Με δύο ήττες συνέχυσαν την προσπάθειά τους στον Γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης οι παίδες και κορασίδες του Περιστεριώνα

Κρατούν την… προσπάθεια

Συνεχίζει την προσπάθειά του στον Γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος ο Περιστεριώνας Τήνου. Οι παίδες και οι κορασίδες του Περιστεριώνα παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν συνέχισαν με ήττα το τουρνουά. Οι παίδες γνώρισαν την ήττα από την Αναγέννηση Σάμιου με 34-44 και οι κορασίδες από τα Χανιά με 32-49.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης των παίδων, οι πρωταθλητές Κυκλάδων είχαν μία πάρα πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, όπου και ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Το ματς για 20 λεπτά ήταν… ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά η μία στην άλλη. Η ομάδα της Σάμου και στα δύο δεκάλεπτα είχε την οριακή διαφορά των δύο πόντων και με το σκορ στο 21-23 πήγαν τα δύο σωματεία στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έπαιξε τον σημαντικότερο ρόλο στο παιχνίδι, αφού οι Σαμιώτες κατάφεραν να αξιοποιήσουν την πολύ καλή αγωνιστικής του παρουσία και να ξεφύγουν με 13 πόντους, μιας και οι παίκτες του Περιστεριώνας σε διάστημα 10 λπετών σημείωσαν μόλις δύο πόντους. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι παρά την προσπάθεια της ομάδας της Τήνου δεν άλλαξε εικόνα με την Σάμο να παίρνει τελικά το ροζ φύλο αγώνα.

ΤΑΚ Περιστεριώνας – ΑΣ Σάμου Αναγέννηση 34-44 (Παίδων)

Διαιτητές: Ραχιώτης, Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 12-14, 21-23 (ημίχρονο), 23-36, 34-44

ΤΑΚ Περιστριώνας (Αντ. Βιδάλης): Βιδάλης 6, Πάντζι 6 (2), Σακελλαρόπουλος, Χάλαρης 2, Καμολίνος, Χαρικιόπουλος 2, Μπον Σ. 3, Σπεντζάρης 2, Δεσύπρης 2, Τσουλχάι 7(1), Μπον Ν., Τζες 4.

ΑΣ Σάμου Αναγέννηση (Μαραθοκαμπίτης): Αστυπαλιώτης 3(1), Ρώση 2, Μαραθοκαμπίτης 8(1), Χρυσάκης 2, Παπαθεοφάνους, Κουκουλής, Τσιβεριώτης 15(1), Βακιάρος 6, Πασάι, Τσώνης 6, Μηχαϊλίδης, Τριανταφύλλου.

Τα αποτελέσματα: Ηράκλειο-Αίολος 54-44, Ίωνες-Κάλυμνος 45-71, Περιστεριώνας-Αναγέννηση 34-44.

Βαθμολογία (Σε 4 αγώνες): 1. Κάλυμνος 7β., 2. Αναγέννηση 7β., 3. Ηράκλειο 7β., 4. Αίολος 6β., 5. Ίωνες 5β., 6. Περιστεριώνας 4β.

ΤΑΚ Περιστεριώνας  – ΟΑ Χανίων 32-49 (ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ)

Διαιτητές: Γιακείμη, Παπαδόπουλος Χρ.

Δεκάλεπτα:  9-12, 17-18 (ημίχρονο), 21-34, 32-49

ΤΑΚ ερισετριώνας (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη , Μπρουντζάκη, Μπινιάκου, Καμπέρι 2, Μαραγκού, Λούβαρη Μ., Φωσκόλου, Βοϊνά 5 (1), Τριανταφύλλου 2, Λούβαρη Α., Κλαυδιανού, Πλυτά 23 (1).

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 5, Παπαδάκη Ε., Λυβιάκη, Χαιρετάκη 10, Λουπασάκη, Γιακουμάκη 1, Καραμούστου 7, Ακρίβου 4, Παπαδάκη Σ., Δασκουλίδου 13, Κιντριλή 9(1), Πέσκου.

Τα αποτελέσματα: Αιγέας Πλωμαρίου - Ιπποκράτης 46-62, Διαγόρας - Αιγέας Χίου 53-75, Περιστεριώνας - Χανιά 32-49.

Βαθμλογία (Σε 4 αγώνες): 1. Χανιά 8β., 2. Ιπποκράτης 7β., 3. Αιγέας Χίου 6β., 4. Περιστεριώνας 6β., 5. Αιγέας Πλωμαρίου 5β., 6. Διαγόρας 4β.