλοβιτς στην ευθεία έκανε το 17-15 και στη συνέχεια ο Λινάρδος βρήκε φιλέ και οι Συριανοί ξέφυγαν με τρεις πόντους 18-15. Ο Μιχάλοβιτς έκανε το 20-17 σε ένα κρίσιμο σημείο και ο κ. Τζουλιάνη κάλεσε τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις του Στερν 21-18. Ο Παγένκ με επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 21-19. Ο Ιντάλγκο με άσσο (τέταρτος) ισοφάρισε σε 21-21. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν με τον Ιντάλγκο στο σερβίς ένα σερί 0-5 και οι ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα με 21-23. Νέος άσσος από τον Κουβανό 21-24. Ι Ιερεζουέλο μείωσε σε 22-24. Άσος ο πασαδόρος του Ολυμπιακού 22-25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του πήγαιναν πόντο – πόντο και στη συνέχεια το «πειρατικό» πάτησε… γκάζι και με τον Παπαλεξίου έκανε το 9-5. Ο Φρομ πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 12-7 για τους Συριανούς. Ο Έλληνας κεντρικός πήρε το μπλοκ άουτ κι έφερε τη διαφορά στο +6 (18-12) για τους γηπεδούχους. Ο Κλίκεμπεργκ νίκησε το διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού για το 19-14.

Οι κακές επιθέσεις από πλευράς Φοίνικα, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στους δύο (19-17) και ο κ. Σένιστς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας έστω και με δυσκολία κράτησε το προβάδισμα και ήταν μπροστά σε ένα κρίσιμο σημείο με 22-20. Ο Φρομ με άσσο έκανε το 23-20. Ο Στερν σταμάτησε τον Κλίκεμπεργκ και ισοφάρισε σε 23-23. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Μιχάλοβιτς και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 23-24. Ο Τράβιτσα με άσσο έκανε το 23-25 και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 στα σετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο σετ δυνατά και προηγήθηκαν με 5-2, όμως ο Παγένκ με άσσο ισοφάρισε σε 5-5, έπειτα το σερί 0-3 των ερυθρολεύκων. Ο Στερν σταμάτησε τον Μιχάλοβιτς για το 9-11. Ο Φρομ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα με 14-13. Ο Μιχάλοβιτς με άσσο έκανε το 15-13. Ο Ιντάλγκο πήρε το μπλοκ άουτ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το 19-19. Ο Παγένκ μετά την άσχημη άμυνα από τον Παπαδόπουλο έκανε το 19-20. Ο Παπαλεξίου μείωσε σε 21-22, όμως ο Παγένκ στη συνέχεια έκανε το 21-23. Ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-24. Ο Φρομ ισοφάρισε σε 24-24 και έστειλε το σετ σε εξτρά πόντους. Ο Κουμεντάκης πήρε τον τελευταίο πόντο για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το τελικό 24-26.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.