Οι κορασίδες του Πανναξιακού επικράτησε με 56-47 του Α.Ο. Πάρου

Στο «κόλπο» της πρόκρισης η ομάδα της Νάξου

• Τετάρτη, 27 Φεβρουαρίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 27 Φεβ. 2019 - 18:01

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 56-47 του Α.Ο. Πάρου και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στην κατηγορία των κορασίδων. Οι αθλήτριες κ. Βάβουλα ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα που τους αυξάνει τις ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση. Τα πάντα βέβαια θα κριθούν στο τελευταίο ματς με τον Μαρπησσαϊκό, ο οποίος είχε επικρατήσει στον πρώτο γύρο με 34-32.

Τώρα όσον αφορά το ματς με την Πάρο, ο Πανναξιακός μπήκε από την αρχή δυνατά και στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου είχε εξασφαλίσει διαφορά πέντε πόντων (18-13). Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε αφού οι γηπεδούχες είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους και ταυτόχρονα αύξησαν τη διαφορά στο +14 (32-18). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πάρου προσπάθησε να αντιδράση, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει και να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (44-35). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε αφού η ομάδα της Νάξου διατήρησε τη διαφορά των εννέα πόντων.

Πανναξιακός ΑΟΝ – Α.Ο. Πάρου 56-47

Διαιτητές: Αγ. Σαμοθράκης, Φιλ. Πηλοΐδης.

Δεκάλεπτα: 18-13, 32-18 (ημίχρονο), 44-35, 56-47

Πανναξιακός ΑΟΝ (Τ. Βάβουλας): Βερυκόκκου Αν., Κρητικού, Βερυκόκκου Δημ. 1, Βάβουλα Κατ. 23 (3), Βερυκόκκου Ιωαν., Βάβουλα Καλ. 7 (1), Δέτση 21, Ανεβλαβή 4.

ΑΟ Πάρου (Στ. Βλάχος): Ακάλεστου, Ρούσσου 2, Βιώνη 11, Περράκη, Βεντούρη 5, Σιφναίου, Ιωαννίδου 23 (2), Πετροπούλου 6.