Τα Φανάρια επικράτησαν με 74-65 του ΑΣ Πέρα στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου

Αισιοδοξία για το… μέλλον μετά τη νίκη

• Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου, 2019 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 14 Νοε. 2019 - 19:00

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα της Ορεινής Νάξου μετά το 74-65 επί του ΑΣ Πέρα. Οι φίλοι του μπάσκετ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα ωραίο ποιοτικά παιχνίδι, το οποίο είχε εντυπωσιακές φάσεις μπροστά κι από τα δύο καλάθια. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ζαφειρούδη ο οποίος κατεύθυνε άψογα το παιχνίδι, αλλά και κράτησε τους Ναξιώτες μπροστά στο σκορ, όταν οι φιλοξενούμενοι πίεζαν σε όλο το γήπεδο. Συμπαραστάτες του Ζαφειρούδη στο σκοράρισμα ήταν ο Χρονδρόπουλος και ο Προδρόμου.

Τώρα όσον αφορά το ματς, ο ΑΣ Πέρα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, βρήκε κενούς διαδρόμου που οδηγούσαν κάτω από τη ρακέτα της Ορεινής Νάξου και κατάφεραν κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθούν με τέσσερις πόντους (14-18). Αρχικά η εικόνα της δεύτερης περιόδου ήταν η ίδια με του πρώτου, όπου παρά την πίεση των αθλητών του κ. Αλμπάνη, έβρισκαν τις λύσεις και κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Μάλιστα με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνων είχαν πάρει μία διαφορά εννέα πόντων 24-35. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι μετά και το τάιμ άουτ του κόουτς των Φαναριών πάτησαν το… γκάζι και με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 πέραν με έξι πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-35). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά στο ματς κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρος του κατάσταση και να προηγηθούν με 41-46 και 49-52. Τα Φανάρια που δεν ήθελαν να δώσουν άλλα δικαιώματα, έκλεισαν τους διαδρόμους που οδηγούσαν στη ρακέτα τους, αύξησαν την πίεση στο μεγαλύτερο μέρος του παρκέ και έκλεισαν πάλι την περίοδο προηγούμενοι μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (60-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό και έφτασαν να έχουν διαφορά δεκατριών πόντων, πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν στους… εννέα και ο ΑΠΑΣ να πάρει ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΠΑΣ ΤΑ Φανάρια – ΑΣ Πέρα 74-65

Δεκάλεπτα: 14-18,41-35,60-54,74-65

ΑΠΑΣ τα Φανάρια (Αλμπάνης) : Καραγιάννης, Ζαφειρούδης 16 (3), Χονδρόπουλος 14 (3), Πολίτης, Μάκαρης 7 (1),  Προδρόμου 21 (4), Ονάσογλου, Χάρος , Κοντσές 4 (1), Ναυπλιώτης, Μυλωνάς 9

ΑΣ ΠΕΡΑ (Γκαναβίας): Βαρδάλος, Καβαλαράκης 4, Δρόσος 6 (2), Βλάχος 17 (3), Ζακυνθινός 12 (3), Τσολάκης 8, Πεφάνης, Κεφαλάς 7 (1), Μαντάς 4, Γονίδης, Βαρσαμούλης 7, Γελαδάς.