Η ομάδα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου επικράτησε με 2-0 της Α.Ε. Πάρου

Δεύτερος και τυπικά ο Α.Σ. Σαντορίνης 2020

• Δευτέρα, 10 Απριλίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 10 Απρ. 2023 - 20:00

Ο Α.Σ. Σαντορίνης επικράτησε με 2-0 της Α.Ε. Πάρου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων. Τα παιχνίδια που γίνονται μετά και την μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος από την Ελλάς Σύρου έχουν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Από άλλη πλευρά όμως, οι προπονητές έχουν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο προσαρμογής σε αθλητές που μέχρι σήμερα δεν είχαν αγωνισθεί αρχικά. Ακόμη δίνεται η δυνατότητα να παίξουν και μικρότεροι σε ηλικία αθλητές, ώστε μέσα απ’ αυτά τα παιχνίδια να αποκτήσουν εμπειρίες που θα τους φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι  είχε δύο… πρόσωπα καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν υποτονικές και κινήθηκαν σε… ρηχά νερά. Οι δύο γκολκίπερ είχαν ένα εύκολο έργο αφού με δυσκολία έφτανε η μπάλα μέχρι έξω από την μεγάλη τους περιοχή. Ευκαιρίες δεν υπήρχαν και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα Σαντορίνη και Α.Ε. Πάρου να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς να έχουν δείξει κάτι αξιόλογο. Στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε με τους γηπεδούχους να πατούν… γκάζι και να φτάνουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ο Α.Σ. Σαντορίνης 2020 είχε μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να ανοίξει το σκορ, όμως ο Λούκα δεν κατάφερε νικήσει τον τερματοφύλακα της Πάρου, από τα έντεκα βήματα. Ο Σιμιτσής που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε από τον νεαρό Εσκίογλου.