Ο Φοίνικας ηττήθηκε με 2-3 από τον Ηρακλή στο αδιάφορο βαθμολογικά ματς της τελευταίας αγωνιστικής

Τον… πλήγωσε ο Χήρας

Την ήττα με 2-3 από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου στο ματς που έκλεισε την κανονική περίοδο της Volley League. Η ήττα δεν επηρέασε τη βαθμολογική θέση του Φοίνικας, αφού οι Συριανοί είχαν εξασφαλίσει την τέταρτη προνομιούχο θέση από την προηγούμενη αγωνιστική. Το «Πειρατικό» θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό στα play of του πρωταθλήματος της Volley League

Αλλαγές και δοκιμές σε διάφορα σχήματα

Το παιχνίδι του Φοίνικα Σύρου και του Ηρακλή από ένα σημείο κι έπειτα ήταν αδιάφορο βαθμολογικά κι από τις δύο ομάδες. Βαθμολογικό ενδιαφέρον αρχικά είχε μόνο ο Ηρακλής ο οποίος ήθελε καθαρή νίκη στη Σύρο, αλλά και ήττα της Κηφισιάς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπορεί να έχασε τελικά από τον Παναθηναϊκό, όμως πήρε το πολύτιμο βαθμό που ήθελε ώστε να τερματίσει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Πράσινοι τερμάτισαν 3η και στα Play off θα βρουν απέναντί τους την ομάδα του Νίκου Ζαλμά. Τώρα στο παιχνίδι του Φοίνικα με τον Ηρακλή, ο κ. Παβλίσεβιτς αλλά κι ο κ. Ορφανός είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που μέχρι σήμερα δεν είχαν αγωνισθεί αρκετά, αλλά και να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Αγωνιστικά το παιχνίδι μπορεί να είχε κάποιες ωραίες φάσεις, όμως ήταν ποιοτικά μέτριο, αφού ταυτόχρονα υπήρχαν πολλά λάθη αλλά και δεν υπήρχε ο απαιτούμενος ρυθμός.

Το παιχνίδι

1ο σετ

Με την άσχημη επίθεση του Φίλιο ξεκίνησε το ματς και τον Ηρακλή να ανοίγει το σκορ με 0-1. Ο Παπαδόπουλος με έξυπνο πλασέ μείωσε σε 2-3, καθώς ο Ντα Ρόσα με επίθεση στην ευθεία είχε κάνει το 1-3. Ο Ηρακλής ο οποίος έχει μπει πιο δυνατά εκμεταλλεύεται τα λάθη των Συριανών στο ξεκίνημα κι έχει φέρει τη διαφορά στο +3 (3-6). Ο Ράτκο Παβλίσεβιτς πήρε τάιμ άουτ αφού θέλησε να δώσει οδηγίες και να… ξυπνήσει τους παίκτες του που έχουν μπει χαλαρά στο ματς. Ο Φίλιο με μπλοκ πάνω στον Ντίνα έκανε το 5-6 για το «Πειρατικό». Ο Λέσκοφ με μπλοκ ισοφάρισε σε 6-6 με τον Φοίνικα να μετρά σερί 3-0. Ο Εβάντρο μετά την πολύ ωραία πάσα του Λέσκοφ μείωσε σε 9-10. Ο Ντα Ρόσα σταμάτησε τον Καϊσλασάλο και ο Ηρακλής εξακολουθεί να κρατά το προβάδισμα 10-12. Ο Ποπόφ έσπασε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα για το 11-13. Ο Εβάντρο με μπλοκ πάνω στον Ποπόφ ισοφάρισε σε 15-15 και στη συνέχεια ο Βουλκίδης με άσσο έβαλε το «Πειρατικό» για πρώτη φορά στο ματς μπροστά στο σκορ με 16-15. Ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να χάνει το προβάδισμα. Νέος πόντος από τον Εβάντρο με μπλοκ αυτή τη φορά, όμως ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό σώσιμο της μπάλας από τον Βελούδη. Μπλοκ του Ρώσου διαγώνιο πάνω στον Καϊσλασάλο 18-19. Φάση διαρκείας η οποία τελείωσε με τον μπλοκ πάνω στον Φιλανδό του «Πειρατικού» 18-20. Ταίμ άουτ από τον Παβλίσεβιτς που βλέπει τους παίκτες του να μην μπορεί να τελειώσουν τις επιθέσεις που παίρνουν. Ο Εβάντρο με άσσο έφερε το σετ στα ίσα 20-20. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Παπαδόπουλου και ο Ηρακλής και πάλι στο +2 (21-23). Υπέρβαση από τον Λέσκοφ 21-24 και οι φιλοξενούμενοι κοντά στο 0-1. Ο Ποπόφ πήρε το μπλοκ για το 22-25 και ο Ηρακλής έκανε το 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Ο Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς 1-0 και στη συνέχεια ο Αρμενάκης έστειλε την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου 2-0. Ο Καϊσλασάλο με άσσο έκανε το 5-1 γα τον Φοίνικα και ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 7-3. Ο Αρμενάκης με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 8-5. Ο Καϊσλασάλο με μπλοκ στον Ντίνα έκανε το 11-6 και ο κ. Ορφανός κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ που δικαιούται στο σετ. Ο Φιλανδός του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-8, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6. Γρήγορο χτύπημα του Παπαδόπουλου στην κόντρα επίθεση για το 15-8. Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Καϊσλασάλο μείωσε για τον Ηρακλή καθώς διαμόρφωσε το 15-11. Ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε τη διαφορά να… ροκανίζεται. Ο Εβάντρο έκανε το 17-13 και ο Βουλκίδης με άσσο το 18-13. Ο Χήρας με άσσο μείωσε σε 19-16. Φάση διαρκείας με ωραίες άμυνες από πλευράς Ηρακλή στα χτυπήματα του Εβάντρο 20-16. Ο Αρμενάκης με επίθεση στην ευθεία έκανε το 20-18, φέρνοντας την ομάδα του ακόμη πιο κοντά στο σκορ. Ωραίος πόντος ο Αδάμ, αφού τελείωσε μόνος την προσπάθεια 22-19.  Άσχημη επίθεση από τον Μήλη 23-22 και κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντε Ρόσα μείωσε σε 24-23 και στη συνέχεια ο Εβάντρο με επίθεση στην ευθεία έκανε το 25-23 και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Ο Φίλιο με μπλοκ έκανε το 4-2 στο τρίτο σετ και ο ίδιος το 5-2 σε παρόμοια φάση. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Εβάντρο και ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 5-5. Ο Ντα Ρόσα με άσσο έβαλε για πρώτη φορά στο τρίτο σετ μπροστά τους φιλοξενούμενους 5-6. Ο Ντα Ρόσα πήρε το μπλοκ άουτ έπειτα από φάση διαρκείας και ωραίες άμυνες κι από τις δύο πλευρές 11-11. Άσχημη επίθεση από τον Μήλη 12-14 και ο τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Εβάντρο μείωσε σε 13-14. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο έκανε το 14-16. Ο Μήλης μείωσε σε 16-17 για τον Φοίνικα. Το «Πειρατικό» μετά την άστοχη επίθεση του Αρμενάκη ισοφάρισε σε 17-17. Ο Κιόσης σαν σε… προπόνηση το 18-17. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Μήλη 18-20 ο Ηρακλής και τάιμ άουτ από πλευράς Φοίνικα. Ο Εβάντρο μείωσε σε 20-21 όμως ο Χήρας στη συνέχεια έκανε το 20-22 για τον Ηρακλή. Μπλοκ από τον κεντρικό του… Γηραιού πάνω στον Εβάντρο 20-23.  Ο Αρμενάκης με άσσο το 20-24 φέρνοντας την ομάδα του κοντά στο 1-2. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις του Αδάμ 21-15 και οι φιλοξενούμενοι το 1-2.

4ο σετ

Ο Φίλιο με μπλοκ έκανε το 2-0 στο τέταρτο σετ. Ο Μαυροβουνιώτης μείωσε για τον Ηρακλή σε 3-2. Ο Μούχλιας με μπλοκ ισοφάρισε σε 5-5. Ο Κιόσης μείωσε σε 7-8 για τον Φοίνικα μετά την είσοδο του Λέσκοφ στο παιχνίδι. Ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση στην διαγώνιο έκανε το 9-11. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-11.  Ο Προύσαλης με μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο έκανε το 12-14 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κιόσης μετά το πολύ καλό σέρβις του Μήλη ισοφάρισε σε 14-14. Στην κόντρα ο Μήλης το 15-14 κα τάιμ άουτ αυτή τη φορά κάλεσε ο κ. Ορφανός. O Ντίντας με μπλοκ πάνω στον Μήλη έκανε το 17-17. Ο Λέσκοφ με άσσο έκανε το 20-18 και στη συνέχεια ο Μήλης με μπλοκ πάνω στον Μαυροβουνιώτη το 21-18. Ο Χήρας πήρε τη διεκδίκηση πάνω στο φιλέ για να μειώσει σε 23-19. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ για το 25-22 και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 στα σετ.

5ο σετ

Ο Αρμενάκης πήρε τον πόντο για τον Ηρακλή 2-3. Ο Φίλιο με  μπλοκ το 4-3 για το «Πειρατικό». Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση πρώτου χρόνου του Ντίνα 5-3. Ο Μούχλιας το 5-6 με τους Φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0-3. Λάθος από πλευράς Φοίνικα 5-7 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Αρμενάκη 7-7 και νέο τάιμ άουτ, αυτή τη φορά το κάλεσε ο Γιάννης Ορφανός. Ο Εβάντρο με άσσο έκανε το 8-7 και ο Φοίνικας έτρεξε σερί 3-0. Ο Φωτιάδης στη μεγάλη διαγώνιο το 9-8. Ο Λέσκοφ με μπλοκ το 11-9 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Άσσος από τον Μήλη 12-9. Ο Χήρας με άσσο μείωσε σε 12-11 για τους φιλοξενούμενους. Μπλοκ του Μαυροβουνιώτη πάνω στον Μήλη 12-12. Με δύο άσσους ο Χήρας το 12-14. Ο Αρμενάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-15 και ο Ηρακλής τη νίκη με 2-3 σετ.

Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής 2-3

Τα σετ: (22-25, 25-23, 21-25, 25-22, 12-15) σε 114΄

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας