Πρωτιά για την Μύκονο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Αισθητικής Ομαδικής Γυμναστικής

Μία ακόμη διάκριση ήρθε για τις Κυκλάδες μέσα από την επιτυχία των αθλητριών της Μυκόνου στο 8ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Αισθητικής Ομαδικής Γυμναστικής. Η ομάδα των Κυκλάδων κατάφερε να φτάσει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στη Βέροια. Όπως έχουμε αναφέρει και σε προηγούμενα άρθρα, η Μύκονος εκτός από το ποδόσφαιρο έχει δώσει χώρο τόσο στο μπάσκετ (αγωνίζεται με επιτυχία στην Β’ Εθνική), όσο και στον κλασσικό αθλητισμό. Η προσπάθεια που έχει ξεκινήσει εδώ και μερικά χρόνια στον αγώνισμα της Αισθητικής Ομαδικής Γυμναστική απέφερε καρπούς με την κατάκτηση της 1η θέσης.

Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει
Η ομάδα ΡΗΝΕΙΑ αγωνίστηκε στην κατηγορία 8-10 short program και κατέκτησε την 1η θέση ανάμεσα σε 9 ομάδες.
Η ομάδα MYKONOS ELITE αγωνίστηκε στην κατηγορία 12-14 short program και κατέκτησε την 1η θέση ανάμεσα σε 8 ομάδες.
Η ομάδα MYKONOS JUNIOR αγωνίστηκε στην κατηγορία 14-16 long program και κατέκτησε την 1η θέση ανάμεσα σε 5 ομάδες .