Το πρωτάθλημα “Syros Basket League 30+” στον… Μακρυωνίτη

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ με την επωνυμία Syros Basket League 30+ για το 2019. Η ομάδα του Μακρυωνίτη ήταν αυτή που έφτασε μέχρι το τέλος της διαδρομής καθώς επικράτησε στον τελικό του Severo με 65-75. Ένας τελικός ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ κατά τη μεγαλύτερή του διάρκεια. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως ποιοτικά  το παιχνίδι ήταν σχετικά καλό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για τη νίκη, είχε αρκετές εντάσεις μεταξύ των παικτών καθώς άπαντες ήθελαν τον τίτλο. Πάντως οι λίγοι φίλοι του αθλήματος που βρέθηκαν στην εξέδρα του κλειστού του Αθλητικού Κέντρου «Δημήτριος Βικέλας» έδειξαν ικανοποιημένοι από όσα είδαν και τα 40 λεπτά της αναμέτρησης.

Η ομάδα Μακρυωνίτης είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, αφού με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με  την οριακή διαφορά του ενός πόντου, 13-14. Στη συνέχεια κατάφερε να αυξάνει τη διαφορά και να απομακρύνεται στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Μακρυωνίτη να προηγείται με έξι πόντους και να αυξάνει τη διάφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +13. Στην τελευταία περίοδο το Severo προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε αν και στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν 24-21. Με το τελικό σφύριγμα της κόρνας οι αθλητές του Μακρυωνίτη πανηγύρισαν την μεγάλη τους επιτυχία και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.